En son ne zaman posta kutunuza baktınız? E-postadan bahsetmiyorum. Unutulmaya yüz tutmuş, içine kebapçı reklamı dışında bir şey atılsa da şenlense diye bekleyen posta kutusundan bahsediyorum. Uzun ve yorucu bir günün ardından posta kutunuzda beklenmedik, sürpriz bir kartpostalla karşılanmak hoşunuza gitmez miydi?

Boş posta kutusu sorunu…

Seyahat ederken anın tadını çıkarmak için, normalde çok zaman geçirdiğimiz kişilerden ve sosyal medyadan kopmak çok olası oluyor. Yeni yerler keşfetmek, arkadaşlıklar kurmak ve lezzetler tatmak arasında zıplarken geride bıraktıklarımıza onları düşündüğümüzü, iyi olduğumuzu ve çok eğlendiğimizi (çok da kıskandırmadan) söylemenin en güzel yolu kartpostallar bence.

Beraber sevdiklerinize yazmaktan da keyif alabilirsiniz…

 

Yeni gençliğin en büyük sorunu her şeyin anında olmasını beklemesi der hep büyüklerim. Anında gitmesine alıştığım mesajların maalesef olmadığı Hindistan seyahatimde alternatif çözüm yolu olarak başladım ve anında kapıldım kartpostal sevdasına. Sevdiklerime en güzel anı ve düşüncelerimi ulaşıp ulaşamayacağını bilmeden, ne zaman ulaşacağına dair fikrim olmadan yolladım kartpostallarımı ve öylece dünya dediğimiz koskoca ağlar bütününde dalgalandılar işte.( ki Hindistan söz konusu olunca 3 ayda ulaşıyormuş baya uzun dalgalandı anlaşılan…)  Acaba yolda kimler tarafından okundu? Aslında buna kanıtım yok ama zarflı olmadığı için ben posta görevlisi olsam ben de meraktan okurdum diye düşünüyorum.

Doğru; kartpostalı seçmek, yazmak, göndermek çok keyifli. Ama en keyiflisi alanların tepkisi. Öyle bir coşkuyla geri dönüşleri var ki etrafa mutluluk saçtığını hissediyorsun.  Sanırım bulaşıcı, çünkü attığım herkesle aramızda bir bağ oluştu ve devam ediyoruz. Birkaç kilometre ötede Eskişehir’e de gitmiş olsak yüzlerce kilometre ötede Şangay’a da…

Sıkça seyahat edemeyen ama bu ruhu yaşamak isteyenlere önerim var: www.postcrossing.com veya www.penfriend-club.com gibi sitelerle kendinize dünyanın her tarafından kartpostal veya mektup arkadaşı bulabilirsiniz. Benzeri sitelerden edindiği dostlarını ziyaret ederek dünyayı dolaşanlar bile var! Yani durmayın, kartpostal atın. Bu geleneği geleceğe taşıyalım.

Dünyanın dört bir yanından gönderilenleri biriktirebilirsiniz…

Kaynakça:

http://www.edp24.co.uk/news/nostalgic-norwich-postcard-collection-launched-1-4663611

http://rthjabar.info/empty-mailbox/a/

http://www.alexandrabildsoe.com/this-is-it-studio/

www. littlebritishpea.wordpress.com/2013/03/28/2-years-on-postcrossing-day-087/dscn8607/

Leave a Reply