Kim, Nerede, Ne Yapıyor? // Metropol Kış Rehberi

Ha başladı ha başlayacak diye beklediğimiz ve bir türlü gelmeyen sonbaharın ardından takvimler Kasımı hatta Aralığı gösterdi bile. Çiçek kokularının yerini benim tabirimle kış kokusuna bıraktığı, havaların erkenden kararıp neredeyse sonsuza kadar aydınlanmadığı, mağaza raflarında kot montların yerini şişme montların aldığı şu günlerde kış mevsimine resmen start verildi. Battaniyenin altında oturup çay içmekten başka bir şey yapmanın insanın içinden gelmediği soğuk havalar da nihayet kendini hissettirmeye başladı.

Kışın gelmesiyle, artık yıllardır başkent sakinlerinin diline pelesenk olmuş meşhur cümle de her sohbette yer almaya başladı başlayacak. Peki bu cümle ne mi? Ankaralı olan ya da bu şehirde yaşayan herkesin çok yakından bileceği bir cümle : Ankara’nın sanattan, etkinlikten ve kültürden her sene giderek daha da uzaklaşan bir şehir olması. Ankara ise bu sitemleri duymuş olacak ki herkesi haksız çıkarmayı adeta kendine görev bilmiş bu sene çünkü bu kış, hiç olmadığı kadar renkli ve dinamik ruhuyla çayımızı bir kenara koymamız ve battaniyeleri fırlatıp atmamız için elinden geleni ardına koymayacak gibi. Bir memur kentinden metropole dönüşmek adına büyük bir uğraş vereceğe benziyor , bizden söylemesi…

 

Açılsın Perdeler

Şu ana kadar usta sanatçıları Türk sinemasına ve tiyatrosuna armağan eden Ankara’da, kış denilince ilk akla gelen etkinlik tiyatrodur şüphesiz. Her sene tıklım tıklım dolu olan salonlar bu sene de sayısız tiyatroseveri bir araya getirecek gibi. Küçük Tiyatro’dan tutun da AST’a kadar sayısız salonda tüm kış adeta tiyatro şöleni yaşanacak.

          

 

27 Kasım’da ODTÜ Kemal Kurdaş Salonu‘nda Demet Evgar, Engin Hepileri ve Okan Yalabık gibi başarılı tiyatrocuların sahneye çıkacağı 39 Basamak oyunu gidilmesi gereken oyunlardan sadece bir tanesi. CerModern‘de 17 Aralığa kadar oynanacak Zincire Vurulmuş PrometheusAnkara Sanat Tiyatrosu‘nun usta kadrosu tarafından oynanacak sınıf mücadelesinin anlatıldığı Dario Fo’nun eleştirel oyunu Ödenmeyecek Ödemiyoruz ve nüfus mübadelesinin ustaca anlatıldığı Bir Valize Ne Sığar ki? oyunları da bu sezon mutlaka izlenmeli. Ankara Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenen daha makul fiyatlardaki Grönholm Metodu ve Baş Belası gibi oyunlara ek Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü tarafından sahnelenen oyunlar da alternatifler arasında.

 

Fırçalarla Renklenen Şehir

Resmin takdir edilmediği ve sergilere ev sahipliği etmeyen bir şehir hiç metropol olabilir mi? Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezinin ev sahipliği yapacağı Gönül Kasaplar Kişisel Resim Sergisi, Ankara’da sanat denilince ilk akla gelen Siyah Beyaz Galeri‘nin ev sahipliğinde Fırat Engin’in Bu Yükü Daha Ne Kadar Taşıyabiliriz? sergisi, CerModern‘in Taktiksel Duruş adı altında bir sürü sanatçıyı bir araya getirdiği atölye, Galeri Soyut bünyesindeki Ümit Türk, Talat Ayhan, Tan Buğra sergileri ve daha niceleri bütün kış sanatseverlerin ziyaretini bekliyor. Artık diğer sanatçılardan sıkıldım diyorsanız ve içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarmak istiyorsanız, Masterpiece Ankara’nın atölyeleri güzel bir seçenek.

 

Müziksiz Bir Ankara?

Bu kış Ankara’nın dört bir yanına notalar saçılacak. Flamenko tutkunları Murat Köseler ve grubu ile 21 Kasım’da Yılmaz Güney Sahnesinde buluşurken, 23 Kasım’da Jazz meraklıları CerModern’de Ahmet Berker Jazz Quartet‘e misafir olacak. Mutfak aletlerinin birer enstrüman olarak kullanıldığı yaratıcı bir gösteri için NANTA‘nın Ankara gösterisini ve Türkiye’nin en başarılı gruplarından MFÖ konserini de kaçırmamanızı öneririm. Jolly Joker,  Winner İncek , 6:45 KK  ve IF Performance Hall’da da kış boyunca bir sürü başarılı müzisyeni dinleyebilirsiniz.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının her perşembe ve cuma gerçekleşen konserleri; Devlet Opera Balesinde sergilenen sayısız operet, bale, dans gösterileri; Bilkent Senfoni Orkestrası konserleri de müziksiz kalmamak için güzel seçenekler arasında.

 

Beyaz Perde’de Ne Var?

Bağımsız filmlere şans verilen ve genç yönetmenlerin önünü açan festival sezonuna ya da ışıltılı ödülleri ve katılanların parıltılı kıyafetleriyle gözümüzü boyayan ünlü ödül törenlerine daha çok zaman olsa da, şu ana kadar dikkat çeken yabancı filmlerde Altın Palmiye Ödüllü İsveç’in Oscar Adayı Kare başı çekiyor. Bağımsız filmlere meraklı olanların izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum. Cannes Film Festivali’nden En İyi Senaryo Ödülüyle dönmüş Nicole Kidman’lı Kutsal Geyiğin Ölümü, Juliette Binoche’li İçimdeki Güneş filmleri de izlenmeye değer.

Bu kış Türk Sinemasında da muhteşem filmler var. Usta yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun Tereddüt filmi ve ustaların ustası Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmine ek olarak Rutkay Aziz ve Şener Şen’i bir araya getiren Yol Ayrımı, Güven Kıraç’ın baş rolüne hayat verdiği genç yönetmen Burçak Üzen’in ilk uzun metraj denemesi Beginner ve bir gece treninde geçen İşe Yarar Bir Şey filmleri Türk Sinema Tarihi’ne geçecek filmler gibi duruyor.

Biraz kafa dağıtmak için ise, dizi kariyerine uzun bir süre ara veren Gülse Birsel’in gümbür gümbür kadrosuyla gelen Aile Arasında filmi 1 Aralık’ta vizyona girecek. Namı kendinden önce gelen, uzun zamandır büyük kitlelerce beklenen Cem Yılmaz’ın efsaneleşmiş filmi GORA’nın üçüncü ayağı Arif v 216 da 5 Ocak’ta sinemaseverlerle buluşacak.

      

 

Bu Festival Benim Şu Festival Senin

Ankara’da katılınacak güzel etkinliklerden biri ise festivaller. Bu kış yetenekli piyanistleri buluşturan Ankara Piyano Festivali, Fransız Kültür Derneğinin desteğiyle Ankara’da ilk defa yapılacak XXF Festival ve CerModern Yılbaşı Pazarı da alternatif etkinliklerden sadece birkaçı.

Mutlu, sağlıklı, bol sanatlı, dopdolu bir kış dileğiyle…

 

 

 

Görseller:

 

beyazperde.com/filmler/film-252236/

beyazperde.com/filmler/film-248683/

beyazperde.com/filmler/film-250854/

google.com.tr/search?q=ankara+sanat+tiyatrosu+ıhlamur+sokak&rlz=1C1NHXL_trTR684NL684&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjy7cP55MrXAhVLYlAKHVFACgkQ_AUICygC&biw=1354&bih=617#imgrc=XR4PCXjugpqpYM:

biletinial.com/Uploads/CinemaImages/cumhurbaskanligi-senfoni-orkestrasitif-201772013444.tif?width=700

google.com.tr/search?q=jolly+joker+ankara&rlz=1C1NHXL_trTR684NL684&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiu88r34crXAhVPblAKHattCLQQ_AUICygC&biw=1354&bih=617#imgrc=6h0QOPQuXpJRmM:

google.com.tr/search?rlz=1C1NHXL_trTR684NL684&biw=1354&bih=617&tbm=isch&sa=1&ei=pIgRWuPdCsPcUc-XmrgJ&q=39+basamak&oq=39+&gs_l=psy-ab.3.0.0l10.8204.9061.0.10270.3.3.0.0.0.0.95.267.3.3.0….0…1.1.64.psy-ab..0.3.267….0.NTlXSmNF6B4#imgrc=wLbGJLPiiQM9cM:

https://www.neredekal.com/tunali-hilmi-caddesi/

Leave a Reply