Tayland Notları 2: Fuhuş

Tayland, Uzakdoğu Asya’nın en renkli gece hayatına sahip ülkelerinden biri. Birçok kişi Tayland’ı sadece bu amaçla ziyaret ediyor. Tayland bu durumu, rengarenk caddelerin ve uyumayan sokakların ötesine taşıyor: Ülkedeki birçok gece kulübünün ve yaygın masaj kültürünün sonu “fuhuş” olarak adlandırılabilecek faaliyetlere varıyor. Bu sebeple de hemen hemen her ülkede bulabileceğiniz eğlence anlayışının biraz dışına çıkıyor. Tayland serisinin devamını oluşturan bu yazımda birçok eğlence merkezinin nasıl fuhuş mekanına dönüştüğüne, ülkede kadın olmanın zorluğuna ve ülkedeki yaygın inanç olan budizmle cinsellik arasındaki bağlantıya değineceğim.

Birleşmiş Milletler’in yaptığı çalışmalar sonucu, Tayland’da 250 bin kişinin geçimini fuhuş yoluyla sağladığı tespit edildi. Bu sayı, tespit edilebilen kısım için doğruluk taşısa da fuhuşun, gerçekte bu sayının çok üstüne çıktığı biliniyor. Kadınlar genellikle ülkenin ekonomik anlamda geride kalmış kuzey bölgelerinden Bangkok ve Pattaya gibi büyük şehirlere gelip, ailelerini geçindirebilmek için bu yola başvuruyorlar. Çalışacakları herhangi bir işe göre daha fazla para kazandıkları için bu yöntemi tercih ediyorlar. Bu sebeple fuhuş, çok küçük yaşlara kadar inmiş durumda. Tayland’a gidecekseniz birçok gece kulübünde, çok küçük yaştaki kızları yaşlı adamlarla el ele görmeye hazırlıklı olun. Fuhuş sadece bu yolu tercih edenlere de para kazandırmıyor; oteller, restoranlar, gece kulüpleri de fuhuştan pay alıyor. Ülkedeki polisler bile bu durumu fırsata çevirmiş durumda; bir miktar rüşvet karşılığı bu duruma göz yumuyorlar. İşte tüm bu sebepler fuhuşun ülkede çok yaygın hale gelmesine ve Tayland kültürü ile bir arada anılmasına sebep oluyor. 

Neden Tayland tercih ediliyor?

Bildiğiniz üzere gece hayatı sadece Tayland’da bu kadar hareketli değil. Ukrayna, Hollanda gibi ülkelerde de bu durumun çok yaygın olduğunu ve “para karşılığı seks”in ülkenin turizm için tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden biri olduğunu biliyoruz. Tayland’a bakıldığında ise sadece civardaki ülkeler değil, aradaki mesafeye rağmen Batılı ülkelerin bile Tayland’ı çok sık tercih ettiği görülüyor. Dolar ve Euro karşısında Tayland Baht’ının değerinin düşük olması sebebiyle, Batılı ülkelerde yaşayanlar için ülkede tatil yapmak çok hesaplı hale geliyor. Ancak bunun ötesinde, Tayland’da fuhuşla geçimini sağlayan kadınlar, diğer ülkelerin aksine birlikte oldukları erkeklerle duygusal bağ kurmaya çalışıyorlar ve onlara eşleri gibi davranıyorlar. Yani fuhuşu tercih eden kadınlar için birlikte oldukları erkeklere sevgi göstermek ve onlarla ilgilenmek işin en önemli kısmını oluşturuyor. Çünkü Tayland, hoşgörünün ve tebessümün ülkesi olarak biliniyor. Onlar için sevgi, saygı ve hoşgörü, dini inançlarının da bir getirisi olarak, ön planda tutuluyor. Ülkedeki fuhuş olgusu da bu kültüre göre şekillenmiş ve pratikte böyle bir durum ortaya çıkmış. İşte bu durum, Tayland’daki fuhuşu, diğer ülkelerden farklı bir konuma taşıyor ve daha çok tercih edilmesine sebep oluyor. 

