EUROsimA 2012

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğumuzun 2005 yılından beri her yıl kapsama alanını daha da genişleterek başarıyla gerçekleştirdiği Avrupa Birliği Simülasyon Konferansı “EUROsimA 2012”, bünyesine kattığı yeniliklerle ve artan hedefleriyle, 23-29 Nisan tarihleri arasında -zengin bir İstanbul gezisini de kapsayarak- daha büyük bir heyecanla okulumuzun kapılarını siz katılımcılara açmaktan gururlu.

Her yıl özellikle Avrupa’nın pek çok şehrinden öğrencileri de ağırlayan bu organizasyonda katılımcılar,  Avrupa Birliği Enstitülerini baz alarak karar alma mekanizmalarına dönüşüyor. EUROsimA, gençlerin bir araya gelip temel olarak dâhil oldukları komitelerdeki konuların çatısı altında fikir alışverişine zemin hazırlayan, kişisel becerilerin teorik bilgilerle harmanlandığı seçkin bir platformdur. Organizasyon, Türkiye’nin Avrupa’ya gençlerin bakış açısından yansıtılmasında rol oynarken, gelecek liderlerin birbirlerini daha etkili bir şekilde analiz etmesine de katkı sağlamakta.

EUROsimA 2012, geçtiğimiz senelerin başarılarını pekiştirmek adına, bu yıl gerçekleştireceği konferanslarının akademik içeriğinde üç önemli projeyi barındıracak.

Öncelikle, bu sene Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi (ECOFIN) ‘nde gerçekleştirilecek olan EURO Zirvesi’nde, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası temsilcileri, Avrupa Birliği ülkelerine ek olarak Euro Bölgesi krizini tartışacak. Bunun yanı sıra, her komitede delegeler, güncel olanın dışında tarihi konulara da değinecekler. Bu kapsamda, katılımcılar Avrupa Birliği’ndeki gelişmeleri tarihsel bir bakış açısıyla yorumlama şansını yakalayacak. Bir diğer gelişme ise, geçtiğimiz senelerden farklı olarak, Adalet ve İçişleri Konseyi ile Avrupa Parlamentosu’nun karar alma mekanizmasında rol oynayacak olması. Böylece katılımcılar Avrupa Birliği’ndeki karar alma atmosferini oluşturarak önemli bir oranda tecrübe kazanacaklar.

Ankara’da gerçekleştirilecek olan EUROsimA 2012, konferanslar başlamadan önce İstanbul‘a bir gezi düzenleyerek pek çok kültüre ev sahipliği yapmış bu tarihi şehrin etkileyici atmosferini katılımcılara tanıtacak.

EUROsimA ekibi olarak amacımız, Türkiye’nin dış politikasında biz gençler olarak katkılarımızı kitlelere duyurmak, teorik bilgilerimizi global bir çerçevede pratiğe dökerek, Türkiye’de gençliğin politika yapım sürecinde daha aktif bir role sahip olmasını sağlamaktır.

Bu hedeflerimiz doğrultusunda, akademik ve sosyal hayatınızda atacağınız önemli adımlarda size zemin hazırlamış olacağımızın verdiği mutlulukla ve güzel anılarla kazanacağınız yeni ağların getireceği heyecanla sizleri EUROsimA 2012 organizasyonumuza davet ediyoruz.

Organizasyon hakkında ayrıntılı bilgi alabilmek, bizleri daha iyi tanımak ve çok yakında açılacak kayıtlarımız için internet sitemiz: http://eurosima2012.org/home/

 

Leave a Reply