ÇİZGİ FİLMLERE ÖZGÜ YİYECEKLER

Hiç fark ettiniz mi, dizi veya film izlerken sadece olaylara ya da karakterlere odaklanmıyoruz. Bazen mekanlara, bazen kıyafetlere, bazen müziklere, bazen de yiyeceklere! Hatta öyle dizi ve filmler var ki, içindeki karakterler ve yedikleri o kadar özdeşleşmiş ki, afiş olarak gözümde o yiyecek canlanıyor. Çizgi filmlerde yiyeceklerin ön plana çıktığını daha fazla görebiliriz. Özellikle çizgi filmlerdeki sevdiğim karakterlerin yediği yemekler, çocukluk çağımı etkilediğinden olsa gerek, genellikle sevdiğim yemekler olmuştur. Peki siz bu yiyecekleri hatırlıyor musunuz? Sizlere hem çizgi film hem de yiyecek hatırlatıcısı geliyor!

Temel Reis – Ispanak

Safinaz’ı etkileme yarışında iri yarı Kabasakal’ı ekarte eden Temel Reis bunu pek de güzel olmayan yüzüne değil, yediği ıspanağa borçluydu. Çocuklara ıspanak yedirmeyi başaran bu çizgi filmde o konserveden çıkan ıspanak nasıl da lezzetli görünüyordu! Acaba bunu Temel Reis’in iştahlı yeme şekline mi borçluydu?

Bugs Bunny – Havuç

Bizim kuşağımızın en ünlü çizgi film kahramanlarından Bugs Bunny’nin elinden ve ağzından düşürmediği yiyecek: Havuç. Biraz kemirdikten sonra “Nasıl gidiyor canım?” şeklinde seslenen Bugs Bunny’yi her izleyişimde canım bir havucu ısırmak istiyordu. Bu çizgi film sayesinde tavşanların havuç yediği bilgisi aklımıza kazınmıştı.

Ninja Kaplumbağalar – Pizza

İsimlerini Rönesans Dönemi’nin 4 önemli sanatçısından alan kaplumbağalar ninja eğitimlerini alırken daima pizza yerlerdi. Türk mutfağını pizzaya alıştıranın bu yapım olduğunu söylesek yeridir. Sanki bu pizza, bu kaplumbağaların çocuksu yanlarını gösteriyordu bize.

Garfield – Lazanya

Tembelliği ve oburluğuyla kendime çok yakın bulduğum bu kedi nobran tavırlarına rağmen nasıl bu kadar sempatik olabiliyor anlamak mümkün değil. Oldukça şişman olan bu kedi kilolarını tamamen sevdalısı olduğu lazanyaya borçlu. Çocukken ilk onu izlerken keşfettiğim ve dünyanın
her yerinde severek tüketilen İtalyan lezzeti lazanya benim de en sevdiğim yemeklerden. Kabul edelim, Garfield’ın bu lazanya düşkünlüğüne hak vermek elde değil.

Leydi ile Sokak Köpeği – Spagetti

Nahif bir aşk hikayesi… Disney’den zengin kız-fakir oğlan klişesi… Prenses olan ve kendini prenses hisseden kadınların nasıl erkekleri sevdiğini anlatan bu çizgi filmin en özel ve çarpıcı sahnesi şüphesiz o meşhur spagetti sahnesidir. İnce uzun bir makarna çeşidinin çok farklı yönlerini bizlere gösteren o sahne hepimizde spagettiye karşı duygusal bir bakış açısı oluşturdu.

Sünger Bob – Yengeç Burger

Bay Yengeç’in para kaynağı, Sünger Bob’un ekmek kapısı… Yengeç Restoran’ın en popüler ürünü, Plankton’un yıllardır tarifini çalmaya çalıştığı o yemek: Yengeç Burger. Her izleyicinin tadını çok merak ettiği o burger acaba gerçekten de yengeç etinden mi yapılıyordu? Hem de
sahibi bir yengeç olmasına rağmen! Yengeç etinden yapılan bir köfteden oluşan bir burgerse tadını az çok tahmin edebildiğimiz, değilse de tamamen sanal dünyada kalan bu lezzetin hem bir neslin çocukluğuna hem de çizgi filme damgasını vurduğunu söylemeliyiz.

Kaynakça

https://galeri.uludagsozluk.com/r/yengec-burger-1688660/

https://myitaliandiary.wordpress.com/2013/02/17/lasagne-nami-deger-lazanya/

https://seyler.eksisozluk.com/ninja-kaplumbagalar-durmadan-yedikleri-pizzalarin-parasini-nereden-buluyor

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bugs_Bunny

https://www.dogrula.org/ispanagin-guclu-bir-demir-kaynagi-oldugu-iddiasi/

http://www.seslendirmekadrolari.com/2019/04/leydi-ile-sokak-kopegi.html

Leave a Reply