the asia

Bilkent Üniversitesi, Times Higher Education(THE) değerlendirmesine göre hazırlanan “En İyi Asya Üniversiteleri” listesinde bu yıl 28. oldu.

Özellikle yükseköğretim alanıyla ilgili çeşitli haberler yayınlayan İngiltere merkezli Times Higher Education, dünyanın öncü yükseköğretim yayınlarından kabul edilmekte. Üniversitemiz, son iki yıldır THE dünya sıralamalarında ilk 200 ve 250’ye girmeyi başardı. Dünyanın 50 yaş altı en iyi üniversiteleri arasında 32. sırayı alırken, Türkiye’deki üniversiteler arasında ise Bilkent Üniversitesi son birkaç yıldır 1.sırada.

Değerlendirmelerini 5 ana kritere göre yapan THE, üniversitelerin endüstri gelirlerini, eğitim ve öğrenme ortamını, yayımlanan uluslararası makalelerin etki değerini ve uluslararası öğrenci ve akademisyen göstergelerini göz önünde bulunduruyor. Rektör Abdullah Atalar’ın yaptığı açıklamaya göre ise bu 5 kriterden Bilkent’i yukarıya taşıyan en önemli faktör, Bilkent ile ilgili çok sayıda yazılan takdir içerikli makaleler. Atalar’a göre Bilkent’in farkını ortaya koyan diğer önemli faktör ise üniversitenin sahip olduğu yabancı öğrenci ve akademisyen sayısı. Bu noktada Atalar, yurtdışından pekçok parlak öğretim üyesini çekebilmesi yönüyle Bilkent Üniversitesi’nin farkını vurguluyor.

Asya’nın en iyi 100 üniversitesi için:
http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2012-13/regional-ranking/region/asia

Leave a Reply