Bilkent Üniversitesi, bünyesinde birçok kulüp ve topluluk bulundurmakta. Bunlardan biri; Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu. Topluluk, Türk Dünyası’nı ve buna bağlı öğeleri tarihsel ve kültürel açılardan; bilimsel ve tarafsız yöntemlerle araştırıp, insanlara en iyi biçimde sunmayı amaçlıyor. Aynı zamanda, milli benliği ve milli duyguları korumayı ve çağın gerektirdiği şekilde araştırmalar ve değişik çapta etkinlikler yaparak bunları geliştirmeyi ilke edinmiş.

Topluluğun en önemli esaslarından biri; Türk Dünyası’na, Türk Kültürü’ne, Türk Dili’ne, Türk Tarihi’ne gönül verip, bu öğelere sahip çıkılmasını sağlamak. Bilkent Üniversitesi’nde okuyan her öğrencinin katılma ve bilgi edinme fırsatı olan çeşitli etkinlikler ve söyleşiler düzenleyen topluluk, bunun yanı sıra kültürümüzü ve değerlerimizi yansıtan edebi ve sanatsal unsurlardan da yararlanarak, Türk coğrafyasının ve tarihinin özelliklerini daha yakından tanımak için çeşitli geziler ve bilgilendirici içerikte sunumlar düzenlemekte.

Bağımsızlık Günleri Etkinliği’nde Türk Dünyası Müzik Topluluğu okulumuzda konser düzenledi.

İkinci dönem bir yardım etkinliği düzenlemeyi planlayan Türk Dünyası Araştırma Topluluğu, yardıma muhtaç olan vatandaşlarımızın ve özellikle çocukların durumlarını inceleyip, gereken yardımları bir yardım yemeği düzenleyerek toplamayı amaçlamakta. Yapılacak yardımlar; okuma kitapları, kırtasiyelik eşyalar, sözlük, cetvel seti ve defterler gibi okul ihtiyaçlarını ve giyim eşyaları olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra topluluk, konferans düzenlemelerine devam edip bu konferanslara katılanlara katkı sağlayabileceklerini düşündükleri önemli akademisyenleri, siyasileri, yazarları ve düşünürleri davet etmeyi de planlıyor. Topluluğun diğer amaçlarından biri ise; Türk coğrafyasının ve tarihinin özelliklerini daha yakından tanımak için geziler düzenleyip, yeterli sayıda katılımcı ile birçok yeri ziyaret etmek. Bilkent Üniversitesi’nin bahar şenliklerinde, kültürümüzü ve değerlerimizi tanıtmak amacıyla çadır kurup, içinde Türk dünyasından çeşitli yemekler sunmak kulübün diğer hedefleri arasında.

Umarım bu topluluk ilgilenen birçok katılımcı ile bütün planlarını en kısa sürede gerçekleştirip, daha da güzel etkinliklerle yoluna devam eder. Eğer siz de ilgilenirseniz toplulukla ilgili daha geniş bir bilgi etmek için http://www.facebook.com/tudat.bilkent?ref=ts&fref=ts adresine tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply