Başta Twitter olmak üzere Instagram ve diğer sosyal medya portalları sayesinde taraftarların kulüpler ve medya üzerinde baskı kurduğu ilginç bir dönemde yaşıyoruz. Tesis ya da medya kuruluşu basmanın artık moda olmadığı bu dönemde hashtagler, troller ve bot hesaplar gündemi değiştirebiliyor. Hiçbirimizin fikrini esirgemediği bu portalların bazı oyuncular ve kulüpler üzerinde oldukça ciddi etkili olduğunu görüyoruz. Sosyal medya sayesinde tüm camia bir aile olurken ailede zaman zaman ufak kırgınlıklar da olmuyor değil.

Penche’nin Cevabı

Günümüzde Beşiktaşlı muhabirlere özellikle transfer sezonunun bitişinden sonra yüklenen taraftarların internet üzerinden gösterdiği en centilmen tepki 2008’de verildi. Sosyal medyanın hayatımıza girmeden önceki döneminde Hıncal Uluç, Kartal Yuvası’ndan çıkan Siyah Beyaz – Ölüm Yaşam tişörtü nedeniyle savcıları göreve davet etmişti. İzmir gezisinde bu tişörtten dolayı rahatsız olan Uluç, yazısıyla birlikte taraftar forumlarında infiale sebep oldu. Yazının mantıksızlığı ve alakasızlığından ötürü sayfalarca yorum, hakaret ve eleştiri Uluç’a yönlendirildi ancak kendisine en Beşiktaşlı cevabı Yıldıray Şahinler verdi. Penche’nin kurucularından biri olan Şahinler’in, bu trajikomik çıkışa verdiği cevap yalnızca 10 yıllık olmasına karşın tribün kültüründe nereye gittiğimizi gösteren bir örnek olacaktır.

Hıncal Uluç’un Yazısı

Yıldıray Şahiner’in Cevabının Yer Aldığı Forum Sayfası

Quaresmaspor

2012 yılında göreve gelen Fikret Orman için yeni düzenin kurulmasını sağlamak eskisini yok etmekten geçiyordu. Takımın sembol isimleri teker teker ayrıldı. Tribünlerin sevgilisi Ernst, kendinden daha ucuza koşan Hasan Türk ile yer değiştirirken, Egemen alacaklarını bahane edip stoper pozisyonunu Escude’ye emanet etti. Cenk Gönen’in akıl almaz hatasıyla hatırlanan o Avrupa Ligi macerasından geriye kalan tek istenmeyen ise yalnızca Quaresma oldu. O uzun geçen ve taraftarların hatırlamak istemediği 2012 yazının her gününde kulüpten uzaklaştırılmaya çalışıldı ama olmadı. Haber 1903’te sayısız anket açıldı, gelen küfürler nedeniyle yorum bölümü kapatıldı ve Beşiktaş taraftarı bölündü. Bir grup kendine Beşiktaşlı derken karşısındakine Quaresmasporlu diyordu. “Q7 Gözaltına Alındı” gibi maksatlı haberlerin yanısıra başarılı yönetici Ahmet Nur Çebi’nin “Quaresma’nın malzemecinin üstüne işediğini duydum. Quaresma’nın tesislerdeki bir bayana cinsel organını gösterdiğini duydum.” açıklaması Beşiktaş’ı ve taraftarını çok zor durumda bıraktı. Akabinde Quaresma, Çebi’ye dava açma tehditinde bulundu. Yönetimin o dönem şansı ise Samet Aybaba ve İnönü’nün son sezonuna vefa gösteren Beşiktaşlılar oldu. Samet Aybaba’yı ve gollerini sıralasa da Olcay’ı eleştirmekten vazgecmeyenler ile sezon geçti gitti. Stadın kapanacağı ana kadar akla Quaresma da geldi Feyyaz da. Yarım kalmış hikayeleri vardı ama kapanışla birlikte acılar da unutulup gitti.

q7

Atom Karınca & Aykut Kocaman

2015-2016 sezonunda Beşiktaş ve Fenerbahçe çekişirken ikisi de eski efsanelerini aşmak zorundaydı. İkisine de maçın oynanacağı hafta şike yapacakları, maçı satacakları yönünde imalarda bulunuldu. Twitter tartışmaları televizyonlara konu oldu, eski futbolcular Rıza Hoca ve Aykut Hoca’nın ahlakını savunmak zorunda kaldı. Hafta bittiğinde ise ikisi de işini yapmış, ekmek yediği camiayı mutlu etmişti. Biz Twittercılara kalan ise o tweetleri silmek oldu.

riza-calimbay_173

Öte yandan Atom Karınca, 2016-2017 sezonunda Beşiktaş’a kaybettiği maçtan sonra yaptıklarıyla tekrar Rıza Çalımbay oldu. Kanal kanal gezip Beşiktaş’ın başarısına gölge düşürmeye çalıştı. Taraftar onu bugüne dek hep bağrına basmıştı ama iki yıldır yaptıkları sonunda artık değil timeline, tribünler dahi onu istemiyor. Bu kırgınlık da uzun sürmeyecektir.

Aile

İnternette çok eleştirilen Oğuzhan, Instagram’da yorum sayfasını kapatmak durumunda kaldı. Kalbini kırdık ama birkaç hafta sonra bizi yeniden mutlu etti. Cenk Tosun’un lakabı Tosun Paşa’yken Nusretçi oldu. Saltbae akımına selam çakan bir gol attı. Tolga Zengin, nedendir bilinmez Dan Bilzerian’ın fotografına ilginç bir yorum attı. Hele bir de Atiba ve Noah Hutchinson var ki üzerine yazı dizisi çıkarılır. DeWe Erol, Liverpool ile oynanan “intikam” maçı için neler yapmadı neler. Bir de Demba Ba’nın ” Ben Geldim @Besiktas ” tweeti var. Almeida sonrası tüm camiayı o sıcak yaz günü serinletti. Sponsorların şampiyonluk ve stad için hazırladığı videoları anlatmaya yer kalmadı. Ailemizde sahadan gelmeyen Üstat Höca Vanü Ega(@aristadebancevu) gibi tribün çatışmalarını sanal ortamda idare eden renkli kişiler de var. Olcay, ayrıldığı gün Quaresma’yı unfollowladı ama bu aileyi ne kadar çok sevdiğini ayrılık konuşmasına hissettirdi.  Burası tüm kavgalara rağmen bir aile. İmza törenlerinde arkada yazan yazıyı anımsamak gerekir “ Burası Beşiktaş. Burada imzalar kağıtlara değil kalplere atılır”

Kaynaklar

  1. http://arsiv.sabah.com.tr/2008/01/31/haber,9C2AA652DB034FB38216F259F77EE327.html
  2. http://www.kralkartal.net/konular/hincal-uluc-izmir-kartal-yuvasini-sikayet-etti.12931/
  3. http://www.besiktaspostasi.com/
  4. http://www.fotomac.com.tr/besiktas/2012/12/12/quaresmadan-veda
  5. http://kralspor.ensonhaber.com/riza-calimbay-bana-besiktasta-boyle-ogretildi-2016-04-05.html

 

 

 

Leave a Reply