Öğrenci İşi: Biraz Marine Edelim

Bu tarifteki konumuz marine etmek… Konu hakkında öyle çok da profesyonel bilgiye sahip değilim veya eğitimini almadım ama bana göre bu işin sırrı biraz deneme yanılma, biraz da doğaçlama. Etleri, tavukları, balıkları veya bazen sebzeleri pişirmeden önce istediğimiz tatları daha yoğun elde etmek için yaptığımız bir işlemdir bu marine etmek. Temelde bir sos hazırlanır ve yemek ateşle temas etmeden belki saatler ya da bir gün öncesinden o ete, tavuğa veya sebzeye sürülür. Uzun ve dayanılmaz bir bekleyişin ardından daha pişirmeye yeni başlarken bile farkı anlayacağımız kokular mutfağa yayılır.  İşte ben de doğaçlamayla ortaya çıkan bu tavuk tarifi ile marine etmenin altını bir kere daha çizmek istedim. Yine her zaman olduğu gibi lafı dolandırmadan haydi gelin başlayalım.

Zencefil ve Sarımsaklı Tavuk

Malzemeler:

 • İki parça tavuk göğsü
 • Bir diş sarımsak
 • Bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil
 • Üç çorba kaşığı soya sosu
 • Bir portakalın suyu
 • Bir çay kaşığı karabiber, tatlı kırmızı toz biber, kimyon
 • İki çorba kaşığı zeytinyağı
 1. Tavuk parçalarını istediğimiz gibi dilimleyelim veya bütün bırakalım. Ben bu tarifi yaparken ince dilimler keserek yaptım ve tavsiye ederim.
 2. Bir diş sarımsağı ince ince kıyarak bir kaba aktaralım.
 3. Üzerine rendelediğimiz zencefili ekleyelim.
 4. Portakal suyunu, zeytinyağını ve soya sosunu ekledikten sonra güzelce karıştıralım.
 5. Malzemeler kısmında verilen baharatları isterseniz tavuğun üstüne, isterseniz hazırlamakta olduğumuz sosa aktaralım.
 6. Kestiğimiz tavuk parçalarını hazırladığımız sosun içine alalım ve güzelce karıştıralım. Her bir parçanın sosla temas ettiğinden emin olalım.
 7. Kabın ağzını streç film yardımıyla sıkıca saralım ve açık yer kalmadığından emin olalım. Bu aşamayı özellikle yazıyorum çünkü açık bırakıp buzdolabını sarımsak kokularıyla bırakmak istemezsiniz. (Anneler konuya çok hakim 😊)
 8. Sıkıca sardığımız kabı buzdolabına yerleştirelim ve 3-6 saat arası bekletelim. Saydığım bu işlemleri öğleden önce yaparsanız akşam yemeğinde iyice dinlenmiş bir tavuk yemeği elde edebilirsiniz.
 9. Vakit geldiğinde buzdolabından çıkardığımız tavukları ister kızgın tavada ister daha az kızgın tavada veya denememiş olsam da fırında pişirebilirsiniz.

Bu tarifi Jon Favreau’nun başrolünde oynadığı “Chef” filminden biraz esinlenerek hazırladım. Filmi izleyenler yemek kamyonunda yapılan “cubanos” tarifinin marine sosunu iyi hatırlar diye düşünüyorum.

Umarım hazırladığım bu tarifi beğenir ve malzemeler listesine yeni baharatlar veya soslar koyarak geliştirmeye devam edersiniz.

Afiyet olsun…

Leave a Reply