BSO Ünlü Filmlerin Müziklerini Seslendirecek

140612 face

Bilkent Senfoni Orkestrası, yarın saat 20.30’da Bilkent Odeon‘da “Film Müzikleri Konseri” verecek. Konserin tüm biletleri tükendi.

Bilkent Senfoni Orkestrası Ankara’nın en büyük yarı açık amfitiyatrosu olan Bilkent Odeon‘da efsanevi filmlerin müziklerini seslendirecek. Konseri BSO Sanat Direktörü Işın Metin yönetecek. Keman solo BSO Konzertmeisteri Toğrul Ganiyev, trompet solo BSO Trompet Grup Şefi Julian Lupu tarafından seslendirilecek. 

Yaşayan en ünlü film müziği bestecilerinden John Williams‘ın Yıldız SavaşlarıSupermanIndiana JonesSchindler’in ListesiBir Geyşanın AnılarıJaws, E.T. ve Harry PotterHans Zimmer‘in GladiatorEnnio Morricone‘nin Cennet Sineması film müziklerinden bölümler seslendirilecek.

Son yılların en popüler film serilerinden Karayip Korsanları‘nın Klaus Badelt tarafından bestelenmiş müzikleri de BSO’nun seslendireceği eserler arasında.

John Williams’ın Schindler’in Listesi filmindeki ünlü keman solosu BSO Konzertmeisteri Toğrul Ganiyev tarafından seslendirilecek. 1993 yılından bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası’nda solist ve konzertmeister olan Ganiyev; Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Yaylı Çalgılar Sanat Dalı’nda eğitmenlik yapmakta ve Bilkent Oda Orkesrası’nda solist olarak çalışmakta. Toğrul Ganiyev Azerbaycan Devlet Sanatçısı.

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı Frantic filminde yer alan  Astor Piazzolla‘nın ünlü”Libertango”sunu BSO Trompet Solisti Julian Lupu yorumlayacak. Bilkent Senfoni Orkestrasında solo trompet sanatçısı ve grup şefliği görevlerini sürdüren Julian Lupu, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi ve Bilkent Brassmania üyesi.

1960-70’li yıllar arasında yayınlanan ünlü televizyon dizisinden sinemaya uyarlanan Görevimiz: Tehlike’nin Lalo Schifrin‘in yazdığı çok sevilen teması da “Film Müzikleri Konseri”nin programında bulunuyor.

Bilkent Senfoni TitanicAndrew Lloyd Webber‘in sinemaya da uyarlanan ünlü müzikali Evita ve sinema tarihinin en uzun seri filmi olan 007 James Bond‘un Monty Norman tarafından bestelenmiş ünlü tema müziğini de dinleyicilere sunacak.

Ayrıca Al Pacino’ya  En İyi Aktör Oskarı’nı kazandıran Kadın Kokusu’nun ünlü dans sahnesindeki Por Una Cabeza adlı tango ve edebiyat tarihinin gelmiş geçmiş en etkileyici hikâyelerinden Yüzüklerin Efendisi’nin Howard Shore tarafından bestelenmiş ödüllü müziklerinden ünlü bölümler seslendirilecek.

Leave a Reply