İspanya Günlükleri Bölüm 1: Ayhan Sicimoğlu’nun Adımlarını Takip Ettim

İspanya’nın her sene en çok turist çeken destinasyonlarından, Katalan kültürünün başkenti Barselona, kendine özgü yemekleri, gotik tarzdaki eserleri, renkli gece hayatı ve liman şehri oluşunun getirdiği aktif ticari kimliği açısından görülmeye değer bir şehir.

Her ülkenin kendine has bir yemek anlayışı ve mutfak kültürü var. Barselona, Akdeniz mutfağının zeytinyağlı yemeklerinin yanı sıra, deniz ürünlerinin de bolca bulunduğu bir liman şehri.  Gözlemleyebildiğimiz ve iletişim kurabildiğimiz kadarıyla, Katalan halkı da şehrinin yemek kültürünü ve yemek yemeyi çok seviyor, yeni tat ve lezzelere oldukça açık görünüyor.

Mutfak kültürünü keşfetmek adına,  Barselona’nın en gözde restoranlarını araştırdık ve “Ayhan Sicimoğlu ile Renkler” programı bu noktada yardımımıza koştu. Barselona’yla özdeşleşmiş olan yemeklerden Tapas ve Paella’yı denedik.

La Rambla des Flors, Taller de Tapas, 2020

Tapas

İçkilerin yanında servis edilen çeşitli yiyeceklerin, küçük ekmek dilimleri üstünde ya da güveç benzeri kaplarda servis edilmesine tapas deniyor. Bunun yanı sıra, kızarmış biber gibi aperatifleri de tapas olarak servis edebiliyorlar. 

Yiyeceğin tapas olarak nitelendirilmesindeki asıl önemli nokta, porsiyonunun küçük olması. Barselona’ya vardığımız ilk gün, patatas bravas denilen bir çeşit güveçte pişirilmiş patates yemeğini sipariş etmiş ancak tapas’ın sadece ekmek üzerinde olan güzel ikramlıklar olmadığını bu sipariş masamıza geldiğinde öğrenince biraz hayal kırıklığına uğramıştım. Peki nasıl ortaya çıktı bu tapas, gelin onu keşfedelim.

Tapas’ın ortaya çıkışına dair çeşitli hikayeler bulunmakla birlikte, bu hikayeyi Barselona’da duymam sebebiyle paylaşıyorum: 19.yy’da 12. Alfonso, Cadiz’deki çok ünlü bir meyhanede şarap içmek ister. Cadiz’in havası rüzgarlı ve tozludur. Bu nedenle barmen jambonları ince dilimlenmiş parçalar halinde üst üste gelecek şekilde servis eder. İçeceklerin üzerini ise ekmek ve ikramlık sebzeler ile kapatır. Kral bu sunumdan hoşnut kalır ve tekrar tekrar ister. Böylece içkinin yanında servis edilen küçük porsiyonlar halinde çeşitli gıdalardan oluşan tapas yaygınlaşır. Ek olarak ‘tapa’ kelimesi, İspanyolca’da ‘kapak’ demek. İçkinin üzerini kapatmasını da doğrular nitelikte bir isim ve hikaye sanki, ne dersiniz? Belki bizdeki ‘tıpa’ sözcüğü de buradan geliyordur. ¡Vamos a tapear!

Paella

Ortaçağdan kalma bir İspanyol yemeği olan paella, çeşitli sebze, et ve deniz ürünlerinin ağırlıklı olarak konulduğu, safranlı yapılan bir yemek çeşididir.

Paella‘nın, fakir ve yiyecek bulamayan halkın, zenginlerin şatolarının çöplerinden topladıkları pilav ve yemek çeşitlerini karıştırarak yemeleri ile ortaya çıktığı rivayet edilse de, zaman içerisinde değişerek, günümüzde tüm dünyada beğenilen ve çokça tüketilen bir yemek haline gelmiştir paella. 

Kendi izlenimlerime geçecek olursam, pilava benzediğini söyleyenler bence yanılıyor. Evet, içerisindeki ana madde pirinç; ancak gerek pişirme biçimi ve baharatları (safran yoğunlukta), gerekse içerisinde kullanılan pirincin çeşidi bizim kullandıklarımızdan farklı. Türkiye’de daha çok baldo ya da osmancık pirinç yoğun olarak kullanılmaktayken paella’nın içerisinde, şeften öğrendiğimiz kadarıyla, arboli cinsi pirinç var.

Makarna için kullanılan al dente (dişe gelir sertlikte) tabirinin pilava yansıtılmışı denebilir paella için. Deniz ürünlerine gelecek olursak, şimdiye kadar yediğim en taze karideslerdi diyebilirim paella’dakiler için.

Paella, Taller de Tapas, 2020

Ayhan Sicimoğlu’nun devreye girdiği nokta burası, Renkler programının Barselona özel bölümünde İspanya’ya iner inmez ekibini götürdüğü tapas restoranı Taller de Tapas, yıllar içerisinde pek çok farklı şube açmış. La Rambla des Flors Caddesi’nde gittiğimiz bu restoran, yiyecekleri konusunda bizden tam not aldı. Üstelik masa bulabilmemize baya sevindik çünkü her zaman dolup taşan bir restoran olduğundan bahsetmişlerdi.

La Rambla des Flors, Taller de Tapas, 2020

2003’te kurulan bu konsept restoran, aile ortamına daha uygun bir şekilde dizayn edilmiş. Büyük masalar ve bu masalarda oturan üç dört çocuklu birkaç aileyle karşılaştık. 

 Ben, Taller de Tapas, 2020

Olur da yolunuz düşerse, uğramadan geçmeyin. 

Yararlı Linkleriniz:

  • Ayhan Sicimoğlu Renkler programı linki: https://www.youtube.com/watch?v=G5R8dY-

Kaynakça:

  • Ayhan Sicimoğlu. Ayhan Sicimoğlu ile RENKLER – Barcelona (2.Bölüm). [Video dosyası]. https://www.youtube.com/watch?v=G5R8dY-ZLjU adresinden elde edilmiştir.
  • La Rambla de Catalunya (2018), Taller de Tapas [Fotoğraf]. Catalunya, Barcelona. http://tallerdetapas.com/restaurantes/rambla-catalunya/
  • “La Rambla Restorant”, son güncelleme tarihi 2018
  • “Risotto’ya Cevap Paella tarifi,” son güncelleme 21 Mayıs, 2015,

https://yemek.com/tarif/paella/

  • “Tapas nedir, İspanya’nın leziz yemeği”, son güncelleme tarihi 20 Şubat 2019

https://www.haberturk.com/tapas-nedir-ispanya-nin-leziz-yemegi-tapas- nasil-yapilir-hts-2379241

  • “Tapas nedir”, son güncelleme tarihi 13 Nisan 2017

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu