İstanbul’un Portekizli Kardeşi: Lizbon

Hani bazı insanlar vardır birbirlerine benzemeseler dahi ruh ikizleridir ya, bazı şehirler de öyle. Şehirlerin ikiz kardeşliği vardır. Öyle bir kardeşliktir ki, bu şehirde yaşayan insanların da ruhu birdir.  Avrupa’da Türklere bu denli benzeyen yegane millet Portekizlilerdir sanırım.

Lizbon sınırından geçtiğimden beri İstanbul’a benzerliği aklımdan geçiyor. Dar sokakların verdiği  “işte şimdi kayboldum” hissi, kalabalığının aynı zamanda insana huzur vermesi paradoksu ve tabi ki sarı tramvayın geçişini izlediğin caddeleri var Lizbon’un.

Her iki şehrin de sarı ve kırmızı olmak üzere vazgeçilmez simgesi haline gelmiş nostaljik tramvaylarından mı bahsetsem yoksa Lizbon’un da yedi tepeli şehir olarak bilinmesinden mi?

IMG_6297

Bu yazıda, birçok yönüyle İstanbul’a benzeyen Lizbon’a gerçekleştirdiğim seyahatten akılımda yer eden ve mutlaka görülmesi gereken yerleri sizlerle paylaşmak istiyorum!

 

Tarih Kokan Belém Kulesi

IMG_6254

Lizbon şehrinin içinde birçok bölge var elbet. Bunlardan biri de Belém bölgesi. Burası her ne kadar Portekiz Kralı’nın anısı için yapılmış olsa da sonradan şehre giriş çıkışları kontrol etmek amaçlı kullanılmış. Ayrıca tarihi dokusu ve devasa oluşuyla ilgi çeken bu kule, UNESCO’nun  Dünya Miras Listesi’nde kendine yer bulmuş.

 

Yazlıkçılar Buraya: Cascais

IMG_6559

Haydi deniz, kum ve güneş severler buraya! Türkiye için Bodrum, Marmaris ne ise Cascais de Portekiz’in incisi. Burası, alçak ve sevimli evleriyle, denize varan caddeleriyle tam bir sahil kasabası.

Eğer kültür turuna küçük bir deniz arası vermek isterseniz yalnızca 1 saat uzaklıktaki bu sevimli bölgeye gitmenizi öneririm. Cascais’in hem kendisi hem de insanları sımsıcak ve bir o kadar da eğlenceliler.

IMG_8031

“Eğlence Plajda”

IMG_6607

Jardim Visconde Da Luz Meydanındaki Atlı Karınca

Bu sırada, gezerken midesini de mutlu etmeyi unutmayanlara küçük bir öneri vermiş olayım, Cascais’in Dom Manolo adlı meşhur restoranında kızarmış tavuğun tadına bir bakın derim, oldukça lezzetli.

 

Nata Tatlısı İçin :Pasteis De Belém

Eh, hazır yemeklerle midemize bayram ettiyoruz tatlısız olmaz! Belém Pastanesi Portekiz’in en eski ve en meşhur pastanesi. Kendisine bölgeye özel olan Nata tatlısını hakkıyla yapan en iyi pastane de diyebiliriz. Nata tatlısı, bazı yerlerde Belém turtası diye de geçer ve sıcak yenmelidir. Diğer yandan, Nata tarçınla yenen bir tatlıdır fakat sade yenildiğinde de damakta hoş bir tat bırakır.

IMG_7964

Yiyecek-içecekten konu açılmışken Portekiz’in meşhur çikolata içinde ikram edilen vişne likörünün de tadına bakmayı unutmayın!

IMG_6706

 

Labirent Bir Park Olarak: VII. Eduardo Parkı

IMG_8071

Şehrin ortasında, ama gerçekten tam ortasında, simetrik labirentler ve yemyeşil bir görüntü. Eduardo VII Park’a sorarım hem bu kadar doğal hem de bir görsel şölen olmayı nasıl başardın?

Ağaçlarının verdiği labirent görünümlü parkın tepesinde dünyanın en büyük Portekiz bayrağı bulunuyor. Park, bu bayrakla başlayıp Liberdade Meydanına dek uzanıyor. Görüntüsü öyle güzel ki sırtınızı büyük bayrağa verip baktığınızda Lizbon’un Tagus Nehri ile birleşen manzarasını büyük bir keyifle izliyorsunuz.

IMG_6623

 

Avrupa’nın En Batı Ucu: Cabo Da Roca

Selam Atlas, sana da selam bizi yerimizden uçuran rüzgar! Okyanusun getirdiği o haşin rüzgar bölgeyi fotoğraflamayı zorlaştırsa dahi Atlas Okyanusu’nun sonsuz, muazzam görüntüsünü yukarıdan görmeye değer.

Ayrıca ufak bir bilgi vermek gerekirse, burada size Avrupa’nın en batısında bulunduğunuz için 10 euro karşılığında bir sertifika takdim ediyorlar. Bazısına gereksiz geliyor bazısı da iş yerine asar, eşe dosta gösteririm diyor :)

IMG_8020

Avrupa’nın En Batı Ucundan Atlas Okyanusu’nun Görüntüsü

 

Ağıtın Portekiz Şekli: Fado

Bilirsiniz, ağıt yakma bizim kültürümüzde de yaygındır. İşte bu yönüyle bile benziyor Portekizliler bize!

Eskiden denizciler sefere çıktığında ne zaman, ne halde gelecekleri bilinmez, eşleri onları gözleri yaşlı beklermiş. İşte daha sonradan halk müziğine dönen Fado bu gözü yaşlı kadınların ağıtlarıdır aslında. Fadoda fonda acıklı bir müzik ve dram mevcuttur.

city-guide-tips_lisbon_music

IMG_6725

Fadoyla özdeşleşmiş Portekiz Gitarı

Bunların yanı sıra eğer bir gün olur da Lizbon’a yolunuz düşerse, geniş meydanlarında klasik müzik eşliğinde insanların huzurunu izleyin. Şehri hızlı hızlı turlarken sokak sanatçılarının ustalıkla ve büyük bir azimle gerçekleştirdikleri gösterilerini es geçmeyin ve her şeyden önemlisi anı ölümsüzleştirin, şehri bol bol fotoğraflayın!

Kaynakça: 

Öne Çıkarılmış Görsel: https://portugalseasons.com/en/produto/tour-lisboa-meio-dia/

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu