Interrail Yapmak İsteyenlere Öneriler-II

Interrail sırasında yaşadıklarımı anlatmaya öncelikle havalimanında yaşadığım aksilikten başlayacağım. Anlatacağım anıların her biri birer ders niteliğinde olduğundan benzer bir durumda vereceğiniz kararda etkileri olacağını düşünüyorum. Interrail ile ilgili teknik bilgilere, haritalara, önerilen offline uygulamalar ve hostellerle alakalı her türlü ayrıntılı bilgiye interrail türkiye facebook grubundan rahatlıkla ulaşılabildiği için ben yaşadığım aksiliklerden yola çıkarak buz dağının görünmeyen yüzü hakkında bilgi edinmeniz açısından, bazı anılarımı derlemenin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Tabii kayda değer bulduğum durumlarda kalınacak ve gidilecek yer önerilerine de yazımda yer vereceğim.

Kullanacağınız hava yoluna dikkat edin: İlk olarak interrail biletini kullanarak yapacağımız geçişleri Roma’dan başlatmaya karar vermiştik. Dolayısıyla Roma’ya, belirlediğimiz tarihte, uçak bileti bulmamız gerekiyordu. Bunun için interrail türkiye facebook sitesinde de adı geçen www.skyscanner.com gibi sitelerden araştırmamızı yaptık. Roma’ya varmak üzere aktarmalı olarak yola çıkacak olan uçağımızı pek de güvenilir olmayan ve önceden de bizim yaşayacağımız olaya benzer pek çok olayın yaşandığı bir firmadan temin etmiştik. “Bizim başımıza gelmez” diye düşünürken her şey, eşyalarımızı teslim ettiğimiz görevlinin aktarmalı uçuşumuzda çantalarımızı direkt Roma’dan alıp almayacağımıza kendinden emin bir şekilde cevap verememesiyle başladı. İki uçuş arasında yeterli zaman aralığı olduğu için “Ne olur ne olmaz” dedik ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bavul tesliminin yapıldığı alanda beklemeye başladık. Orada ilgili kişilerden Roma’da teslim için bavul geçişinin otomatik olarak yapılmadığını; bizim tekrardan bavullarımızı elden teslim etmemiz gerektiğini öğrendik. Fakat uzun süre beklememize rağmen bavullarımız teslim edilmedi. Bunun üzerine görevliyi sıkboğaz etmeye ve bazı yerlere aramalar yaptırarak eşyalarımız hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştık. Burada, kulağa biraz garip gelse de, herhangi bir yırtılmadan korumak için backpacklerimizi bantlamamız hayatımızı kurtardı diyebilirim. Backpackinizi bantlamanız hem normal bavuldan farklı olduğu için bir yere takılarak parçalanmasını önlemek hem de olası bir kaybolma durumunda bavulunuzunun marjinal görünmesinden dolayı diğer bavullar arasından seçilmesi açısından oldukça önemli.  Biz şansımıza çok büyük bir terslik yaşamadık. Duyduğumuza göre o gün havalimanında bu sorunu halletmeme durumunda, bavulların bulunması ve Roma’ya gönderilmesi birkaç günü bulabiliyor ve interrail programınızda büyük aksaklıklara sebep olabiliyormuş. Onun için siz siz olun kullanacağınız hava yolunu dikkatli seçin; olur da dikkatli seçmediyseniz backpackinizi mutlaka bantlayın ve havalimanında saatler sürecek  gerginliğe kendinizi psikolojik olarak hazırlamayı ihmal etmeyin.

İngilizce bilen sayısının az olduğu ülkelerde ilk etapta yardımcı olması için işinize yarayacağını düşündüğünüz kelimeleri bir kağıda veya cep telefonunuzun bir köşesine not edin: Roma’ya vardığımızda merkeze geçiş yapmak için otobüslerin nereden kalktığını öğrenmeye çalıştık. Orada da girişe yakın bir yerde havaş gibi bir sistem var. İtalyanca ilgili birkaç kelime sıraladıktan sonra oradaki insanlar hemen anlayıp yardım ediyorlar yarı ingilizceleri ve el kol işaretleriyle. İtalya, Macaristan gibi ülkelerde insanlar genellikle son derece cana yakın ve gerçekten yardımseverler ancak ingilizce bilen insan sayısının fazla olmaması bazen sorun yaratabiliyor. Bunun için bu gibi ülkelerde o dilde işinize yarayacak birkaç anahtar kelimenin elinizde bulunmasında fayda var.

İtalya’da gideceğiniz yeri bulmak da zorlayabiliyor sizi; en azından Roma ve Floransa’da bizi biraz zorladı. Apartman numaralarının belli bir sıra ve mantığı yok gibi. Örnek verirsek 40-41-42 diye giderken birden 67-68-69 olabiliyor. Yolun karşısı 107-108-109 diye devam ediyor. Sorduğunuz insanlar da tam yardım edemiyor. Bize şans eseri bir çiçekçi yardımcı olmuştu; o da aradığımız yer iş yerinin tam karşısında olduğu için bir nevi şans eseri.

Kalacağınız yerin ulaşımı kolay olan merkezi bir bölgeden olmasına özen gösterin:  Bu öneriye uymak interrail ile zamanınızın kısıtlı olması ve sırtınızda taşıyacağınız backpackiniz düşünüldüğünde inanılmaz önemli. Zamanınız kısıtlı olduğu için gidiş gelişle uğraşmak sizi tahmininizden daha fazla yoracaktır. Merkeze biraz uzak havuzlu, bungalov ya da kamp tipi yerler var önerilen. Öyle yerleri Türkiye’de de bulabilirsiniz. Onun yerine merkezde, temiz, güvenli ve mutlaka wifi bağlantısı olan bir yerde kalmanızı öneririm; çok lüks olmasına gerek yok. Zaten büyük ihtimalle, hastalık gibi bir durum yoksa, gece geç saatlerde sadece uyumak için geleceksiniz odanıza. Rezervasyon yaptıracağınız yer açısından söylediğim özelliklerin varlığını www.booking.com gibi sitelerdeki yorumlardan teyit edebilirsiniz. Bunun dışında aklınıza takılan herhangi bir şeyi başta söylediğim gibi interrail türkiye facebook grubuna sorabilirsiniz.

 

Görsel Kaynaklar:

https://www.google.com.tr/search?q=interrail&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjvwf2L6cnVAhUnBsAKHVORCr4Q_AUICigB&biw=1366&bih=662

https://www.google.com.tr/search?q=roma+sokaklar%C4%B1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiljsDXosjVAhVCI1AKHaRqDsgQ_AUICigB&biw=1366&bih=613

https://www.google.com.tr/search?biw=1366&bih=613&tbm=isch&sa=1&q=havaalan%C4%B1&oq=havaalan%C4%B1&gs_l=psy-ab.3..0l4.346245.350371.0.350744.24.16.0.0.0.0.357.2368.0j1j5j3.9.0….0…1.1.64.psy-ab..15.8.2014.0..0i5i30k1j0i67k1.vmJ8gd6Cj18

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu