Bilkent Drama Atölyesi Sunar: “Dava”

Oyunun tanıtımları günler öncesinden yapılmaya başladı.

Oyunun tanıtımları günler öncesinden yapılmaya başladı.

Kimdi bu? Bir dost mu? Bir iyi insan mı? İlgilenen biri mi? Yardım etmek isteyen biri mi? Tek bir kişi miydi? Hepsi miydiler? Hala yardım var mıydı? Unutulan itirazlar var mıydı? Vardı hiç kuşkusuz. Mantık her ne kadar sarsılmaz ise de yaşamak isteyen bir insana karşı koyamazdı. Hiçbir zaman görmediği yargıç neredeydi? Asla ulaşamadığı yüksek mahkeme neredeydi…

Oyundan bir kesit.

Oyundan bir kesit.

Bahar şenliği kapsamında 4 Mayıs Cumartesi günü, Franz Kafka’nın “Dava” adlı oyunu izleyicileriyle buluştu. 2 perdeden oluşan oyun, kendilerini bir “hayat atölyesi” olarak nitelendiren Bilkent Drama Atölyesi tarafından uyarlandı. C Blok Amfi’de gerçekleşen oyun, Joseph K karakteriyle Arda Doruk Çerçiler ve onun iç sesi karakterleriyle Nazlıcan Gül ve Bengisu Özder gibi Drama Atölyesi oyuncuları tarafından sahneye kondu. Oyuna ilgi yoğun oldu.

Modern dünya edebiyatının özgün yazarlarından biri olan Kafka’nın “Dava” adlı romanı, bir sabah uyandığında kendisini sebebini anlamadığı bir suç nedeniyle dava edilmiş bulan Joseph K. adlı kahramanın anlamsız durumunu anlatarak, korkunun egemen olduğu, otoritenin yaptıklarını sorgulayamayan, ilerlemeyen ve gelişmeyen insanların bulunduğu dünyayı eleştiriyor. Başkarakter K, seyirciyi ve kendini bir yandan hala umudunu yitirmediğine inandırmaya çabalarken; bir yandan da umutsuzluk içinde kıvranıyor.

Bilkent Drama Atölyesi Ekibi.

Bilkent Drama Atölyesi ekibi

Leave a Reply