NBA’de bu yaz döneminin en flaş takası gerçekleşmek üzere. Şayet Cleveland Cavaliers Isaiah Thomas’ın sağlık durumundan tatminkar kalır ve takasta elini güçlendirmek için ekstradan isteklerde bulunmaz ise bu takasın resmiyet kazanmak üzere olduğunu söyleyebiliriz. Kyrie Irving Boston Celtics’in yolunu tutarken Cavaliers Irving karşılığında Isaiah Thomas, Jae Crawford, Ante Zizic ve Brooklyn Nets’in 2018 draftlarındaki ilk raunt seçim hakkını elde etti. Her ne kadar bütün takaslar win-win prensibiyle yapılsa da bu yazıda takasta kimin daha fazla kazanıp kimin daha az kazandığına bakacağız.

Öncelikle yıllardır süregelen takaslara baktığımız zaman şöyle bir genelleme yapsak çok da isabetsiz olmaz diye düşünüyorum. Bir takasta bütün oyuncular arasından en iyi oyuncuyu alan genellikle en fazla kazancı elde eden takımdır. Celtics tarafından bakıldığında bu takasın en iyi oyuncusu Kyrie Irving’i kadrolarına katmaları onları bu takasın kazananı yapmakta. Bunun yanında Irving’in en iyi olmasının dışında hem de takasın en genç oyuncusu olması(Nets’in 2018 draft hakkı hariç) Celtics’i avantajlı gösteren bir başka durum. Geçen sezon kendilerinden beklenmeyen bir performans göstererek konferans finallerine kalan Celtics için Irving gibi bir süperstar kategorisine giren oyuncuyu almaları belki de takımın ihtiyaç duyduğu lider oyuncu eksiğini de giderecektir.

Cleveland Cavaliers her ne kadar onlara iki sene önce şampiyonluğu getiren süperstarını kaybetmiş olsa da sezon sonundan beri Irving’i kadroda tutamayacakları kesindi. Yani Irving öyle ya da böyle takımdan ayrılacaktı. Bu takas sayesinde bir anlamda Cavaliers Irving’in gidişiyle onun yerine alınacak oyuncuları iyi seçerek en az zarar nasıl ederiz mantığıyla gitmeliydi. Görünen o ki gitmiş de. Çünkü lig genelinde Irving’in yerini alabilecek bir guard düşünüldüğünde Isaiah Thomas akla gelebilecek birkaç oyuncudan bir tanesi. Bu anlamda Cavaliers her ne kadar Irving’in yerini tam olarak dolduramayacağı bilinse de alabileceği en iyi oyunculardan birini aldı. Ayrıca Jae Crawford gibi Cleveland’ın ihtiyacı olan defansif özelliklere sahip ve kadroya derinlik sağlayacak bir oyuncuyu kadroya katmaları da Cavaliers tarafından sevindirici. Brooklyn Nets gibi seneye muhtemelen draftlarda ilk beş sıradan oyuncu seçecek bir takımın draft hakkına sahip olunması da cabası. Bardağın dolu tarafından bakıldığında Cavaliers için durum bu. Bardağın boş tarafında ise Isaiah Thomas’ın yaşının ilerlemiş olması, savunmadaki fiziksel zaafları ve yaşadığı kalça sakatlığı gelmekte. Hatta bu sakatlık mevzusundan dolayı Cavaliers henüz anlaşmada son sözünü söylemiş değil. Thomas’ın sağlık testlerinin dikkatlice inceleneceği buna göre bir karar verileceği bildiriliyor. Her ne kadar takasın buradan dönmesi zor bir ihtimal olsa da Cavs sakatlık durumuna karşı Celtics’ten ekstra oyuncu veya draft hakkı isteğinde bulunabilir.

Genel olarak bakıldığında bana göre Kyrie Irving’in üzerindeki baskı artmış durumda. Geçen sezon konferans finali yapan bir takımın süperstarı konumunda yani belki de tam hayal ettiği takımda. Bu takasla Celtics organizasyonu artık doğuda Cavaliers’a kafa tutacak tek takım konumuna gelmiş durumda. Cavaliers tarafında ise Isaiah Thomas artık Celtics’te olduğu kadar isolation oynayamayacak fakat Lebron James tarafından iyi beslenecek ve güzel şutlar bulacaktır. Lebron James ise biraz daha yalnız kalmış durumda artık. Bu yüzden Derrick Rose’un hakkındaki soru işaretlerini birer birer silip kenardan eski günlerini aratmayacak katkı vermesi hem takımın özgüveni hem de Kral’ın kendini yalnız hissetmemesi için elzem görünüyor.

Leave a Reply