Geldim Gördüm Yedim // Budapeşte Yemek Rehberi

Prag ve Viyana’ nın Porthos’ u, Gulaşın ana vatanı  ve Türkiye kalkışlı Avrupa turlarının en popüler ismi Budapeşte…

Avrupa’ nın geneline göre ucuz olmasının yanına bir de tarihi ve kültürel zenginliği eklenince, yıllar içinde turistlerin göz bebeği olan şehirlerden birisi haline geldi Budapeşte. Bu popülerliğe yerel halkın tepkisini görmek istiyorsanız restoranlara ve döviz bürolarına uğramanızı tavsiye ederim zira çok memnun oldukları her hallerinden belli oluyor (!) İstanbul ile arası Diyarbakır’ dan bile az olan Budapeşte, Türk turistlerin de uğrak yeri. Kısa ve uygun fiyatlı uçuşlar ve tur şirketlerinin en popüler seyahat rotalarından biri olması sebebiyle, geziniz boyunca hatırı sayılır miktarda Türk ile karşılaşmanız da olası.

Tuna Nehrinin Buda ve Peşte olarak ikiye ayırdığı bu şehir görülmeye değer. Daha tarihi bir gezi için Buda tarafını, hem tarihi hem de daha eğlenceli bir gezi için ise Peşte tarafını keşfetmenizi önerebilirim. Zincir Köprüden diğer tarafa geçerek hem görülmesi gereken yapılardan birini görmüş hem de bu çok büyük olmayan şehrin tamamını keşfetmiş olursunuz. 

Dövize rağmen biraz da olsa ucuz kalabilen nadir şehirlerden olan Budapeşte’ de, ister Buda tarafında ister Peşte tarafında olun yemeklerin ve restoranların sizi yüzüstü bırakmayacağı kesin!

Gulaş

Dana eti, soğan ve kırmızı biberden yapılan bu popüler yemeği yemeden Macaristan’dan dönmeyin. Daha yöresel bir tat arıyorsanız gulaşı çorba olarak tercih etmenizi tavsiye ederim.

goulash dish ile ilgili görsel sonucu
gulaş soup budapest ile ilgili görsel sonucu

Türk yemeklerine benzerliğinden hiç de yadırgamayacağınız bu güzel lezzeti Budapeşte’ nin her tarafında bulabilirsiniz. Fiyatları ve porsiyonları yerine göre farklılık gösterse de lezzeti her yerde aynı.

Paprikalı Tavuk  “Chicken Paprika /Paprikash”

Son derece lezzetli ve doyurucu olan Paprikalı Tavuk da denenmeye değer. Özel paprikalı ve yoğurtlu sosunun yanında minik hamur parçalarıyla servis edilen bu yemeği de tıpkı Gulaş gibi her yerde her fiyata benzer lezzette bulabilirsiniz.

Ä°lgili resim

Patatesli versiyonunda hamur parçaları yerine patates geldiğini aman düşünmeyin çünkü masanıza bildiğimiz kabak dolması gelince hayatınızı sorgulayabilirsiniz!

Kürtoskalacs ve Langos

Bu iki lezzeti de sokakta dolaşırken alıp yiyebilirsiniz. Prag’ da Trdelnik olarak bulabileceğiniz Kürtoskalacs, çikolata ve vanilya gibi farklı aromaları olan içi boş silindir şeklinde bir hamur tatlısı.  Langos ise yine Çekya’ da da bir hayli popüler bir çeşit mini pizza.

Ä°lgili resim
Kürtoskalacs

Dreher 

Son derece uygun fiyata satılan Macaristan’ ın yerel birasını da gitmişken bir deneyin. Hatta hazır o kadar yolu gitmişken Çek birası Pilsner Urquell’ i de tatmanızı tavsiye ederim.

Gozsdu- Udvar Sokağı 

gozsdu udvar ile ilgili görsel sonucu

Eski Yahudi Gettosu olan 7. bölgede bulunan bu sokak, şu günlerde bar, kafe ve restoranlara ev sahipliği yapan Budapeşte eğlence hayatının merkezi. Gulaş ve Paprikalı tavuğu fiyat- porsiyon açısından bu sokakta herhangi bir yerde yemenizi tavsiye ederim.

Yahudi kültürüyle içli dışlı olan kentte, rastgele keşfetmiş olsam da mimarisiyle ve kalabalığıyla en ilgimi çeken yerlerin başında geliyor bu sokak.

Szimpla Kert

“Ruin Pub” larıyla ünlü olan Budapeşte’ de, bu barların en ünlüsü 7. bölgede bulunan Szimpla Kert. Uygun fiyata rahat bir ortamda vakit geçirmek isterseniz kesinlikle ziyaret edin. 

Ä°lgili resim

Pontoon 

Ä°lgili resim

Keşke Türkiye’ de de olsa diyebileceğim bir atmosfere sahip bu bar/ restoran. Tuna Nehrinin kıyısında bulunan, açık havada ve çimde oturabileceğiniz Pontoon’ da, akşamları Zincir Köprü’ nün ışıkları altında güzel vakit geçirebilirsiniz.

Akvarium Budapest

Budapeşte gece hayatının nabzı olan Akvarium sadece geceleri değil gündüz saatlerinde de bir hayli popüler. Adı ise düşündüğünüz gibi bir akvaryumdan değil bulundurduğu büyük süs havuzundan geliyor. 

akvarium budapest ile ilgili görsel sonucu

Özellikle yaz aylarında gündüzleri havuzda ayaklarınızı serinletirken
içeceğinizi yudumlayabilir, geceleri ise havuzun altındaki kısımda müziğin tadını çıkarabilirsiniz.

Diğer Lezzetler ve Restoranlar

Risk almak istemiyorsanız Starbucks gibi görmeye alışkın olduğumuz yerler de şehirde mevcut. Bunun yanında Türk ve Tayland restoranlarını ya da benim favorim Pizza Me’ de dilim pizzaları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca tatlı arası için Bazilika’ nın yakınlarındaki Gül Dondurma ya da Szamos Çikolata Müzesi’ nin kafesi de güzel tercihlerden birkaçı. 

Ä°lgili resim
istanbul kebap budapest ile ilgili görsel sonucu

Görseller: 

fineartamerica.com/featured/budapest-at-night-chain-bridge-and-buda-castle-matthias-hauser.html  

www.pinterest.co.uk/pin/386535580509021200/

www.foxvalleyfoodie.com/hungarian-beef-goulash/

www.venturists.net/chicken-paprikash/

52vancouver.com/52vanfoodie-

reshet.tv/item/mood/destination-guides/budapest/nightlife-in-budapest-213082/ 

www.triholding.hu/projektek/gozsdu-udvar/ 

welovebudapest.com/en/2018/04/26/pontoon-budapests-waterside-wonderland-opens-today/ 

welovebudapest.com/en/venue/akvarium-klub-2/ 

www.tripadvisor.ie/Restaurant_Review-g274887-d9751276-Reviews-Istanbul_Kebab_Kalvin_ter-Budapest_Central_Hungary.html 

www.tripadvisor.co.uk/LocationPhotoDirectLink-g274887-d6654307-i145400056-Pizza_Me-Budapest_Central_Hungary.html

Leave a Reply