HAYATINIZDAN NEGATİF ENERJİYİ ÇIKARMANIN YOLLARI

Hayatımızı ne kadar çok kontrol etmeye çalışırsak o kadar çok negatif enerjiyle dolmaya başlıyor. Aslında bazen sadece bize bağlı olmayan durumları kendi hallerine bırakarak çok düşünmesek her şey daha olumlu olabilir; çünkü biz ne kadar uğraşırsak uğraşalım, ne kadar planlarsak planlayalım, bazı durumlar bizim kontrolümüz dışında ve bunlar bize negatif enerji verebilir. Negatif enerji ilişkilerimizden, insanlardan ve bazen kontrol edemeyeceğimiz faktörlerden dolayı hayatımızda yer edinebilir. Bundan kurtulmanın yolları tabii ki var. Aslında tamamen düşünce yapımızı değiştirmekten ya da elimizde olmayan faktörler üzerinde kontrolümüzü arttırmaktan geçiyor. Kendi farkındalığımızı bilmek negatif enerjiye karşı güçlü durmamızı sağlar. Şimdi gelin negatif enerjiyi hayatımızdan çıkarmak için önerilerime bakalım.

Öncelikle güne nasıl başladığımız negatif enerjiden uzaklaşmamız açısından çok önemli, çünkü bir güne nasıl başlarsak o şekilde devam ediyor. Uyandığınızda ilk yapmanız gereken şey şükretmek. Sahip olduğumuz hayatı kucaklamak ve değerini bilmek bu noktada çok önemli, çünkü evrene yolladığımız bir mesaj niteliğinde. Evrene yolladığınız şükür duygusu size kat kat geri dönen mutluluklar getirebilir. Hayatınızda yaşadığınız olumsuzluklara, sorunlara ve başarısızlıklara bile şükretmelisiniz; yoksa onlar da kafanızın içinde negatif enerjiyi yayan kaynaklar olarak durmaya devam edeceklerdir. Bu olumsuzluklara karşı evrene gönderdiğimiz minnet duygusu ve bunları kabul edebilme üstünlüğü sizi her defasında daha mutlu yapacaktır, çünkü kabullenmek size kendinizi daha da geliştirmeniz ve ders çıkarabilmeniz için ortam yaratacak. Bu yüzden şükrederek ve minnet duyarak güne başlamak, güzel ve mümkün olduğunca negatiflikten uzak bir gün geçirmek için çok önemli.

Uyandıktan sonra yapmamız gereken ikinci önemli şey ise nefes egzersizleri. Şimdi içinizden “Zaten sabahları uyandığımda bir yerlere zor yetişiyorum, bir de üstüne hazırlanmak için ayırdığım vaktimi nefes egzersizi yaparak mı geçireyim?” diyor olabilirsiniz, ama nefes egzersizlerini yapmak için size gereken vakit sadece 10 dakika. Ayrıca nefes egzersizlerinin anksiyeteyi azalttığı bilimsel bir gerçek, yani kesinlikle bunu bir zaman kaybı olarak görmemeliyiz. Tek yapmamız gereken yatakta 10 dakika boyunca gözlerimizi kapatarak, nefesimizi hissederek bizi mutlu eden duyguların harekete geçtiğini gözlemlemek. Bu egzersiz güne pozitif enerjinizi arttırarak başlamanızı sağlayacak.

Bir diğer önerim ise öncekilere göre yapılması daha zor olan bir tavsiye. Hayatınızda sizi mutlu eden, pozitif insanları tutun. Özellikle hayatınıza aldığınız insanlar bakımından minimalist olmakta bir sakınca görmüyorum, çünkü nasıl ki bir eşya sizi mutlu etmeyi bıraktığında ve size kötü enerjisini her eline geçtiği fırsatta göstermeye başladığında onu bir başkasına veriyorsak ya da kısaca onu hayatımızdan çıkarıyorsak, bunu kendi ilişkilerimize de uygulamalıyız. Burada demek istediğim arada hepimizin başına kötü olaylar geldiğinde yaşadığı ve yaydığı negatif enerji değil; bazı insanlar sizi mutlu etmez ve hep enerjinizi düşürür, işte bu noktada bana göre onları hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Negatiflik içeren ilişkiler her zaman size engel olan ve mutluluğunuzun önüne geçen ilişkilerdir. Bunun yerine size pozitif enerji veren, mutlu hissetmenize katkı sağlayan ve sizin de onlara enerji verebileceğiniz insanları hayatınızda tutun.

Negatif enerjiyi hayatınızdan çıkarmanın bir diğer yolu ise aklımıza gelen negatif düşüncelerden kurtulmak ve onları kontrol etmek. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama ne zaman olumsuz bir şey aklınızdan geçirseniz bunun başınıza geldiğini yaşamışsınızdır. Bunun nedeni siz olumsuz şeyler düşündükçe, bunlara olan dayanıklılığınızın azalması ve karşı gelememeniz aslında. Bu yüzden çözüm negatif bir düşünceye esir olmak yerine, düşüncelerinizi mümkün olduğu kadar pozitife çevirmeye çalışmak. Bunun yanında sürekli şikayet etmek de size negatif enerji veriyor olabilir. Şikayet etmek yerine, durumları kabul edip bunları pozitif enerjiye çevirme çözümlerine odaklanmak çok daha mantıklı ve sizi mutlu eden bir yol olacaktır.

Hayatınızdan tüm negatifliği atmanız dileğiyle…

Görsel Kaynakça:

https://i.huffpost.com/gen/2598252/thumbs/o-MEDITATE-IN-BED-570.jpg?2

https://itsjeevanworld.files.wordpress.com/2012/09/negative-people-let-go-of-negative-people-theyre-a-drag-preview.jpg

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41A2Tm5czJL._SX370_BO1,204,203,200_.jpg

http://www.summitholisticmedicine.com/wp-content/uploads/2016/11/today-i-am-grateful-half-banner.jpg

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61G6FjAsKqL._SX425_.jpg

Leave a Reply