BilGent yeni döneme başarılı bir etkinliğe imza atarak başladı. Düzenlediği 5N1K Uygulamalı Eğitim Serisi’nin birinci basamağı olan Biyoinformatik, geçtiğimiz cumartesi gerçekleşti. Biyolojiye, biyoinformatiğe ilgisi olan, bu alanlarda eğitim gören veya görmek isteyen, ya da sadece “Ne yapıyor bu adamlar acaba?” diye merak eden tüm öğrencilere kapısını açan BilGent, AG Biyoinformatik’den Ahmet Raşit Öztürk’ü seminerine konuk etti. Kendisi aynı zamanda Bilkent Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu olan Öztürk, biyoinformatiğe genel bir giriş yaptı.  Konuya aşina olan olmayan herkesin anlayabileceği, biyoinformatik ve günümüz biyoloji teknolojisi hakkında genel bir fikre sahip olabileceği keyifli bir seminer gerçekleşti. Sunumların ardından bilgisayar başında uygulamalı eğitime geçildi ve seminerde anlatılanların nasıl kullanılacağı, eğitime katılanlara etkili biçimde anlatıldı.

 

BilGent, katılımcalara yalnızca öğretmekle kalmadı, aynı zamanda “En güzel DNA modeli” yarışmasıyla eğlendirmeyi de başardı. Uygulamalı eğitime geçmeden önce, katılımcıları bir sürpriz bekliyordu. Masalarda bulunan şekerleri gören bizler önce yemeye daldık ama onlarla DNA modeli yapmamız gerektiğini öğrenince hemen işe koyulduk :) Çeşitli malzemelerle en gerçekçi ve anlaşılır DNA modelini yapmaya çalıştık. Benim de içinde bulunduğum grup oylamayla birince seçildi ve ödülümüzü de alarak mutlu bir şekilde seminerimizi tamamladık…

Biyoinformatik seminerine yoğun istek olduğundan 17 Mart tarihinde tekrarı yapılacaktır. Uygulamalı Eğitim Serisi’nin ikinci basamağı olan Biyoistatistik ise 24 Mart tarihinde gerçekleşecek ve katılmak isteyen herkes, kaydını bilgent.net’i ziyaret ederek yapabilir. Biyoinformatik’te olduğu gibi ilgisi olan herkes, bir gününü ayırıp bu seminerlere katılabilir. Konuşmacıları, eğitimi ve aktiviteleriyle çok başarılı tamamlanan bu etkinlik için BilGent’e teşekkür ediyoruz ve herkesi bir sonraki seminere bekliyoruz :)

Leave a Reply

1 comment

  1. Büşra Tozlu

    resimler fazla küçük :( kopya da çekilmiyor :D :D :D ama yinede saolun =)