15 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirilen Gazetecilik Eğitimleri’nin yedinci seminerinde, sahnede yine GazeteBilkent ekibi vardı. GazeteBilkent Genel Yayın Yönetmeni Esin Batak, genel olarak yazı hazırlamanın, yazım-imla kurallarının, görsel seçiminin ve başlık yazmanın inceliklerinden bahsederek sözü sırasıyla departman editörlerine bıraktı.

İlk olarak Kampüs Departmanı Editörü Yasemin Öztemür sunumunda birimini kısaca tanıtarak gazetemizden haber örnekleri gösterdi. İlgilenenler için ilginç haber önerilerine açık olduğunu belirtti. Daha sonra mikrofonu Mezunlar Departmanı Temsilcisi aldı ve bu bölümde yazılan yazı türlerinden bahsetti. Daha çok Bilkent mezunu olduktan sonra ünlü veya başarılı olmuş kişilerle ve 4. Sınıf öğrencileriyle röportaj yaptıklarını belirtti. Kendisine ulaşmanın zor olduğu ünlülerle röportajların e-mail yoluyla yapıldığını; ancak bunun bazen yüz yüze röportajdan daha meşakkatli olabildiğini söyleyerek sunumunu bitirdi.

Politika Departmanı Editörü Ahmet Aykut Altay, politika yazısı yazarken kaynak güvenilirliği, tarih bilgisi ve tarafsızlığın önemini vurguladı. En büyük kaynaklarının gazeteler olduğunu ve bu kaynakları kullanırken haberin doğruluğunu onaylamak için tekrar tekrar bilgilerin doğruluklarını araştırdıklarını söyledi. Ekonomi Departmanı Editörü Burak Yitgin ise özet haber ve detaylı haber kavramlarının üzerinde durarak sözü Bilim-Teknoloji Departmanı Editörü Baturalp Yılan’a bıraktı. Yılan, teknoloji haberi yaparken dikkat edilmesi gereken hususları anlattı ve teknoloji ile ilgili kavramların doğru kullanılmasının çok önemli olduğundan bahsetti. Hiçbir araştırma yapmadan yapılan yanlış haberleri göstererek araştırmanın önemine dikkat çekti.

Daha sonra Spor Birimi Temsilcisi sahneye çıkarak kendi departmanı hakkında kısaca bilgi verdi. Haberlerine takımların puanlarının bulunduğu çizelgeler ekleyerek hem okuyucunun ilgisini çektiklerini, hem de okuyucuya yorum şansı bıraktıklarını söyledi. Politikada olduğu gibi sporda da tarafsızlığın ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Son olarak, mikrofonu Kültür-Sanat Editörü Deniz Gürsoy aldı. Gürsoy yazı türlerinden bahsederek, Kültür-Sanat departmanında haber yelpazesinin çok geniş olduğunu belirtti. Bu sunumdan sonra oturum tamamlandı.

Tüm editörlerimize güzel sunumlarından dolayı teşekkür ederiz.

Leave a Reply