28992_10200152057836115_1653160350_n

Yakın Tarih Araştırmaları Platformu, yakın tarih, siyaset ve toplumsal olayların tarafsız ve bilimsel bir ortamda masaya yatırıldığı; saygın, seviyeli ve verimli tartışmaların gerçekleştirildiği tartışma toplantılarına hız kesmeden devam ediyor. YATAP’ta bu hafta sadece ülkemizde değil, aynı zamanda dünyanın dört bir yanında da önemli izler bırakan bir kuşağın hikayesi ele alınacak.

1968 yılında, Fransa’nın Sorborne Üniversitesi’nde parlayan kıvılcımın, kısa zamanda alev topuna dönüşerek nasıl bütün dünyayı kasıp kavurduğunun irdeleneceği tartışmada, ’68 Kuşağı’ olarak adlandırılan bu neslin dünyaya yaşattıkları, hatırlattıkları ve elbette öğrettikleri konuşulacak. Bu büyük hareketin Türkiye’de nasıl ve ne yönde geliştiğinin de tartışılacağı tartışma toplantısı, 5 Mart Salı günü H-232‘de yapılacak.

68

1971 yılında yeniden kapımızı çalan askeri müdahale öncesinde doruk noktasına çıkan öğrenci olaylarını incelemek, bu süreçte her görüşten yüzlerce genç insanın mücadelesini, heyecanını, yok olup giden ömürlerini hissetmek ve günümüzde bile etkisini hissettiren 68 ruhunu anlayabilmek adına düzenlenen bu etkinliğe; bu konuda bilgilerini geliştirmek ve görüşlerini paylaşmak isteyen tüm Bilkentliler davetli.

Leave a Reply