Bilkent’te Beethoven Rüzgarı Esiyor

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven

Dünyaca ünlü Alman klasik müzik bestecisi Ludwig van Beethoven, 8 oğlu olan, fakat bunların hepsinin de kendisi gibi engelli olduğu bir ailenin çocuğudur. İlk müzik öğretmeni babasıdır. Alkolik bir müzisyen olan babasının, Beethoven’a piyano eğitiminde çok sert ve acımasız davrandığı bilinir. Bu yüzden mutsuz bir çocukluk geçiren Beethoven, küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başlar.

1787 yılında Mozart’la çalışmak umuduyla Viyana’ya giden Beethoven, Mozart ile bir süre çalışma fırsatı bulsa da annesinin hastalığı nedeniyle Bonn’a döner. 1792’de Viyana’ya geri döndüğünde ise Mozart’ın ölmüş olduğunu öğrenir.

1792 yılında Viyana’ya giden Beethoven klasik müziğin ünlü bestecisi Joseph Haydn’ın yanında çalışmaya başlar. Joseph Haydn kısa sürede Beethoven’ın üstün yeteneğini fark eder ve her konuda ona destek olur. Beethoven, başlarda besteci olarak değil piyanist olarak adını duyurmuştur. Daha sonra yaptığı bestelerle, klasik müziğin 19. yüzyılın sonuna kadar yaşayan tüm müzisyenlerini etkiler.

Beethoven’ın dokuz senfonisi, beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, bir piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı ve birçok oda müziği eseri bulunmaktadır. Aynı zamanda Fidelio isimli bir de opera bestelemiştir. İlk senfonisini 1800 yılında yapmıştır. Eroica isimli 3.senfonisini ise Napolyon’a, Avrupa’ya demokrasi getirdiği için adamıştır. Ancak daha sonra Napolyon kendini imparator ilan ettiğinde bu adamayı geri almıştır. 9. senfonisi,  bugün Avrupa Birliği marşı olarak da bilinen en çarpıcı senfonisidir.

Beethoven çok titiz çalışan bir müzisyendi. Müziği, ifade gücü ve teknik olarak çok üst seviyedeydi. Beethoven, Haydn ve Mozart’tan devraldığı prensipleri geliştirdi, daha uzun besteler yazdı ve daha tutkulu, dramatik eserler oluşturdu. Hatta, Op. 109 piyano sonatı ile klasik müziğin Romantik Dönemi’ni başlatmıştır.

Yaşamı boyunca birtakım sağlık sorunları yaşayan Beethoven, 1801 yılında işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. Hatta, 9. senfonisini sağırlık döneminde bestelemiştir.

1827 yılında 56 yaşındayken dünyaca tanınan bir besteci olarak vefat etmiştir. Cenazesine otuz bine yakın insan katılmıştır.

Borusan Quartet

Borusan Quartet

 

Borusan Quartet, Bilkent Ünivesitesi Konser Salonu’nda dünyaca ünlü müzisyenin eserleriyle tüm dinleyicilerin kulaklarının pasını silmeye hazırlanıyor. 4 Kasım Pazartesi günü saat 20.00‘da gerçekleşecek olan konserde Borusan Quartet’ta; kemanda Esen Kıvrak ve Olgu Kızılay, viyolada Efdal Altun, viyolonselde Çag Erçağ yer alacak. Konser programı ise şöyle :

L. van Beethoven | Yayli Calgilar Kuarteti No.12, Mi bemol major, Op.127
L. van Beethoven | Yayli Calgilar Kuarteti No.11, Fa minor, Op.95 “Serioso”
L. van Beethoven | Yayli Calgilar Kuarteti No.1, Op.18

Eğer siz de Beethoven eserleriyle muhteşem bir gece yaşamak istiyorsanız biletlere buradan ulaşabilirsiniz: http://www.mybilet.com/event/15217/borusan-quartet-4-xi-beethoven-serisi-i/

 

Leave a Reply