Gıvenchy X Tıger

Onitsuka Tiger'ın Geri Dönüşü

Givenchy bu sene 30.’su gerçekleşen ünlü erkek giyim fuarı Pitti Uomo’da bir sürpriz yapıp ünlü Japon spor ayakkabı markası Onitsuka Tiger’la işbirliğini açıkladı. Tarihinde ilk defa uluslararası boyutlarda bir işbirliğine katılan Fransız moda evi; Celine, Stella McCartney ve Raf Simons gibi spor giyimi markalarıyla işbirliği yapan lüks markalar kervanına katılmış oldu. Haute Couture’ü usta dericilikle harmanlarken iki markanın mirasını da korumayı hedefleyen bu okyanus aşırı işbirliği Onitsuka Tiger için de bir ilk!

 

 

 

 

 

 

 

 

1949 yılında eski ordu mensubu Kihachiro Onitsuka tarafından kurulan Japon markası, Nike’ın kurucularından Phil Knight’ın ısrarları üzerine 1963 yılında Amerika pazarında kendine yer buldu. Denge ve dayanıklılığı arttırmak adına yanlarına yerleştirilen çizgileri, markanın etiketi haline gelince piyasada kendine göz ardı edilemeyecek bir yer edindi. Markanın en ünlü modeli ise 1968 Meksika Olimpiyatları için tasarlanan Mexico 66! Önce Bruce Lee ile popüler kültüre giriş yapan klasik şekilli retro koşu ayakkabısı, Kill Bill filminde Uma Thurman’ın ayağında gözükmesiyle dünyanın en çok tercih edilen spor ayakkabılarından biri oldu.

bruce lee tiger shoes ile ilgili görsel sonucuGivenchy ile yapılan işbirliğinde ise Givenchy’nin kreatif direktörü Clare Waight Keller’ın da kişisel favorisi olan bu ünlü model yeniden tasarlandı. Siyah ve beyaz olmak üzere iki rengi bulunan “Mexico 66 GDX”, Tiger’ın ikonik yanal çizgilerini ve Givenchy’nin delikli marka imzasını taşıyor.

Bu pek de yenilik vaat etmeyen tasarım, işbirliğinin satış rekorları kırma amacından ziyade kültürleri harmanlama ve bir efsaneyi tekrar popüler etme sebebiyle yapıldığını düşündürtüyor. Çünkü gözümüzün zaten alışık olduğu, sadece iki markanın imza ögelerini birleştiren bir sneaker tasarlanmış. Aslında Clare Waight Keller’ın ilk sınavı Meghan Markle’ın gelinliği de göz önüne alınınca, moda evinin yeni basit ve sade bakış açısı anlaşılıyor fakat bu kadar basitliğe 500 dolar gibi bir meblağ ödenir mi tartışılır.

Sınırlı sayıda üretilen ayakkabılar seçili mağazalarda ve Givenchy internet sitesinde satışta.

 


Kaynakça ve Görseller:

instagram.com/p/BysKrRkopso/

instagram.com/p/BypR_A3IsxJ/

www.jitterbugbugcontrol.com/sneakers-sale/asics-onitsuka-tiger-mexico-66-bruce-lee-yellow-black-shoes

www.givenchy.com/america/en/Maison_GivenchyStories_GivenchyxTiger.html

en.wikipedia.org/wiki/Onitsuka_Tiger

lifestyleasia.onemega.com/the-history-of-stripes-what-you-didnt-know-about-onitsuka-tiger/uma-thurman-wearing-onitsuka-tiger-in-kill-bill-vol-1/

Leave a Reply