“İyi Bir Komşu” 15. İstanbul Bienali

İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?

-Fred Wilson -Pera Müzesi

İyi mi kötü mi değişir, herkesin bir komşu hikâyesi vardır. Kimisi “Nerede o eski komşuluklar..” diye başlar, kimisi “Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.” serzenişleriyle bitirir hikâyesini. Komşuluk ilişkisinin önemini atalarımızdan biliriz de, yeni yeni bizleri içine çeken bireyselliğin derin çukurundan çıkamayız.

İyi bir komşu yanı başınızdaki evsiz adam mıdır?

“Çimen,2017” – Lungiswa Gqunta – Galata Özel Rum İlkokulu

Hayır dile komşuna, hayır gelsin başına” deyip kapıların bir tas aşure için çalındığı,  yemek pişene kadar bir yarım saat uğranıp iki lafın beli kırıldığı; anahtarın, çocuğun veya hastanın emanet edildiği koskoca komşuluk şimdi asansör karşılaşmalarında istemsiz bir ‘günaydın’a, ‘iyi akşamlar’a sıkıştırıldı. Komşuluk bazı imkânsız kalıplara sokulup yok edilmeye çalışılıyor gibiydi.

İyi bir komşu sizi rahat bırakan birisi midir?

“Yaşam İzi, 2015” – Vajiko Chachkhiani – Pera Müzesi

Daha önce görmediğim, bulunmadığım yerlerde, sanatçıların hayal gücü içerisinde dolaşıp bilinmedik geçitlerden şaşkınlık ve merak içinde geçtiğim; bilinmezlik içinde ilerlerken korktuğum ve tanıklık ederken üzüldüğüm; yeri geldiğinde yüksek sesle müzik dinleyen üst kat komşusu gibi, beni rahatsız eden eserleriyle İstanbul şehrini bu defa sanatla yeniden keşfetmek farklı bir deneyimdi benim için!

İyi bir komşu ince zevkleri olan birisi midir?

“Silinen Kalabalık” – Latifa Echakhch – İstanbul Modern

32 ülkeden 56 farklı sanatçının eserlerinin sergilendiği Elmgreen&Dragset’in kuratörlüğünde düzenlenen 15.Istanbul Bienali, birbirine komşu 6 sergi durağıyla eserlerinde temel ihtiyaçlarımız olan ev ve barınma güdüsünden başlayarak birlikte yaşama, akraba ilişkileri, din ve kültür farklılıklarına kadar ‘iyi bir komşu‘  kavramını sokaklardan sergi mekanlarına dek sorgulamamıza izin veriyor.

İyi bir komşu komşu bir ülkeden midir?

“Harikalar Diyarı” – Erkan Özgen – Galata Özel Rum İlkokulu

Terör Örgütü şiddetini işitme engelli bir çocuktan izlemek, en masum komşumuz olan doğanın yok edilişini betonarme soğukluğunda hissetmek, alt kültürlerin karmakarışık yaşam tarzlarına yakından tanıklık etmek, bembeyaz kapı eşiğinden giderek huzursuzlaşan bir labirentte kaybolmak… Kısacası, içinizdeki açık veya saklı olan bütün karmaşık duyguları harekete geçirecek bu bienal için son 3 hafta..

İyi bir komşu siz hastayken size yemek yapar mı?

“Gölgedeki Senaryo” – Jonah Freeman & justin Lowe – Galata Özel Rum İlkokulu

12 Kasım’a kadar, yazımda da etkisini vermeye çalıştığım gibi sokaklarda aniden karşınıza çıkabilecek afişleriyle kendini hatırlatmaya ve ‘iyi bir komşu‘ arayışında sorduğu sorularla sizleri tekrar bu konuda düşündürmeye devam edecek. Ayrıca yazar, sanatçı, akademisyen, mimar, psikanalist veya gazetecilerin “iyi bir komşu” hakkında yazdıklarını da aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://t24.com.tr/yazarlar/komsu

İyi bir komşu istemek çok şey mi istemektir?


Görsel Kaynakları:

https://www.instagram.com/p/BaHHNc4hZDo/?taken-by=istanbulbienali

Daha fazla bilgi için:

http://15b.iksv.org/tr

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu