Ezhel ile Türk asıllı Alman rapçi Ufo361 ‘in ortak projesi  Lights Out 15 Kasım’da yayınlandı. Ezhel’in 2017’den beri yayınladığı ilk albüm çapında bir iş olması ve ortak bir iş olmasıyla hem de Ufo’nun Almanya’daki popülerliğiyle albümün başarılı olmayacağına dair herhangi bir şüphem yoktu.  Ezhel’in uzun süredir işbirlikleriyle yürüttüğü müzik kariyerine bir de albüm eklemiş olması aslında stratejik anlamda Ezhel’in yurtdışına açılmasını iyiden iyiye tasdiklemiş oldu.

Albümün neredeyse yarıya paylaşılmış olduğu görülüyor hem dil hem de rapçiler açısından. Her şarkıda ikisinin birden parlamadığı oluyor fakat ortak bir albüm olması açısından oldukça dengeli ve paylaşımlı. Her şeyden önce, üst düzey  ve kaliteli bir prodüksiyona sahip bir albüm bu. Türkiye standartlarının üstünde olduğu rahatlıkla söylenebilir. Altyapıların zengince üretildiği ve birkaç farklı prodüktörün tarzlarını birleştirdiği ortada. Bu anlamda albümün çoğunu ortak ortaya çıkarmış Bugy ve DJ Artz ile Jimmy Torrio, Sonus030 ve The Cratez‘in hakkını vermek gerekiyor. Albümün genel temasının rap müziğin içinde olan ögelerden “nereden nereye geldik” “hayat iyiye gidiyor” “parasızlıktan zenginliğe giden yol” gibi aslında çok derin olmayan, trap kültürünün temel taşlarını sağladığı görülüyor. Bunun dışında albümün altyapılarının da özgün bir temel oluşturduğu ortada. Müzikal anlamda çoğunlukla parlak ve sert seslerin yerine “lo-fi” diye tanımlanabilecek  daha rahat ve havadar sesler kullanılmış. Şarkılar trap ritmleri üzerinden ilerliyor fakat klasik basit trap melodileri yerine daha karmaşık ve sakin melodiler ön plana çıkarılmış. Beatlerin çoğunda vurucu ögelerden kaçınıldığı daha biraz “chill-rap”e kayan ve melodik yoğunluğu rapçilerin sesine ve autotune’a veren bir tarz benimsenmiş. Bu anlamda güncel rap sahnesinde mevcut olan ve son yıllarda yükselen tarzın çoğunlukla yakalandığı söylenebilir. Benzer tarza örnek vermek gerekirse Amerika’dan “Gunna” “Lil Baby” gibi son dönemlerde ön plana çıkan tarzlara ve de tabi ki son bir kaç senedir önemli bir etkiye sahip “Travis Scott”a yakınsadığı açıkça görülebilir. Ses tasarımlarından autotune’un kullanımına ve de ritmlerin yazılışına kadar üst seviyede profesyonel bir albüm. Bu anlamda kayıtların Almanya’da yapılmasının ve Ufo361’in prodüktörlerinin tarzının etkileri ve yararı hissediliyor.

Albümle ilgili belki de en önemli eleştirinin Ufo ve Ezhel arasındaki söyleme stillerinin oldukça birbirine benzemesi. Lirikal anlamda Ufo Almanca rap yaptığından bir değerlendirme yapmam zor, öte yandan autotune kullanımı ile sanatçılar arasında ses renklerinin birbirine oldukça benzemesi sorunu doğuyor. Bu da karakteristik seslerin azalmasını ve yer yer sıkıcılaşmasına yol açıyor. Ufo’un çoğu şarkıda sesini farklı biçimlerde kullanabilmesiyle renklilik sağlanabiliyor ve eğlenceli melodilere kapı açıyor. Bu anlamda Ezhel’in ses kullanma performansı Ufo’nun yanında biraz düşük kalıyor. Albümün genel havasının anlaşılması için aslında albüm çıkmadan yayınlanmış Single’lar “Wir sind Kral” ve”YKKE” ile anlaşılabilir. “Wir sind Kral” yüksek tempolu bir banger’ken “YKKE” duygusal ve düşük tempolu bir çalışma. Albümün ortak havası ise tam bu iki şarkının karışımı olarak görülüyor. Yer yer düşük tempolu gevşek yer yer ise sert ve yüksek melodiler ile dalgalı ve dengeli bir deneyim sunuyor.

Şarkılara gelinecek olursam genel anlamda fire vermeyen bir albüm olduğu rahatlıkla söylenebilir. Yarısının Almanca oluşu elbette dinlemeyi kolaylaştırmıyor öte taraftan da aslında geniş bir perspektif sunuyor.

Albüm “Kapat Işıklarını” ile açılıyor kısa bir intro şarkısı olduğu söylenebilir. Nakarat kısmı güzel yükseltici bir giriş sunuyor.

İkinci şarkı “Schwarz & Weiss” yani siyah ve beyaz ise oldukça güçlü bir şarkı ki bunun Almana listelerinde daha dominant olmasıyla da görebiliyoruz. Travis Scott etkileri özellikle Ufo’nun söylediği kısımlarda melodilerinde ve autotune kullanımında açıkça görülebiliyor. Akılda kalıcılığı yüksek ve odak noktası belli bir şarkı.

Kendini kaybet” albümün en hareketli şarkılarından biri ve yine en minimal ve etkili  beatlerden birine sahip. Ezhel nakaratı ve Ufo’nun geçişleri oldukça başarılı. Kısa verse’ler oldukça akılda kalıcı ve sağlam.

Fallen” ise çok çok farklı ve Ezhel’in yoğun bir ağırlığının hissedildiği bir şarkı. Gerek sözleri gerekse melodik yoğunluğuyla düşük tempolu neredeyse balladımsı bir trap şakısı. Çok başarılı. Söyenecek fazla bir şey bırakmıyor denebilir. Klasik bir şarkı olmaktan uzak bir yandan da güncelliğini koruyan dünya standartlarında bir şarkı.

Lights Out” albüme adını veren bu şarkıda aslında albümün tüm temasının özeti de mevcut. Yine havadar seslerin kullanımı ve karşılıklı Ezhel ve Ufo geçişler göze çarpıyor. Prodüksiyonu ile öne bir şarkı denebilir.

Yemin Olsun” aslında Ezhel çok önceden var olan bir şarkısıydı. İnternette konser kayıtları mevcut ve çoğu dinleyicisinin artık yayınlamasını istediği bir şarkı. Bu albüme alınmış. Ezhel’in verse’ü çok çok başarılı ve akılda kalıcı fakat albüm versiyonu nedense tatmin edici gelmedi. Aslında albümün temsına da uyuyor bu yüzden sırıttığı söylenemez fakat bu şarkının önceki Ezhel albümleri tadına daha yakışır bir beat’ e sahip olması ve ikinci bir verse’ü olması gerekirdi diye düşündürtüyor.

Zombie” yine ses kullanımı ve beat açısından başarılı ve Ezhel’in hapis sürecine yaptığı göndermeyle akılda kalan bir şarkı. Ufo’nun daha öncelikli olarak göze çarptığı rahatlıkla söylenebilir. Biraz deneysel kaçan tarfları var.

“Bir daha” prodüksiyon açısından “Wir sind Kral” ile birlikte en sert ve en yüksek tempolu şarkılarından biri. Nakarat ve verse’ler oldukça başarılı. Sözel ve melodik anlamda başarılı.

Grind” oldukça kaliteli tezatlıklar olan bir beat’e sahip. Geçişler oldukça güzel.

YKKE” ve “Wir sind Kral” daha önce yayınlanan iki şarkı. Özellikle “Wir sind Kral” albümde en akılda kalıcı beat!e ve yüksek tempolu verse’lere sahip bir banger. “YKKE” ise daha “chill rap”e kayan Ufo’nun sesini farklı şekillerde kullandığı melodileri başarılı ve atmosferik ögeleri olan bir şarkı.

Albümün son şarkısı “Preis” düşük tempolu, sözleri ile öne çıkan ve yine kaliteli bir prodüksiyon ile kulaklarda tınısını çınlatan bir kapanış sunuyor.

Favoriler: Fallen, Wir sind Kral, Kendini Kaybet, Schwarz &Weiss, 

Leave a Reply