Merhaba sevgili okurlarım! Baharı karşıladığımız bu güzel günlerden hepinize merhaba! Bu yazımda daha ince ve uzun görünmek için giyiminizde uygulayabileceğiniz bazı tüyoları araştırdım sizin için. Elbette ne ince ne de uzun görünmek zorunda değilsiniz, zaten olduğunuz gibi mükemmelsiniz. Ancak bazen vücut proporsiyonlarımızla oynamak için birkaç illüzyona başvurmak aynaya baktığımızda daha iyi hissetmemizi sağlayabiliyor; bu hem kadınlar hem de erkekler için geçerli. Gelin, bu illüzyonlara beraber bir göz atalım:

Dik Durun, Dik Yürüyün

Ne var yani 1.80 boyumuz yoksa? Azıcık kiloluysak ne olmuş? Sıkmayın güzel canınızı, dimdik durun, her şeyden önce özgüveni giyin üstünüze. Dünyanın en güzel kadını veya en yakışıklı erkeği omuzları düşük, kambur duruşuyla karşınıza geçse, iki lafı bir araya getiremese etkilendiğiniz tüm o özellikler bir anda sönmez mi? Öz saygı, özgüven, kendini sevmek her şeyden önemli. Güzel olduğunuzu insanlara siz öğretirsiniz.

Kısa Saç Kesimleri Tercih Edin

Çenede veya en fazla omuzda biten saç kesimleri boyunuzu daha uzun gösterecektir. Seviyorsanız ve yüzünüze yakışıyorsa, “pixie” denen kısacık saç kesimini de tercih edebilirsiniz. Topuz ve at kuyruğu en iyi dostunuz, boynunuzu açıkta bıraktığından daha uzunmuşsunuz izlenimi verirler. Erkekler de olabildiğince kısa saç kesimleri tercih etmeli, uzunsa da saçlarını toplamalılar.

 

Erkekler için bir önceki yazımdan esinlenerek örnek vermek istiyorum: Cillian Murphy. Peaky Blinders izleyenler bilir, Murphy’nin dizideki saçı kısa ve yüzüne çok yakışıyor, ancak önceden uzunmuş. Kısa halinin boyunu daha uzun gösterdiği ortada.

V Yaka Üstler

Yuvarlak yakalara elveda, çünkü V yakalar boynunuza dikkat çektiğinden gövdenizi daha uzun gösterir. Bunu “ok kuralı” olarak yorumluyorum, birazdan sivri burunlu ayakkabılarda da göreceğiz. Bir şey aşağı doğru sivriliyorsa, boyu uzun gösteriyor.

 

 

Pantolonunuzla Kontrast Yaratmayan Ayakkabılar

Kontrast yaratmaktan kastım birbirlerine zıt; açık ve koyu renkler. Aşağıdaki fotoğrafta modelin siyah ayakkabı-siyah pantolon giydiğinde nasıl daha uzun göründüğüne dikkat edin. Birbirini olabildiğince tamamlayan ve bütünlük oluşturan tonlar ve renkler tercih ederseniz bu görünümü yakalamanız işten bile değil.

 

Kadınların ise bu konuda bir seçeneği daha var: Nude ayakkabılar. Topukluysa tabi çok daha iyi ama değilse de bacak boyunu uzun göstermekte gayet başarılılar. Yalnız bildiğiniz gibi nude’un da tonları var, bu yüzden kendi teninize uyumlu olanını arayıp bulmalısınız. Ayakkabı ten renginize ne kadar yakın olursa o kadar uzun gösterir; çünkü görüntüyü başka bir renkle kesmemiş olursunuz.

  

Gömleğinizi Pantolonunuzun İçine Koyun

Evet beyler, bunu liseden beri duymadığınızı ve duymak istemediğinizi biliyorum ama bacak boyunuzun uzun görünmesini sağlıyor. Ayakkabınızla aynı renkte, kıyafetle kontrast yaratmayan ince bir kemer kullanabilir, ya da kemersiz bir kombin tercih edebilirsiniz. Kalın, büyük tokalı kemerler kullanmamaya özen gösterin çünkü boyunuzu keser, olduğunuzdan daha kısa görünürsünüz. Tabi bu kadınlar için de geçerli; özellikle yüksek bel pantolonlar tercih edebilirsiniz.

 

Kısa Kollu Giymeyin

Tişörtler yine bir nebze kabul edilebilir, ama kısa kollu gömlekleri hayatınızdan çıkarın. Kol boyunuzu kesiyor ve üst vücudunuzu olduğundan kısa gösteriyorlar çünkü. Giyecekseniz de kol boyu koltuk altınıza yakın hizada ve kolunuza mümkün olduğunca oturan tarzda olsun.

