Huzurlu Bir Kahve Molası İçin: Last Penny

IMG_7461

Ankara’daki monoton sosyal hayattan biz şikâyet ettikçe daha yeni ve minimal mekânlar ve kahve dükkânları açılmaya son hızla devam ediyor. Last Penny de henüz çiçeği burnunda, minimalist kahve dükkânlarından biri. Henüz yeni olmasına rağmen oldukça sevimli ve bir o kadar da sıcak ortamı sayesinde kahve ve kitapseverleri buraya daha çok çekecek gibi. O halde, Last Penny yani sahiplerinin ellerindeki “son kuruş” ile açılan bu sevimli kahve dükkânına şöyle bir göz atalım:)

Öncelikle, bu mekânın kapısından içeri girdiğimden beri kafamın içinde tekrarlayan söz “evimdeymiş gibi” oldu. Bunun sebebi, mekânın tasarımı, içeride bulunan eşyalar ve özellikle boydan boya döşenmiş kitaplığı olsa gerek.  Okunmayı bekleyen bir sürü kitap, geçmişten izler taşıyan fotoğrafların bulunduğu çerçeveler…

Aynı zamanda, burnuma çalınan kahve kokusu sanki az sonra televizyon karşısında yapılacak olan bir şekerleme saatini anımsatmakta. Televizyon demişken, mekândaki retro, turuncu televizyon Last Penny’nin simgesi haline gelmiş gibi, buraya yolu düşenler en çok bu televizyonu fotoğraflıyormuş.

IMG_7458

Dahası, buradaki tek retro şey sadece bu turuncu televizyon değil, mekânın içindeki çoğu eşya oldukça retro! Öyle ki burası yalnızca kahve içeceğiniz bir dükkan değil, aynı zamanda sizleri eski günlere götürecek olan bir zaman tüneli sanki. Eminim ki duvardaki çerçevelere biraz daha yakından bakıp incelediğinizde siz de “Bu fotoğraflar kim bilir nasıl anılar taşıyordur?” diye soracaksınız.

IMG_7477

Last Penny’nin “ev gibi” olan tasarımının yanında kahvelerinden de bahsedecek olursak, birçok kahve çeşidini bir arada bulundurduğunu ve her birinin farklı, hoş tatlar verdiğini söyleyebilirim. Kahvelerini servis ettikleri kupalar bile bu mekânı ev sıcaklığını veren bir yer yapmaya yetiyor!

IMG_7460

 

Fakat şunu söylemeliyim ki burada kahvelerden daha çok kalpleri fetheden bir ürün var:  Çikolata parçalı kurabiye! Daha önce de bahsettiğim üzere mekânın yalnızca tasarımı değil, servisleri ve ürünleri de resmen ev kokuyor. Çikolata parçalı kurabiyesi de damaklarda ev kokusu bırakan yiyeceklerden yalnızca biri üstelik kahveyle de oldukça güzel bir uyum yakalıyor!

 

IMG_7438

Last Penny’nin Çikolata Parçalı Kurabiyesi

Son olarak, mekân retro ruhunu seven yetişkinlere hitap ederken çocukları ve çocuk ruhlu kalanları da unutmuyor. Bu minik kahve dükkânın içinde kitaplar kadar oyuncaklar da yer kaplıyor! Bu oyuncaklar gündelik hayattan sıkılmış, kahve molası vermeye gelmiş yetişkinlerin içindeki çocuk ruhunu ortaya çıkartırken diğer bir yandan ortama renk ve neşe kattığı da aşikâr :) Kısacası, buraya her an eşinizi,dostunuzu, çocuğunuzu ve hatta evcil hayvanınızı kapıp gelebilirsiniz çünkü mekan aynı zamanda hayvan dostu bir mekân.

IMG_7464

Last Penny’nin çocuk ziyaretçileri için ayırdığı masa

IMG_7470

Eğer siz de Ankara hayatının yorucu temposundan sıkıldıysanız ve bir kahve molasına ihtiyaç duyuyorsanız, Last Penny’e uğrayıp burada renkli, nostaljik aynı zamanda da huzurlu birkaç saat geçirebilirsiniz!

IMG_7526

Last Penny’e dışarıdan bir bakış

 

Adres: Abay Kunanbay Caddesi 16/B

Çankaya/ ANKARA

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu