ODTÜ Felsefe Bölümü’nden Prof. Dr. Ayhan Sol, Felsefe Topluluğu’nun düzenleyeceği seminerde Biyoloji Felsefesi ve Evrim Felsefesi’ni anlatacak. Ayhan Sol, Türkiye’de biyoloji felsefesi ile ilgilenen birkaç “analitik” felsefeciden biri olarak biliniyor. Aynı zamanda kendisi, Çevre Felsefesi ve Etiği, Bilim Etiği, Mühendislik Etiği gibi felsefenin altdalı olan konulara ilişkin akademik çalışmalar da yürütüyor. Prof. Dr. Sol, Elliot Sober’ın “Biyoloji Felsefesi” adlı eserinin ve Douglas Futuyma’nın “Evrim” adlı kitabının Türkçe’ye çevrilmesini sağlamıştır.

Evrim Felsefesi ya da daha genel adıyla Biyoloji Felsefesi, biyoloji tarihinde Thales, Anaksimandros ve Aristo ile ortaya çıkan, Descartes ile geliştirilen ve 19.yy’da Darwin ile zirveye taşınan biyoloji-felsefe ilişkisini inceler. Bu felsefe, bilim felsefesinin yeni bir alt disiplinidir. Doğal seçilim ve genetik sürüklenme başta olmak üzere, evrimsel mekanizmaların nasıl işlediğini irdeler; altruizm, egoizm, insan doğası gibi konuların ne derece saptanabilir olduğunu gösterir. Biyolojinin, kuramsal ve metodolojik yapısının derinliklerine inerek, biyolojinin nasıl bir bilim olduğunu açığa vurur. Biyoloji felsefesi çerçevesinde, ahlaki değerlerin ne zaman oluştuğu ve nasıl evrildiği konusunda çalışmalar da yürütülmektedir. Aynı zamanda biyoloji felsefesi, adaptasyonculuk, sosyobiyoloji ve evrimsel psikoloji gibi bilimsel araştırma alanlarının, yeterliliklerini ortaya koyar ve biyolojik determinizme meydan okuyan fikirler geliştirir.

Seminer 19 Kasım 2012 Pazartesi günü, saat 12:40’ta Grafik Tasarım Binası FB309 kodlu salonda gerçekleştirilecek. Felsefe Topluluğu, konuyla ilgilenen herkesi seminere bekliyor.

Leave a Reply