DAAD ile Almanya’yı Keşfedin

DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst), Almanya’da öğrenim görmek isteyen ya da öğrenimini yurt dışında tamamlamak isteyen öğrencilerin başvurdukları Alman Akademik Değişim Servisi adını taşıyan kurumdur. 23 Kasım Çarşamba günü de Bilkent Üniversitesi öğrenci ve hocalarına seminer vererek DAAD’ın sağladığı olanakları ve Almanya’da eğitimle ilgili daha geniş bilgileri paylaşmıştır. DAAD Bilgi Merkezi’nin Ankara temsilcisi Dr. Nilgün Yüce, ‘Almanya’da Araştırma İmkanları’ başlıklı sunumunda katılımıcıları hem DAAD’ın genel yapısı hakkında bilgilendirmiş, hem de kendilerine başvuru konusunda ayrıntılı bilgiler vermiştir.

Sunum, okulumuz Arkeoloji Bölüm Başkanı Thomas Zimmermann’ın sohbetiyle
başladı. Zimmermann’ın kendisi de 1998 yılında Almanya’dan DAAD aracılığıyla Bilkent Üniversitesi’ne değişim programıyla gelmiş, Almanya’da master ve doktorasını bitirmesinin ardından Bilkent Üniversite’sinde öğretim görevlisi olmuştur. Dr. Zimmermann DAAD’la
Türkiye’ye gelişini ve kendisine kattıklarını keyifli sohbetiyle katılımcılarla paylaştı. Ayrıca kendisine dilediğimiz zaman ulaşabileceğimizi ve DAAD’la ilgili sorulara keyifle yanıt vereceğini açıkladı. Kendisiyle bu konuda sohbet etmek isteyenler zimmer@bilkent.edu.tr adresine mail atarak, Zimmermann’ın uygun bir zamanında kendisiyle görüşebilirler.

Bilkent Üniversitesi Yabancı Diller Almanca Birimi öğretim görevlisi Ursula Graser aynı zamanda DAAD’ın Bilkent Üniversitesi temsilcisidir. Almanya ve DAAD’la ilgili merak ettiklerinizi ursula.graser@bilkent.edu.tr adresine mail atarak da öğrenebilirsiniz. Yüzyüze görüşmek isterseniz de ofisi B binası 210 numaralı oda ve görüşme saatleri Salı günleri 14:30-16:30 arasındadır.

Biraz da DAAD kurumu hakkında bilgi verecek olursak, dediğimiz gibi DAAD Almanya’da eğitim görmek veya eğitimini devam ettirmek isteyen ögrencilere burs imkanı sunmaktadır. Almanya’daki üniversiteler eğitimin yanı sıra araştırmaya da verdikleri önemle öne çıkarlar. Teorik eğitiminin yanı sıra, pratik ve araştırmanın önemini tüm çalışmalarında vurgulamaktadırlar. Bu nedenle araştırma enstitülerinin sayısı oldukça fazladır. Bu tarz araştırma merkezleri mühendislik ve fen bilimlerinde okuyan öğrenciler için oldukça faydalı kurumlardır. Max Planck Research Schools, Alexander von Humboldt Foundation, Leibniz Gemeinschaft, Helmholtz Gemeinschaft başlıca araştırma kurumları arasındadır. DAAD, her yıl birçok öğrenciye bu kurumlarda burslu staj, master ve doktora imkanları sağlamaktadır.

Lisans eğitiminin yanı sıra, yoğunlaştırılmış dil kursu veya yaz okulu imkanları da sağlamaktadır. DAAD. Dil kursları için daha once Almanca görmüş olma koşulu da istememektedirler. DAAD’ın sitesinden dolduracağınız başvuru formu ve gereken dökümanlarla başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Eğitim hayatının herhangi bir dönemini Almanya’da tamamlamak isteyen öğrenciler için DAAD’ın sunduğu imkanlar oldukça iyi ve kaçırılmaması gereken fırsatlardır. Türkiye’de, İstanbul ve Ankara’da olmak üzere iki Bilgi Merkezi bulunmaktadır. DAAD’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için http://www.daad.de/ adresini ziyaret edebilirsiniz; Ankara şubesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler de http://ic.daad.de/ankara adresinden bilgi alabilirler.

Ayrıca (0312)419 35 54 numaralı telefondan randevu alıp, DAAD Bilgi Merkezi’nin Kızılay şubesinde Sayın Nilgün Yüce ile yüzyüze de görüşebilirsiniz.

Leave a Reply