Merhaba sevgili okurlarım! Yepyeni bir ayda, yepyeni bir içerikle karşınızdayım. 2018 tüm sevinçleri ve hüznüyle bizlere veda ederken önümüzde bekleyen yepyeni bir 2019 var şimdi. Gelin 2019’un getireceği en neşeli rengi; canlı mercanı tanıyalım sizinle.

Her yıl trend olacak renkleri belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2019’un rengini canlı mercan (living coral) olarak belirledi. Bu rengin “altın alt tona sahip olduğu, yaşam enerjisinin yüksek olduğu ve insanların coşkulu ve cilveli olana arzusunu ifade ettiği” açıklamasını yapıyor Pantone. Eğer sıcak ya da nötr alt tonluysanız bu renk sizde muhteşem duracaktır. Soğuk alt tonluysanız biraz daha pembeye kayan tonlarını tercih etmenizde fayda var.

Gelin önce sıcak ve nötr alt tonlulara bir göz atalım:

 

 

 

 

Ve soğuk alt tonlulara:

 

 

 

Görselleri incelerken sıcak ve soğuk tonlar arasındaki farkı anlayabildiniz mi? Eğer sıcak tonların turuncuya, soğuk tonlarınsa pembeye daha yakın olduğunu düşündüyseniz bu doğru. Peki cilt alt tonumuzu bilmemiz neden önemli?

Cilt alt tonu ve ten rengi farklı şeylerdir. Ten rengi, aynaya baktığınızda gayet net görebildiğiniz, güneşe fazla maruz kaldığınızda koyulaşan ya da açılan  renktir. Cilt alt tonuysa değişmez. Size hangi renklerin daha çok yakıştığı, hangi renklerinse solgun gösterdiğiyle ilgilidir. Bazen rengini ve modelini çok beğendiğiniz bir elbiseyi denediğinizde nedenini açıklayamadığınız bir şekilde size yakışmadığını düşünürsünüz ya, bunun sebebi muhtemelen cilt alt tonunuza aykırı bir renkte olduğundandır. Bu yüzden, bu tonu bulmak ve ona göre giyinmek çok önemli.

Cilt alt tonunu çok farklı sınıflara ayıranlar var; beş tonda inceleyenler, mevsimlere göre sınıflandıranlar, vs. Ama ben üçe ayırmanın da gayet yeterli olduğunu düşünüyorum; yani sıcak, nötr ve soğuk alt tonlar. Hangi tona sahip olduğunuzu öğrenmenin üç basit yolu var:

  • Bir pencerenin karşısına geçin. Karşıdan gelen ışık gün ışığı olmalı; ne sarı ne de yapay, beyaz bir ışık. Bileğinizdeki damarlara bakın. Çoğunlukla yeşil görünüyorlarsa sıcak, mavi-mor renktelerse soğuk alt tonlusunuz demektir. Eğer rengini seçemiyorsanız ya da ikisinden de olduğunu düşünüyorsanız şanslısınız, nötr alt tona sahipsiniz.
  • Yine gün ışığında, pencere karşısında elinize beyaz bir kağıt alın ve boynunuza ya da göğsünüze yaklaştırın. Yüzünüz genelde boyun-göğüs bölgesinden daha kızarık olduğundan yanıltıcı olabilir, bu nedenle bu test sırasında yüzümüzü kullanmıyoruz. Kağıdı yaklaştırdığınızda cildinizin renginin kağıda göre daha pembemsi olduğunu düşünüyorsanız soğuk, daha sarımtıraksa sıcak alt tonlusunuz. Bu ikisinden biri değilse nötrsünüz.
  • Elinize bir altın, bir de gümüş takı alın. Gün ışığında ikisini de boynunuza yaklaştırın ve inceleyin. Hangisi teninizde daha güzel duruyor? Tahmin edebileceğiniz gibi altın yakışıyorsa sıcak, gümüş yakışıyorsa soğuk alt tona sahipsiniz. Her ikisi de yakışıyorsa nötrsünüz.

Cilt alt tonunuzu bulabildiniz mi? Eğer bu testlerden sonra hala emin değilseniz size tavsiyem, yine gün ışığında kıyafetlerinizi tek tek boynunuza yaklaştırıp hangi rengin hangi tonunun sizi daha iyi gösterdiğini bulmanızdır.

Sıcak Cilt Alt Tonu

Altın, sarı veya turuncu pigmentleri barındıran cilt alt tonudur. Bu tona sahip kişiler sarı, sıcak kızıl ve karamel tonlardaki saçların hakkını verirler.

Soğuk Cilt Alt Tonu

Pembe pigment barındıran cilt alt tonudur. Bu tona sahip kişiler koyu kahve, siyah, soğuk kızılları çok güzel taşırlar.

Nötr Cilt Alt Tonu

İki pigmenti de barındıran cilt alt tonudur. Bu tona sahip insanlar ne isterlerse giyerler ve gayet güzel taşırlar da, hepimize geçmiş olsun. O çok sevdiğiniz ama size yakışmayan elbise vardı ya, onu nötrler giyecek işte.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi isterseniz bu linki de gözden geçirebilirsiniz. Erkekler için bu link de son derece faydalı olacaktır. Dilerim hepimiz için sevdiklerimizle dopdolu geçireceğimiz, neşeli, huzurlu, unutulmaz bir yıl olur 2019. Bir dahaki yazımda buluşuncaya dek, kendinize çok iyi bakın!

 

Kaynakça:

Leave a Reply