Okulumuzun Kariyer Merkezi’nin düzenlediği 8. Kariyer Günleri kapsamında konuk ettiğimiz ilk isimlerden biri ünlü yazar Ayşe Kulin oldu. Sayın Kulin’in söyleşisi, elbette kitaplar üzerineydi. Bize kitapların insanı nasıl etkilediğini ve değiştirdiğini kendi tecrübelerinden örnekler vererek anlattı.

“Kitap okumayı sevin” ya da “Kitap insanın en iyi dostudur” temalı konuşmalar ve öğütler, bana genelde ilkokul yıllarımı hatırlatır. Bu öğütler, belli bir tarihe kadar bitirmemiz gereken ve zorla okutulan kitaplarla da birleşince hiç de çekici bir hal almıyordu. Kitap okumayı zaten sevenler için pek bir şey değiştireceğini düşünmüyorum, ancak ülkemizdeki kitap okuma oranına baktığımızda bahsettiğim zorlama yönteminin çok da faydalı olmadığı apaçık ortada.

İşte bu orana en çok üzülen insanlardan biri de sanırım Ayşe Kulin’dir. Konuşmasında, insanlarımız biraz daha fazla kitap okumuş olsaydı çok daha iyi yerlerde olacağımız görüşünü sıklıkla dile getirdi. Ve onun konuşmasının diğer “kitap okumayı sevin” öğütlerinden farkı, içtenliğiydi. Kürsüde olmanın yarattığı gerginliği bile paylaşmaktan çekinmedi. Ve aynı içtenlikle, okuduğu kitapların kendisini nasıl değiştirdiğini, ayrıca bir yazar olarak, kitaplarını yazma sürecinin de kendisini nasıl değiştirebildiğini kendi deneyimlerini de katarak  anlattı. Yazmak için araştırma sürecinde olduğu zamanlarda tanık olduğu ülkemiz gerçeklerini, özellikle doğuda görüklerini de bizlerle paylaştı.

Yazarlıkla ilgili bir kariyer düşünsün ya da düşünmesin, bu söyleşiye katılan tüm arkadaşların Kulin’den çok şey öğrendiğini tahmin ediyorum.

Leave a Reply