Budizmin Etkisi

Tayland’ın resmi bir dini olmasa da halkın %95’i Budizm’i benimsemiş durumda. Bu sebeple, Tay kültürünü Budizm’den ayrı yorumlamamak gerekiyor. Maalesef ülkede fuhuşun sağladığı çıkarlardan vazgeçmek istemeyen bir kesim, Tayland’da cinselliğin bu denli sokaklara düşmesini Budizm’in arkasına sığınarak açıklıyor. Onlara göre Budizm, cinselliğe pozitif yaklaşan bir din olduğundan kadınlar bunu nerede ve nasıl yaşayacakları konusunda özgür olmalılar. Ancak bahsettikleri “özgürlük” kavramının altında maalesef kadınlara yönelik istismar yer alıyor. Tayland’da kadınların seks için küçük yaşlarda ailelerinden alındığı, zorla çalıştırıldıkları ve hatta erkeklerin zorla cinsiyet değiştirtilerek “ladyboy”lara dönüştürüldüğüne dair rivayetler var. Budizm’in diğer dinlere kıyasla cinselliğe daha pozitif yaklaştığı bir gerçek. Ancak benim gözlemlediğim kadarıyla, ülkede belli bir kesim tarafından amaçlanan, bunun altına sığınarak, yapılan istismarları ve ülkenin fuhuş merkezine çevrilmesini meşrulaştırmak. Birçok kadının geçim sıkıntısı veya zorla bu yönteme başvurduğu göz önüne alındığında bu durumun dinde açıklanan durumla hiçbir şekilde bağdaşmadığı ortaya çıkıyor.

Fuhuşun en yaygın olduğu yer, ülkedeki masaj salonları. Herkesin bildiği üzere masaj, Tay kültürünün önemli bir parçasını oluşturuyor. Ülkedeki masaj salonlarının geldiği durum ile ilgili birçok şey yazılıyor ve söyleniyor. Maalesef söylenen hiçbir şey abartılmış değil; hemen hemen her masaj salonu bu tür amaçlara hizmet ediyor.Birçoğu bu durumu çok aleni olarak yapıyor ve hatta size açıkça bunu isteyip istemediğinizi soruyor. Daha elit sayılabilecek salonlarda ise bu durum gizli yürütülüyor. Ancak Tayland’a kadar geldim, masaj yaptırmadan dönmek istemiyorum diyorsanız Tay masajı için en güvenli adres Wat Pho tapınağının içindeki masaj akademisi olacaktır. Burası sadece masaj salonu değil aynı zamanda masaj eğitimi verilen bir akademi. Uzun süreli konaklıyorsanız 1-2 haftalık kurslardan oluşan masaj eğitiminden de yararlanabilirsiniz.

Fuhuşun çok aleni gerçekleştirildiği diğer yerler ise oteller. Özellikle gece hayatının yoğun olduğu bölgelerde bulunan otellerin önünde kadınlar sıralanıp bekliyor. Bu kadınlar oteller ile ortak çalışıyor. Yani bu bir açıdan otelin turistlere sunduğu bir “hizmet”. Otellerin önünde ve hatta lobilerinde turistleri karşılayıp, talebe göre onlara eşlik ediyorlar. Bu durum Bangkok’ta bölgelere göre farklılık gösterse de (örneğin daha elit sayılan Siam ve Silom bölgesindeki otellerde bu duruma çok rastlanmıyor) Pattaya gibi sadece gece hayatı için tercih edilen şehirlerde buna daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sebeple kalacağınız semti ve oteli iyi seçmenizde fayda var.

Kadınlara ve çocuklara yönelik istismarı yalnızca Tayland’da değil Asya’nın birçok ülkesinde görebilirsiniz. Özellikle Japonya, Kore gibi ülkelerde istismar oranlarının çok yüksek olduğu biliniyor. Her ne kadar bu durumu dinle, özgürlükle açıklamaya ve meşrulaştırmaya çalışsalar da Tayland’ın büyük çoğunluğu bu görüşe katılmıyor ve ülkelerindeki durumdan son derece utanıyorlar; bu sebeple herhangi bir Taylandlı ile bu durumu konuşmak oldukça zor. Turizm konusunda Asya’ya yön veren ülkelerden biri Tayland, umarım ileri dönemlerde göz ardı ettiği bu olaylara bakış açısını değiştirerek tüm kıtaya öncülük eder.

Leave a Reply