Ülke Ülke Moda: 1. Bölüm – Güney Kore

Yeni ve heyecan verici bir seriyle karşınızdayım sevgili okurlarım! Bu seride farklı ülkelerin giyim tarzlarını, tasarımcılarını ve stil ikonlarını sizlerle paylaşacağım. İlk durağımız Güney Kore!

Güney Kore modası denince aklınıza pastel renkler, beyaz ten, çiçeksi ve güpür detaylar geliyorsa doğru yoldasınız; bunlar Güney Kore modasının olmazsa olmazları. Öncelikle konuyla ilgili araştırma yaparken öğrendiğim birkaç ilginç bilgiyi paylaşmak istiyorum sizinle:

  • Güney Kore’de, özellikle Seul ve Seul’e yakın şehirlerde saplantılı bir güzellik algısı var; bu yüzden de estetik ameliyat yaptırmak çok yaygın. Bu nedenle Güney Kore estetik cerrahi dalında diğer ülkelere kıyasla çok daha ucuz ve gelişmiş. Birçok aile çocuklarına, 16 yaşına bastıklarında estetik ameliyat olabilmeleri için gerekli ücreti sağlarlarmış; çünkü çocuklarına güzellik geni aktaramadıklarından kendilerini suçlu hissederlermiş. İş hayatında da yüz güzelliği ve sevimlilik, aranan özellikler arasında.
  • Güney Kore’de kozmetik sektörü de yukarıda saydığım nedenler yüzünden oldukça gelişmiş, yalnızca güzel hatları olan bir yüz yeterli değil; bakımlı ve sağlıklı görünen, beyaz, aknesiz ve gözeneksiz bir cilt için birçok kozmetik ürün kullanıyorlar. Hatta hiç ihmal etmez, her gün cilt bakım maskesi yapar ve güneş kremi sürmeden asla dışarı çıkmazlarmış. İlginç olan ise bunun hem kadınlar hem de erkekler için böyle olması. Güney Kore’nin erkek nüfusunun dörtte biri günlük hayatlarında makyaj yapıyor.
  • Güney Kore’de diş yaptırmak çok pahalı olduğundan insanlar diş bakımlarına çok özen gösterirler, çoğu zaman diş fırçalarını yanlarında taşırlar. Hatta bazı halka açık tuvaletlerde diş fırçaları vardır.
  • Güney Kore’de göğüs dekoltesi asla göremeyeceğiniz şeyler arasında. Kadınlar bu tarz elbise ya da bluzların içine mutlaka tişört ya da atlet giyiyorlar. Ancak mini etekler, iş hayatı da dahil olmak üzere son derece yaygın.

Şimdi Güney Korelilerin çokça kullandığı bazı parçalara göz atalım. Önce kadınlar:

Bol Kazak ve Hırkalar

Güney Koreli kadınlar bol kazakları gömlek, elbise, kot pantolon, etek, hatta salopet gibi birçok farklı parçayla kombinlerler.

 

 

Etekler ve Şortlar

Güney Koreli kadınlar etekleri; özellikle kısa, kloş etekleri günlük hayatta sıkça tercih ederler, hatta pantolonlardan da fazla. Bembeyaz tenleri ve ince fizikleriyle kendilerine çok da yakıştırıyorlar doğrusu.

Şortlar da etekler gibi şirin ve çokça tercih edilenler arasında.

 

Askılı Altına Bulüz/Tişört

Güney Koreli kadınlar pastel renklerde bulüz ve askılı elbise ikilisini çok sık kullanıyorlar; hatta geçtiğimiz yıl moda olan bu akımın sahibi de Güney Kore.

 

 

Tişört Elbise

Güney Koreli kadınların ve çoğunlukla genç kızların en çok kullandığı parçalardan biri de rahatlıkları ve spor görünümleriyle tişört elbiseler. Beyaz spor ayakkabılarla da çok tatlı duruyorlar.

 

 

Şapka ve Bere

Güney Koreli kadınlar aksesuarları kombinlemesini iyi biliyorlar; genelde sade ve abartısız ancak şık aksesuarlar tercih ediyorlar. Şapka ve bereler da buna dahil.

Zarif Gömlek ve Bulüzler

Puantiyeler, dantel ve güpür detaylar, bebek yakalar, kurdeleler, çiçekler bir kadını bu kadar mı zarif gösterir? Güney Koreli kadınlar bu tarz, genelde vücuda oturan şifon gömlek ve bulüzleri çokça tercih ediyorlar.

 

Yırtık Kot

Genelde düzgün, klasik tarzda giyiniyor gibi görünseler de salaş ve spor giyinmeyi de seviyor Güney Koreliler. En çok kullandıkları salaş parça ise yırtık kot. Yırtık kotları genelde kareli gömleklerle, bol tişörtlerle, kazaklarla kombinlediklerini görebilirsiniz.

Şimdi gelelim Güney Koreli erkeklerin en çok tercih ettikleri parçalara:

Boğazlı Kazak

Kış ayları uzun ve sert geçen Güney Kore’de erkekler boğazlı kazakları çok tercih ediyorlar. Bazen yakalarını kıvırmadan kullandıklarını da görebilirsiniz; ilginç bir tercih.

