İyi Müzik Dinlemek İsteyenlere: Boom Pam

Her ne kadar on beş yıllık bir geçmişi olsa da adını özellikle son üç dört yıldır Türkiye’de duyurmayı, Selda Bağcan’la gerçekleştirdikleri ortak sahne projeleriyle başaran bir grup Boom Pam. İlk duyduğunuzda isimleri her ne kadar garip gelse de aslında onlar için güzel bir anlamı var.

2003 yılında Tel Aviv’de kurulan grubun bu ismi almasının sebebi, Yunan asıllı sanatçı Aris San’ın İsrail’de oldukça tanındığı bir dönemde hit olan eğlenceli şarkısı ‘Bum Pam’ a dayanıyor. Boom Pam grubu bu şarkıyı kurulduktan bir yıl sonra yeniden yorumluyor ve yorumları oldukça seviliyor, şarkı yeniden hatırlanıp radyolarda çalmaya başlıyor. Grup da ilk çaldıkları şarkılardan biri olduğu için kendilerine bu ismi alıyor.

Dört üyeden oluşan; elektrogitar, tuba, klavye ve baterileriyle harika işler çıkaran bu grubun müzik tarzları her ne kadar ‘’Akdeniz usulü surf rock’’ ve ‘’Balkan müziği’’ olarak tanımlansa da, bir röportajlarında onlara şarkılarını hiç dinlememiş birine tarzlarını nasıl anlatacakları soruluyor ve grubun gitaristi Uri Brauner Kinrot şöyle bir cevap veriyor: ‘’İyi Müzik!’’ Yine aynı röportajda Türk müziğini de çok sevdiklerini ekleyen grup üyeleri özellikle 60’lı ve 70’li yıllarda kaydedilen şarkıları çok beğendiklerini belirtiyorlar. Zaten en son albümleri Alazakam’da Erkin Koray’ın 1968’de çaldığı enstrümantal ‘Çiçekdağı’ şarkısına da yer verdiler, hatta konserlerinde de çalıyorlar.

İsimleri Türkiye’de yavaş da olsa tanınmaya başlanan bu grubun ülkemizdeki en etkili ve güzel etkinliği, hiç şüphesiz ki 2015 yılında Selda Bağcan’la Ekşi Fest kapsamında verdikleri konser oldu. Daha sonra da birlikteliklerini sürdüren bu değerli sanatçıların son konserleri geçtiğimiz günlerde Ankara ve Eskişehir’de gerçekleşti. Ocak ayının 18’inde Londra’da verdikleri konsere ise yaklaşık dokuz yüz kişi katıldı, konser üç saat sürdü ve bu birliktelik seyirciler tarafından o kadar sevildi ki, Selda Bağcan yoğun istek üzerine iki defa daha sahneye çıktı. Önümüzdeki günlerde ise Salda Gençlik Festivali’nin ilk günü olan 29 Haziran’da yeniden birlikte sahne alacaklar.

Elbette grubun tek ortak projesi Selda Bağcan’la aldıkları sahneler değil. En sevilen yorumlarından biri olan, İbranice eski bir şarkı ‘Tamid Levad’ı Türkçe’ye Baba Zula grubunun vokali Melike Şahin aracılığıyla ‘Beni Yalnız Koma’ ismiyle gayet başarılı bir şekilde yorumladılar. Şayet siz de sınırları kaldırmak ve iyi müzik dinlemek istiyorsanız Boom Pam’a bir göz gezdirebilir, Türkiye’de sıklıkla sahne alan bu grupla eğlenmeyi tercih edebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

https://www.boompam.org/

http://www.milliyet.com.tr/boom-pam-den-yeni-ortaklik–magazin-2506120/

http://babylon.com.tr/tr/blog/soru-cevap/blog-yazisi/10-mart-2016/akdeniz-usulu-surf-rock-boom-pam

http://bantmag.com/tag/boom-pam/

http://www.artfulliving.com.tr/gundem/boom-pam-ve-melike-sahinin-yeni-calismasii-i-13001

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu