Hindistan cevizini elinize aldığınız an doğayla yeniden buluştuğunuzu hissedebilirsiniz. Kahverengi dokusu, bir toprağın verdiği huzuru andırırken aynı zamanda sizi bir toprak kadar zinde hissettirebilir. Elinizdeki yuvarlaklığı kulağınıza doğru yaklaştırıp salladığınızda, tropikal bir bölgede deniz dalgasını duyduğunuza yemin edebilirsiniz. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bu tropikal meyve, neredeyse her yerde kullanılmaya ve üretilmeye devam ediyor ayrıca gün geçtikçe kendini farklı alanlarda ortaya çıkararak bizi şaşırtıyor.

Gofretinden makyaj temizlemesine, saç bakımından zayıflamaya her yerde kullanılan bu meyve, insanların alışveriş listesinden uzunca bir süre çıkmayacakmış gibi gözüküyor.  Hindistan cevizi; karbonhidratlar, doymamış yağlar ve lif bakımından ayrıca kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, manganez, çinko ve selenyum açısından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra bol miktarda protein, sodyum, potasyum, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin, C, E, K vitaminleriyle tüm vücut sağlığımız için gerekli öğeler barındırır.

Hindistan cevizinin besin değerleri:

 

  • 100 gramlık bir Hindistan cevizi;
  • 4,78 gram karbonhidrat,
  • 3,92 gram protein,
  • 36,5 gram yağ,
  • 9 gram lif,
  • 35 miligram sodyum,
  • 380 miligram potasyum,
  • 20 miligram kalsiyum,
  • 2 miligram C vitamini,
  • 2,25 miligram demir içermektedir.

 

 

Peki bu meyveyle neler yapabilirsiniz?  

 

Makyaj Temizleme

Göz makyajı, kadınların kendilerinde öne çıkartmak istedikleri bir dokunuştur. Her gün yapılan göz makyajının bir de çıkarma aşaması var. Suya dayanıklı maskaraların dahi Hindistan cevizi karşısında hiçbir şansı yok. Hindistan cevizi, gözlerdeki makyajı çıkarma işlemi sırasındaki yıpranmayla baş edemeyenler için de ayrıca bir dost. Yapısı itibariyle gözlerimize aşırı kuvvet uygulanmadan çıkarılabilir.

 

Kırışıklık

Kırışıklıklarla savaşmak için güzel bir krem arıyorsanız Hindistan cevizine şans verebilirsiniz. Boynunuzda ve yüzünüzde olası kırışıklıklar için önlem amaçlı da kullanılabilir.

 

El Bakımı

Tenimiz özellikle kış aylarında fazlasıyla ilgiye ihtiyaç duyuyor. Rüzgârı ve soğuğu hisseden eller, kuruyarak gerginlik hissi oluşturabiliyor. Akşam yatmadan önce ellerimize sürdüğümüz Hindistan cevizi yağı, uyandığımızda ellerimizin pamuk gibi olmasını sağlar. Ek olarak, yatmadan önce Hindistan cevizi yağı sürülmüş ellere eldiven takarak bu işlemi daha etkili hale getirebilirsiniz.

Ara Öğün

Derslerden, iş hayatının koşuşturmasından vakit bulamadığımız ara saatlere, siz de sağlıklı bir kapı açmak istemez misiniz? Kan şekerinizi kontrol altında tutarak, açlık krizlerinizin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bu faydalı meyveyi kırıp muhafaza ederek diğer günler için de yanınızda bulundurabilirsiniz. 3 gün boyunca ilk günkü tadını ve kıvamını bozmadan kendini muhafaza etme özelliğine sahip bu meyve, sizi daha enerjik kılacaktır.

 

Saç Bakımı

Saçlarımızın ihtiyacı olan tazeliği, tropikal topraklardan saçlarınıza taşıyabilir, bunu yaparken saçlarınızın gürleşmesini, parlamasını ve uzamasını seyredebilirsiniz.

 

 

Kendinizi Şımartın

Sunumuyla göze hitap eden, tadıyla canlanmış hissettiren bir içecek arıyorsanız Hindistan cevizi kokteyli ilk tercihiniz olmalı. Hindistan cevizi hem göze hitap eden bir sunuma sahip hem de içindeki ferahlatıcı süt ile kokteyl için müthiş bir ikili. Aynı zamanda oldukça sağlıklı bir seçenek. Evde kendinize güzel bir yaz kokteyli hazırlayarak tatile çıkmış gibi hissedebilirsiniz.

Kanser

Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

 

Sinir Sistemi

B vitamini açısından zengin olan bu meyve sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olur.

 

Epilepsi

Özellikle çocuklarda epilepsi hastalığının tedavisine iyi geldiği yönünde araştırmalar mevcut.

 

Diş Sağlığı

Kalsiyum deposudur. Hindistan cevizi yağı ile yapmış olduğunuz gargara, dişlerinizin daha beyaz olmasına yardımcı olur.

 

Son olarak, Hindistan cevizini kırarken dikkat etmenizi özellikle vurgulamak istiyorum. Kırması zor, yemesi bir o kadar kolay olan Hindistan cevizi, gece kırmaya çalıştığınızda komşularınızı çileden çıkarabilir.

 

http://www.faydalarizararlari.com/wp-content/uploads/2015/01/Modern-tıp-tarafından-yapılan-bir-çok-labaratuvar-araştırması-hindistan-cevizi-tüketiminin-kansere-yakalanma-riskini-azalttığını-ortaya-koymuştur..jpg

http://www.aysetolgaiyiyasam.com/hindistan-cevizinin-faydalari-nelerdir

http://www.ansiklopedikya.com/hindistan-cevizinin-faydalari-ve-zararlari/

http://beautifulmess555.tumblr.com/image/162903532381

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu