2002 İletişim-Tasarım Mezunumuz Lale Şıvgın Dündar Bilkent’teydi

IMG_1627

Lale Şıvgın Dündar, seminer boyunca haber yazımında temel ilkeler, haber yazım teknikleri ve haberin yapısı gibi konulara değindi.

Bilkent Üniversitesi öğrencileri için, adeta bir “gazetecilik okulu” olma misyonu üstlenen GazeteBilkent, bu yönde adımlar atmaya devam ediyor. Bu dönem aramıza katılan yazarlarımıza bu kapsamda, üç oturumda gerçekleştirilen eğitim seminerleri verildi. Bu seminerlerin ilk ayağını oluşturan ve okulumuz Türkçe Bölümü Öğretim Görevlisi Burcu Taşkıran tarafından verilen “Yazım, İmla ve Noktalama” konulu seminerin ardından, 2002 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim-Tasarım Bölümü’nden mezun olan ve şu anda Başkent Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Lale Şıvgın Dündar, yeni yazarlarımıza “Haber Nasıl Yazılır?” başlıklı bir seminer verdi.

IMG_1613

İlk olarak “Haber Nedir?” sorusuna yanıt arayan Dündar, haberi bir olay olarak tanımladıktan sonra, bir olayın haber niteliği kazanabilmesi için, haber değeri taşıması gerektiğini söyledi. Haber değeri taşımanın ise, “Zamanlılık, Yakınlık, Önemlilik, Sonuç ve İlginçlik” gibi unsurlarının bulunduğunu belirten Lale Şıvgın Dündar, daha sonra haber yazımının temel ilkelerine ve tekniklerine değindi. Haber yazımının temel ilkesinin 5N 1K (Kim, Ne, Nerede, Ne Zaman, Neden, Nasıl) olduğunu aktaran Dündar, gösterdiği örneklerle aslında bu ilkenin uygulamasının hiç de kolay olmadığını ortaya koydu. Lale Şıvgın Dündar son olarak, Ters Piramit, Düz Piramit ve Dörtgen gibi haber yazma teknikleri ve bu tekniklerin nasıl uygulanacağı hakkında bilgi verdi.

 

IMG_1637

Lale Şıvgın Dündar Kimdir?

2002 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim-Tasarım Bölümü’nden mezun olan Lale Şıvgın Dündar, medya sektörüne Çukurova Grubu’na bağlı SkyTürk adlı kanal ile adım attı. Bu kanalda 8 yıl boyunca muhabirlik, editörlük gibi görevlerde bulunan Dündar, aynı zamanda bu dönemde Galatasaray Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında master yaptı. Daha sonra, o zamanlar Çukurova Grubu’na bağlı bulunan Tercüman ve Akşam gibi gazetelerde muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptı. Lale Şıvgın Dündar, şu an Başkent Üniversitesi Sinema, Radyo ve Televizyon Bölümü’nde akademisyenlik yapmaktadır.

Leave a Reply