İlki 2011 yılında Bilkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi-Sinefest Komitesi tarafından düzenlenen Sinema Festivali “Sinefest”, bu yıl da önemli işlere imza attı. 27 Nisan 2012 tarihinde açılışı yapılan festival; Yiğit Özşener,Taner Birsel ve Sarp Apak gibi pek çok önemli ismi ağırladı. Söyleşilerin dışında yapılan oyunculuk atölyeleri de ilgi çekmeyi başardı.  Festival döneminde gerek medyanın,  gerekse öğrencilerin ilgisi üst düzeydi.

Festivalin kapanışı ise 6 Mayıs 2012 tarihinde Zeynep Koltuk’un sunuculuğunu yaptığı Gala Gecesi’yle sona erdi. Ödül alan oyuncular şu şekilde:

-En iyi film: Kaybedenler Kulübü

-En iyi yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

-En iyi senaryo: Bir Zamanlar Anadolu’da

-En iyi erkek oyuncu: Erdal Beşikçioğlu

-En iyi kadın oyuncu: Meltem Cumbul

-En iyi yardımcı erkek oyuncu: Rıza Kocaoğlu

-En iyi yardımcı kadın oyuncu: Gökçe Bahadır

-En iyi çocuk oyuncu: Durukan Çelikkaya

-En iyi film müziği: Kaybedenler Kulübü-Can Gox

-Yaşam Boyu Onur Ödülü: Salih Kalyon

Gala Gecesi, medyada geniş yankı uyandırdı. Gecede “En iyi film müziği” ödülünü alan Can Gox, canlı bir performans sergiledi ve gala gecesi sona erdi. Bununla birlikte Sinefest 12’ de sona ermiş oldu ve bir festival daha geride bırakıldı.

Önümüzdeki yıl (2013) yapılacak olan Sinefest 13’ daha büyük yankı uyandıracağa benziyor. Sinefest 12’ ekibine bu güzel çalışmaları ve yaptıkları başarılı “Ödül Töreni” için bir Bilkent öğrencisi olarak teşekkürlerimi sunuyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Leave a Reply