People with environmental sustainability concept - Download Free ...

Dünyamızın günden güne kötüye gittiğinden hep yakınıyoruz. Elimizden bir şey gelmeyeceğini ve çabalasak da olmayacağını düşünmek çok kolay. Ancak, günlük hayatımızda küçük değişiklikler yaparak dünyamız üzerinde büyük değişimler yaratabiliriz. İnsan her ne kadar dünyamızın şu anki durumundan sorumlu olan tek varlık olsa da aynı zamanda onu kurtarabilecek olan da tek varlık. Bunun için hayatınıza uygulayabileceğiniz çok küçük adımları derlemek istedim.

Haftada bir gün vegan beslenmek

İlk olarak The Beatles’ın eski üyelerinden Paul Mccartney’nin başlattığı sosyal medya kampanyası meat free monday, halihazırda vegan beslenmeyenlerin haftada yalnızca bir gün bitkisel bazlı beslenerek hem dünyada hem de kendi vücutlarını ne denli değiştirebileceklerini anlatıyor. Aynı zamanda linkteki internet sitesinde tarifler, tüyolar ve daha fazlası da var. Gerçekten de haftada yalnızca bir günlüğüne hayatınızdan hayvansal ürünleri çıkartarak hem doğaya hem vücudunuza çok büyük bir yatırım yapmış olabilirsiniz.

Kullanılmayan prizleri çıkartmak

Her ne kadar basit bir madde gibi görünse de belki de hepimizin en çok yaptığı madde. Kullanılmayan prizleri çıkartmak dünyada büyük bir fark yaratabilir. WWF’in her sene düzenlediği dünya saati uygulaması (Yılda belli bir gün 1 saat boyunca tüm dünyanın ışıklarını kapatması) her sene trilyon dolarlık tasarruf sağlıyor. Siz de doğa için bu küçük adımı atabilirsiniz.

Kompost yöntemi

Evden çıkan geri dönüştürülebilen maddeleri zaten geri dönüştürüyoruz. Peki evsel atıklar ne oluyor? Nasılsa toprağa karışır diyerek attığımız meyve-sebze kabukları, artık kahve ve çaylar, bitki sapları ve daha nicesi ne yazık ki toprağa ulaşamıyor. Ama evde onları değerlendirmek için güzel bir yöntem var: Kompostlamak! Kompost yöntemiyle balkonunuzda kendi toprağınızı üretebilir, dünyaya bir hediye verebilirsiniz. Kompost yöntemi için daha fazlasını öğrenmek ise yalnızca internette bununla ilgili kısa bir araştırma yapmanızı gerektiriyor!

People caring about the world and the environment Free Vector - Nohat

Alternatif Güzellik

Bu listede belki de size en yakın gelebilecek, belki de çoktan beri farkında olmadan kullandığınız bir yöntem. Alternatif güzellik, piyasadaki sömürücü markalardan alışveriş yapmak yerine evde, kendi malzemelerinizle, içinde ne olduğunu bilerek güzellik ürünlerinizi yaratmak. Evdeki malzemelerle kendi yüz maskemizi, deodorantınızı yaratmak hiç de zor değil. Ayrıca kendi vücudunu en iyi kendin tanıdığın için içinde ne olduğunu bilerek kullanmak ve bunu yaparken dünyaya zarar vermiyor olduğunu bilmek de çok keyifli.

Fast fashion markaları desteklememek ve 2. el kültürüne alışmak

Yine, çağımızın bize getirdiği en büyük sorunlardan biri: sürekli ve çok hızlı tüketmek. Ailelerimizin gençlik fotoğraflarına bakarken fark ederiz ki giydikleri kıyafetler, taktıkları takılar çok sınırlıdır. Şimdiyse biz, çok beğenerek aldığımız kıyafetlerden bile haftalar içinde nefret ediyoruz. Bu fast fashion markalar doğaya zarar verdiği gibi aynı zamanda çok ucuz iş gücüyle, diğer bir deyişle sömürüyle üretiliyor.

Bunun önüne geçmek için tabi ki yapabileceğimiz ilk şey gereksiz alışverişlerimizi durdurmak olacaktır. Bu adımın ardından fast fashion markaları desteklemeyi bırakmak ve 2. el alışveriş kültürüne de alışmak olabilir. Ayrıca, annenizin gençlik resimlerinde görüp çok beğendiğiniz kıyafetlere ve benzerlerine de bu yoldan ulaşabilirsiniz.

Sizin beyaz gömleğiniz başka bir insanın kefeni olmasın.

Grafik görseller Helin Özdemir tarafından oluşturulmuştur.

Leave a Reply