GazeteBilkentLogo+SloganYazılı

Yakın zamanlarda yayınladığımız iki yazı hakkında okurlarımızdan gelen yorumlar üzerine, bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur. Bahse konu yazılar; Kampüs Birimi Yazarımız Rabia Dağcı tarafından kaleme alınan “Git, Nereye Şikayet Edersen Et” başlıklı yazı ile Ekonomi Birimi Editörümüz Burak Yitgin tarafından kaleme alınan “Okulumuz İçerisinde Yaşanan Bir Skandal” başlıklı yazıdır.

Öncelikle belirtmeliyiz ki GazeteBilkent’te yayınlanan yazılar, aksi belirtilmedikçe, tamamen yazarlarının özgür görüş ve düşüncelerini ifade etmekte olup, GazeteBilkent’in kurumsal görüşlerini ifade etmemektedir. Sürekli olarak bizi takip eden okurlarımız, ulusal çapta yayın yapan gazetelerde dahi bulunmayan fikir zenginliğinin GazeteBilkent’te bulunduğunu söyleyeceklerdir. Bu bağlamda, “bağımsız medya” söyleminin can çekiştiği şu günlerde, yazarlarımıza fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri bağımsız bir platform sağladığımıza inanıyor; geçmişten çıkardığımız derslerin de yardımıyla editoryal müdahalenin sıfırlanması gerektiğini düşünüyoruz.

Okurlarımız tarafından bize yöneltilen ikinci eleştiri ise bireysel bazda yaşanan bazı olumsuz olayları Bilkent’e mal etmememiz noktasındadır. Bazı okurlarımız, bu iki yazının Bilkent’in imajını kötülediğini düşündüklerini ifade etmişlerdir. “Kampüs” ve “Mezunlar” portallarında yayınlanan haberler incelendiğinde, çıkan yazıların Bilkent’in tanıtımına katkısının ne kadar büyük olduğu görülecektir. Adımızda “Bilkent” ismini gururla taşıyan bir gazete olarak, bu yazıların Bilkent’in adını kötüleme adına kasten yazılmış yazılar olduğu değerlendirmesini insafsızlık olarak değerlendiriyoruz. Bireysel bazda yaşanan sorunların da haber değeri taşıdığını düşünüyor, bu sorunların dillendirilmesinin Bilkent’i daha da ileriye taşıyacağına inanıyoruz. Bireysel bazda yaşanan sorunların haber yapılmaması gerektiğini düşünenleri empatiye davet ediyor, yaşadıkları sorunların çözümü adına medya desteği sağladığımız kişilerden gelen teşekkür ve takdirlerden ötürü mutluluk duyuyoruz.

Değerli yorumlarını bizlerle paylaşan tüm okurlarımıza teşekkür ediyor, tüm okurlarımıza saygıyla duyuruyoruz.

 

Halil Akbulut

GazeteBilkent Kampüs Birimi Editörü

Leave a Reply

1 comment

  1. Seren

    Ne kadar da tatmin etmeyici bir açıklama olmuş elinize sağlık. Biraz da yazılan haberlerin “haber” niteliği taşıyamaması, “üslup” sorunu barındırması üzerinde durulsa daha tatmin edici ve net bir yazı olabilirmiş. Youtube videosu altına yorum yapar gibi haber yazılmasının önüne geçerek daha profesyonel ya da olabildiğince profesyonel olmaya çalışabilirsiniz.