 

Ceket/Kaban

Güney Koreli erkeklerin sokak stiline baktığımda en çok dikkatimi çeken parçalardan biri de ceketlerdi. Deri, bomber, kot, kumaş, aklınıza gelebilecek bir çok ceket çeşidini günlük hayatta sıklıkla kullanıyorlar.

 

 

 

Kaşe kabanlar da aynı şekilde Güney Koreli erkeklerin çok tercih ettiği parçalardan, ki iyi taşıdıkları ve asil göründükleri kesin.

 

 

Fular/Atkı

Çoğu ülkede erkeklerin fular kullanması pek yaygın değilken Güney Kore’de durum tam tersi. Erkekler fularları özellikle ceketlerle aksesuar olarak çokça kullanıyorlar. Atkılar ise malumunuz, soğuk havaların olmazsa olmazı.

 

 

Kapüşonlu Üst

Ve son olarak da neredeyse en çok tercih edilen parça; kapüşonlu. Sportif ve sıcacık.

 

 

Peki Güney Koreli stil ikonları mı kimler? Gelin onlara da bir bakalım:

G-Dragon

Koreli müzik grubu Big Bang’in lideri G-Dragon, aynı zamanda bir moda tasarımcısı ve İnstagram fenomeni. Onun için “moda konusunda bir milli miras” deniyor. Bunun sebebi ise dar kotlar ve yüksek ayakkabılar gibi pek çok farklı parçanın trend olmasına öncülük etmesi. Bence kendisi Korelilerin bu düzgün, beyefendi giyiminden sıkılmış; modayla ne kadar eğlenebileceğini görmek istemiş. Öyle çılgın bir tarzı var ki her fotoğrafta başka biri gibi!

 

Krystal Jung

f(x) müzik grubu üyesi Krystal, Güney Kore’nin genç kızlarca en çok takip edilen moda ikonlarından biri. Onu kendilerine bu kadar yakın bulmalarının sebebiyse herkesin dolabında olabilecek kot ya da gömlek gibi parçaları kombinlerinde kullanması. Son derece günlük ve rahat bir tarzı var.

Gong Hyo Jin

Bir diğer Güney Koreli stil ikonu ise oyuncu Gong Hyo Jin. Onun tarzı daha cesur, hakkında “Başkalarının denemeye bile çekindiği parçaları başarıyla taşıyor.” deniyor.

 

Yoo Ah In

Aktör Yoo Ah In ise asi ve aykırı bir tarza sahip. 2016 Kore Stil Ödülleri’nde “Stil İkonu” ödülüne layık görülen 10 ünlüden biriydi.

Park Soo-Joo

Oldukça ilginç, farklı bir tarza sahip olan manken Soo Joo ise yine 2016 Kore Stil Ödülleri’nde “En İyi İkonik Model” ödülüne layık görüldü. Pastel tonlardaki saçları ve asi yüz ifadesiyle Güney Kore kadınlarının genelinden farklı bir profil çiziyor Soo Joo.

Ve sırada Güney Koreli moda tasarımcıları var:

Son Jung Wan

1986’da Gangnam’da açtığı butiğiyle moda macerasına başlayan Son Jung Wan, şimdilerde New York Moda Haftası’nda defile düzenleyen, tüm dünyada adından sıkça söz ettiren bir tasarımcı. Kadının ikili doğasına hitap eden tasarımlar yaptığını; çünkü kadınların bazen şirin, bazense iddialı görünmek istediğini düşünüyor. Birçok ödüle sahip başarılı tasarımcı, Güney Kore’deki okullara ve bazı iş yerlerine üniforma da tasarlamış. İşte, Son Jung Wan’ın 2019 NY Moda Haftası’nda sergilenen koleksiyonundan birkaç parça:

 

Yong Kyun Shin

Yong Kyun Shin yeni nesil tasarımcılardan, ilk olarak şarkıcı Björk’ü giydirmesiyle tanınmış. Çizgisini, “güçlü, cesur ve modern kadının stili” olarak tanımlıyor; tasarımlarında geometik desenleri, farklı tarzda kumaşları sıkça kullandığını görebilirsiniz. Genç tasarımcılar için International Talent Support tarafından düzenlenen yetenek yarışmasında Uluslararası Moda Yeteneği Ödülü’nü almış ve Seul’de ilk butiğini açmış olan çiçeği burnunda tasarımcının, 2012’de mezun olmuş olmasına rağmen böyle bir başarı yakalamış olması inanılmaz.

Leesle Hwang

Güney Korelilerin geleneksel giysisi olan “hanbok”u günlük hayata uyarlamak için yola çıkmış olan Leesle Hwang, olağanüstü zarif tasarımları bir araya getirdiği Leesle markasını henüz yirmilerindeyken kurmuş. Hanbok’a özgü yaka detaylarını, göğüs altından başlayarak bollaşan etekleri modern bir çizgiye taşımış Leesle.

Bu ayki yazımın da sonuna gelmiş oldum böylece sevgili okurlarım. Umarım bu bambaşka kültürü tanırken kendinizden de bir şeyler bulabilmişsinizdir, her zaman söylediğim gibi: imza sizin. Bir dahaki yazıma kadar kendinize çok iyi bakın, hoşçakalın!

Kaynakça:

  • Görsel Kaynakçası:

Leave a Reply