Sivri Uçlu Ayakkabılar Giyin

Stilettoların bu kadar sevilmesine şaşmamalı; yuvarlak uçlu ayakkabılardansa sivri veya özellikle erkekler için daha uzun burunlu ayakkabılar ayağı; dolayısıyla da bacağı daha uzun gösterir.

 

  

Daha Kısa Ceketler Giyin

Genellikle ceketler (özellikle kumaş ceketler) basen bölgesini kapatacak kadar uzun olurlar; ancak bu bacak boyunu keserek sizi olduğunuzdan kısa gösterir. Örneğin, birinci resimdeki modelin nasıl daha kısa göründüğüne dikkat edin. Bu yüzden tavsiyem belin biraz altında biten; bacağın daha büyük bir kısmını gösteren ceketler tercih etmeniz.

 

 

Monokrom Giyinin

Fazla kilolarınız varsa ve sürekli siyah giyiyorsanız, boşverin gitsin. Her rengi giyebilirsiniz, işin sırrı monokrom giyinmek. Baştan aşağı aynı renk veya birbirine yakın renk tonlarında giyinmek de ince uzun etkisi yaratacaktır.

 

   

Boyuna Çizgili Parçalar Tercih Edin

Çizgilerin illüzyondaki yeri büyüktür. Boyuna çizgili şeyler gövdeyi uzun, enine çizgililerse şişman gösterir. Çizgiler ne tarafa doğruysa o tarafa doğru esniyormuşsunuz gibi düşünün. Örneğin üçüncü ve dördüncü fotoğraflardaki modellere bakın. Dikine çizgili gömlek vücudu nasıl toparlamış değil mi? Bu nedenle boyuna çizgiler iyi bir seçenek olacaktır.

 

 

İspanyol Paça Pantolonları Tercih Edin

Erkekler için bu trend 70’lerde kaldı (hala ara ara ortaya çıksa da) ama kadınlar için hala moda. Bacak boyunuzu uzun göstermeye birebir.

Çok Bol, Düşük Belli Pantolonlara Hayır

Çok dar veya çok bol şeyler de sizi olduğunuzdan kısa ve kilolu gösterecektir. Evet, ne kadar rahat göründüğünün farkındayım ama biz bacak boyunuzu uzatmaya, sizi daha ince göstermeye çalışıyoruz; bu pantolonlar ise tam tersi etki yaratıyor. Ben size almayın demiyorum, yine alın ama evde giyin.

 

 

Ara Boylarda Kıyafet/Ayakkabı Kullanmayın

Ara boydan kastım yarım çizmeler ya da basen bölgesinin altında biten ceketler gibi boyu kesen parçalar. Daha uzun görünmek istiyorsanız ya tamamen uzun ya da tamamen kısa parçalar tercih edin (üst bacağın orta hizasında biten paltolar hariç; bunlar fazla kilolarınızı saklamaya yardımcı olur). Örneğin, kadınlar ya bilekte ya da dizde biten etek ve elbiseler tercih etmeli; diz ve bilek arasında biten midi etekler bacak boyunu keser.

Fotoğraflarda yarım çizmenin bacak boyunu nasıl kestiğini görüyor musunuz? Erkek modelin zavallı görünümünü açıklamaya gerek yok, adamcağız yanlış kıyafet seçimi yüzünden ne hale gelmiş, yazık. Yapmayın.

Kruvaze Ceketlere Hayır

Bir de kruvaze ve yine olması gerekenden uzun ceket giyen şu sevimli Murphy’ye bir bakın; ceket onu ne kadar kısa ve çelimsiz göstermiş. 10 Kasım tarihli yazımda Mustafa Kemal Atatürk’ün de bu ceket tipinden uzak durduğunu yazmıştım; çünkü boyu kısa gösterme illüzyonu yarattığının farkındaydı. Kısa boyluysanız kruvaze ceketten uzak durun.

 

Böylelikle bu yazımı da bitirmiş oluyorum sevgili okurlarım, umarım paylaştıklarım hoşunuza gitmiş ve faydalı olmuştur. Doğanın bahara uyanışının tadını çıkaracağımız güzel, neşeli günlere! Bir dahaki yazımda görüşünceye kadar kendinize çok iyi bakın, hoşçakalın!

 

Kaynakça:

Görsel Kaynakçası:

Leave a Reply