İÇİ DIŞI BİR: TRANSPARAN MODASI

Kökeni 18. yüzyıla kadar uzansa da asıl kullanımı 2000’li yıllarda yaygınlaşan transparan kıyafetler moda dünyasının en iddialı parçalarından. Dantel, şeffaf ya da tül kumaşlar sayesinde içi gösterme özelliği kazandırılan bu parçalar kullanıma göre şık, seksi ya da spor bir görünüm sağlayabiliyor. Hâlâ markaların ve tasarımcıların 2020-2021 sonbahar/kış kreasyonlarında gördüğümüz transparan parçaların değişik kullanımlarını haydi gelin inceleyelim.

Ünlülerin Cesur Parçası

Hollywood’da, özellikle ödül gecelerinde ve kırmızı halıda, dekolte ile birleştirilerek oldukça cesur bir görünüm elde etmek oldukça yaygın. En iddialı ve ikonik kombinlerden biri tarzıyla hep fark yaratan Rihanna’dan gelmişti.

Geçmişten Gelen Asalet: Organze Kollar

19.yüzyıldan günümüze gelen karpuz kollardaki organze kumaşın transparan detayları son bir yıldır oldukça revaçta. Hem etek veya kumaş pantolonlarla şık ve asil hem de altına giyeceğiniz bir kot ve spor ayakkabıyla alternatif spor bir tarz yaratmanız mümkün (benim favorilerimden).

Romantik Transparanlar

Transparan detaylar son yıllarda gelinliklere de damga vurmuş durumda. Başta insanın aklında soru işaretleri bırakıyor tabii. Genelde gelinliklerin usturuplu, fazla dekolteli olmaması gerektiğine inanılır. Gelinin masumiyet ve zarafet timsali bir görüntü sergilemesi istenir. Ancak, kim demiş transparanlığın bu görüntüyü engelleyeceğini? Günümüzde tasarımlarda transparan detaylara oldukça yer veriliyor. Gerçekten de romantik ve zarif durduğunu itiraf etmeliyiz.

Erkekler İçin Transparan

Evet, yanlış okumadınız. Kadınlarla özdeşleştirilmiş desen, renk ve kumaşların artık erkek tekstilinde de kullanıldığı hemen hemen tüm erkek mağazalarına bakıldığında görülüyor. Bunlara transparan modası da dahil oldu. Her ne kadar transparan detaylı kıyafetler uzun süredir var olsa da
tamamen transparan üst modeller son zamanlara damgasını vuruyor. Kadın transparan modellerinde genellikle içine büstiyer ya da atlet gibi paçalar giyilebilirken erkeklerde bu pek olası durmuyor, en azından şimdilik. Bu şekilde bir kıyafet tercih etmek için iyi bir vücuda ihtiyacınız var sanki beyler. Yoksa Murat Övüç gibi “fazla iddialı” görünebilirsiniz.

Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarlarda Transparanlık

Transparan olarak kullanmaya en alışkın olduğumuz ürünler aksesuarlarmış gibi geliyor bana. Hem kombin yaparken daha az zorlanıyoruz hem de kullanıldığında o kadar marjinal durmuyorlar. En çok tercih edilen transparan aksesuarlar arasında saatler, ayakkabılar, kemerler ve çantalar yer alıyor. Ayrıca, söz konusu aksesuarlar olunca erkeklerde kullanımını çok da yadırgamıyoruz, değil mi?

Kaynakça

By Pyotr Fyodorovich Sokolov – скан, Public Domain,
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11107407

https://www.bershka.com/tr/transparan-kemer/transparan-kemer-c1010269045p102093166.html

http://www.fashionmention.com/rihanna-at-the-cfda-fashion-awards-2014/

https://www.kizlarsoruyor.com/moda-stil/q13321665-erkeklerde-transparan-modasi-hazirlaniyor-nasil-buldunuz

https://www.morhipo.com/aldo-platform-topuk-transparan-bot/20074292/detayhttps://www.oxxo.com.tr/blog/kendin-yap-transparan-canta

https://www.swatch.com/tr_tr/watches/?text=transparant+erkek&timeperiod=1983%3B2020&current=0&page=1

https://www.uludagsozluk.com/k/murat-%C3%B6v%C3%BC%C3%A7-%C3%BCn-giydi%C4%9Fi-ilgin%C3%A7-elbise/

https://www.vakko.com/wedding/https://www.zara.com/tr/tr/organze-kollu-bluz-p07563250.html

Leave a Reply