Amerikalıların Gözünde Ayrı Bir Önemi Olan Philadelphia’da Nereleri Gezmeli?

Philadelphia, Amerika’nın en büyük beşinci şehridir ve Amerika’nın tarihsel sürecinde farklı bir konumu vardır. New York’a ve New Jersey’e çok yakın olan bu şehir, Amerika’nın temellerinin atıldığı şehirdir. Yabancılardan ziyade Amerikalılar için ayrı bir öneme sahiptir. Bunun nedenleri şunlardır;

  • Bağımsızlık bildirgesi “Declaration of Independence” 1776 yılında burada imzalanmıştır.
  • Amerika’nın Anayasası “The Constitution of the United States” 1787 yılında burada kabul edilmiştir.
  • 1790-1800 yıllarında Amerika’nın ilk başkentidir.
  • Özgürlük çanı (Liberty Bell) buradadır ve Amerika birleşik devletlerin ilk ve ikinci bankası bu yerleşkede kurulmuştur.

Bu şehirde özellikle gezmeniz gereken yerlerle ilgili önerilerim şunlardır:

Philadelphia Sanat Müzesi (Philadelphia Museum of Art)

ABD’de bulunan en büyük sanat müzesi olan bu yerde Picasso, Matisse gibi nice sanatçının toplamda 227.000 eseri yer almaktadır. Bu sanat müzesi her yıl yaklaşık olarak 800.000 insan tarafından ziyaret edilmektedir. Gezi programınızın bir gününü bu müzeye ayırmanızı tavsiye ederim.

Özgürlük Çanı (Liberty Bell)

Bağımsızlık Salonu’nda (Independence Hall) Philadelphia halkına Bağımsızlık Bildirgesi okunması amacıyla 8 Temmuz 1776’da Özgürlük Çanı 7 defa çalınmıştır. Çanın üzerinde İncil’de geçen “Proclaim liberty throughout all the land unto all the inhabitants thereof (Bütün ülke halkı için özgürlük ilan edeceksiniz)” yazılıdır. Amerikalılar için önemli yeri olan bu çanda 1840’lı yıllarda çok çalınmaktan dolayı çatlak oluşmuş, tamir edilmek istenilmiş ise de başarılı olunamamıştır.

Rocky Heykeli (The Rocky Statue)

6 filmden oluşan Rocky serisinde Sylvester Stallone baş rolde oynamış ve senaryosunu da yazmıştır. Rocky 1 filmi en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında 3 Oscar almıştır. Rocky 1 filminde, Rocky’nin koşarak merdivenlerini tırmandığı Philadelphia Sanat Müzesi’nin girişinde Rocky heykelinin yanı sıra adımları da bulunmaktadır. Rocky heykelinin önünde fotoğraf çektirmek için kuyruk oluşmaktadır.

Yabancı Ülkelerin Bayraklarının Bulunduğu Cadde – Benjamin Franklin Parkway

Bugün itibari ile 109 ülkenin bayrağı bulunan bu caddede ülkelerin bayrakları alfabetik sıralamaya göre dizilmiştir. İsrail, İtalya, Vatikan ve Polonya’nın bayrakları istisnai olarak alfabetik sıralamaya göre değil, diğer ülke bayrakları arasında rastgele yer almıştır.

Chinatown (Çin Mahallesi)

İlk iş yerinin 1871 yılında açıldığı bu yere gittiğinizde kendinizi Çin’de gibi hissedeceksiniz. Buradaki insanların çoğu Çinli olmakla birlikte turistlere açık bir yerdir. Çin yemeklerini veya ejderha meyvesi gibi sıra dışı meyveleri tadabileceğiniz bu yere mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Bağımsızlık Salonu (Independence Hall)

Kısa sürede gezebileceğiniz bu yer uzun zaman boyunca devlet işlerinde kullanılmıştır. Bağımsızlık Bildirgesi’nin ve Amerika Anayasası’nın kabul edildiği yerdir.

Franklin Enstitüsü Bilim Müzesi (The Franklin Institute Science Museum)

Müze ismini bilim insanı ve devlet adamı olan Benjamin Franklin’den almıştır. Birçok serginin zaman zaman yer aldığı bu müzede 2 Eylül’e kadar Marvel sergisi devam edecektir.

Yakın zamana kadar ziyaret etmeyi düşündüğüm sergide Marvel evreninin Captain America, Spider-Man, Black Panther, Thor, Captain Marvel ve Doctor Strange gibi birçok karakterinin eşyalarını keşfetmek mümkün.

Reading Terminal Market

Yemek için uğrak yeriniz olması gereken veya en azından gezmek için uğramanız gereken yerlerden birisi de 1900’lü yıllardan beri Philadelphia’nın merkezinde bulunan birçok yerel lokantanın yer aldığı Reading Terminal Market’tir. Deniz ürünleri tatmak, barlarda ve kafelerde oturmak, doğal ilaçlar satın almak veya hamburger yemek için uğrayabileceğiniz bu mekan; yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yerli halkın da sıklıkla uğradığı bir yerdir.

Philadelphia’ya yolunuz düşerse yukarıda bahsettiğim yerleri gezmenizi özellikle tavsiye ederim. Amerika’nın her yerinde olduğu gibi Philadelphia’da da Fairmount, Wissahickon Valley gibi birçok park bulunmakta ve yolunuzun düştüğü herhangi bir parkta da yürüyüş yapmanızı öneririm. Amerika’da bulunan parklarda Türkiye’nin aksine sokak kedisi veya köpeği yerine bol bol sincap görüyorsunuz ve birazcık fındık ile bu sevimli hayvanları yanınıza kadar çekebilirsiniz; ama yine de sincaplar evcil hayvanlar olmadıkları için yaklaşırken temkinli olmanızı tavsiye ederim.

 

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Philadelphia

https://tr.depositphotos.com/28205919/stock-photo-philadelphia-museum-of-art.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Museum_of_Art

https://tr.depositphotos.com/106029226/stock-photo-liberty-bell-in-philadelphia.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Liberty_Bell

https://travel.sygic.com/tr/poi/ozgurluk-cani-poi:15259

https://www.visitphilly.com/articles/philadelphia/quintessential-rocky-tour-of-philadelphia/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Rocky#cite_note-1

https://www.flickr.com/photos/bel2000/8677742434

https://philadelphia.cbslocal.com/2010/11/19/flags-of-19-more-countries-added-to-ben-franklin-parkway/

https://www.visitphilly.com/media-center/press-releases/neighborhood-guide-chinatown/

https://www.visitphilly.com/things-to-do/attractions/independence-hall/

https://tr.foursquare.com/v/benjamin-franklin-national-memorial/4fd88eb7e4b09bbdacc426f0

https://www.reddit.com/r/Marvel/comments/bcw5ae/went_to_the_franklin_institute_marvel_exhibit/

https://www.visitphilly.com/articles/philadelphia/best-things-to-eat-at-reading-terminal-market/

Leave a Reply