Bilkent Robotik Kulübü’nün düzenlediği Mini Sumo yarışması bugün gerçekleşti. Kulüp üyelerinin dönem boyunca çalışıp yaptıkları robotlar mini sumo liginde kapıştı. Wall-e, Muzur, Tiryaki, Osman, V, BeTa, Robust, Okkibbye, Akka, Refleks isimli on robotun katıldığı bu yarışmayı Aysun Önalan ve Özgen Işık’ın yaptığı Okkibbye isimli robot kazandı.

Peki, nedir bu mini sumo denilen robotlar? Adlarını sumolardan alan bu robotların temel amaçları da sumolarınkiyle aynı: Birbirlerini itmek. 10cm x 10cm boyutunda 500 gramdan daha hafif olan bu robotların iki veya dört tekerleği var.  Robotik Kulübü tarafından tasarlanan kontrol kartından, sensörlerden ve güç kaynağından oluşuyorlar. Yarışmaya bakacak olursak, robotların 80 cm çapındaki dohyo üzerinde yarıştığını görüyoruz. Kızılötesi uzaklık sensöründen gelen bilgi ADC (Analog Dijital Çevirici) ile okunup mikro-denetleyici tarafından yorumlanıyor, böylece robotlar rakiplerinin yerini belirlemiş oluyorlar. Rakibini bulan robot ise onu itmeye başlıyor ve pistin dışına ilk çıkan robot yarışı kaybetmiş oluyor.

Bilkent Robotik Kulübünü düzenledikleri bu eğlenceli yarışmadan ötürü kutluyor, diğer etkinliklerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Leave a Reply