Hurgada, Turistler için Cazibe Merkezi

Mısır’da bulunan Hurgada, Kızıldeniz’e kıyısı olan bir tatil kentidir. Geçmiş yüzyıla kadar balıkçı köyü olan şehir son zamanlarda yerli ve yabancı yatırımcıların sayesinde büyüyerek turizme kazandırılmıştır. Hükümetin turizme kazandırmak amacıyla verdiği çabalar sonucu, Hurgada Mısır’ın diğer kentlerine nazaran daha güvenlidir. Şehir özellikle Alman, İtalyan ve Rus turistlerin ziyaretine uğramaktadır. Mısır’ın iklimi dolayısıyla şehir yazları çok sıcak olmaktadır, bu nedenle fazla sıcağa dayanamayan turistler genellikle yazdan önce veya sonra bu tatil şehrini ziyaret etmektedir.

Hurgada’da yapılabilecek etkinlikler son derece fazladır. Tekne turlarına çıkarak yaya ve araba yolu olmayan sakin koylarda denize girebilir veya kumları ince olan sahillerde güneşlenebilirsiniz. Şehrin manzarasını tepeden izlemek için deniz veya yamaç paraşütü vazgeçilmezlerdendir.

Dalmayı sevenler için tüplü dalış veya şnorkelle dalış mutlaka yapmaları gerekenlerdendir. Bu dalışlarda canlı çeşitliliği zengin olan mercan resiflerini gezebileceğiniz gibi gemi batıklarını da ziyaret edebilirsiniz. Biraz daha heyecan istiyorsanız köpekbalıklarını izleyebileceğiniz turlara da katılabilirsiniz.

Tekne kiralama imkânı da bulunan şehirde teknenizle denize açılabilir, kafanızı dinleyebileceğiniz bir ortamda manzara seyredebilir veya balık tutabilirsiniz.

Doğa ve vahşi yaşam turlarına katılarak safari yapabileceğiniz gibi 4WD ve ATV turlarına da katılabilirsiniz.

Şehirde bulunduğunuz sürece Mısır’a düzenlenen gezi turlarına da katılabilirsiniz. Her kesime hitap eden gezi turlarında özellikle müzeleri, Krallar Vadisi’ni, piramitleri, tapınakları ve ismiyle nam salmış sahilleri ve adaları gezmenizi tavsiye ederim.

Canlı çeşitliliğinin zengin ve batıkların çok olduğu Kızıldeniz’e dalmak isteyen sualtı severlerin hem eşsiz bir dalış macerası yaşamak hem de Mısır’ı gezmek için Hurgada’ya bir gün mutlaka uğramalarını öneririm.

 

Kaynakça:

https://www.tripadvisor.com.tr/Attractions-g297549-Activities-c61-t194-Hurghada_Red_Sea_and_Sinai.html

https://blog.gezinomi.com/genel/hurghadada-ne-alinir/

https://blog.flypgs.com/hurghada-dalis-rehberi/

https://www.thescubanews.com/2018/01/15/top-tips-for-cage-diving-with-sharks/

http://divemagazine.co.uk/destinations/destinations/8407-egypt-diving-the-best-wrecks

https://cokokuyancokgezen.com/misir-gezisi-notlari/

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu