Diesel ve Kebap? // Sansasyon İşbirliği Diesel x Mustafa

Evet, yanlış duymadınız! İtalyan hazır giyim devi Diesel, Berlin merkezli meşhur sokak kebapçısı Mustafa’s Gemüse Kebap’la işbirliği yapıyor.

New York’ taki Chinatown’ ın Berlin’ deki Türk versiyonu olarak düşünebileceğiniz Kreuzberg‘ de macerası başlayan, ikinci şubesini de Münih’ te açan Gemüse Kebap’ ın şöhretini her ne kadar daha önceden duymuş olsam da, bu işbirliğine ben de şaşırmadım değil. Almanca’ da sebze anlamına gelen “gemüse”den adını alan Gemüse Kebap’ ta, tam olarak sebzeli döner yapılıyor! Ekmek arası dönerin, çeşitli sebzeler ve beyaz peynir eşliğinde servis edildiği bu döneri almak için günün her saati uzun kuyruklar beklemeniz çok olası ki zaten şöhreti de buradan geliyor. Aslında az çalışanı ve küçük seyyar arabası düşünüldüğünde, Mustafa’s Gemüse Kebap’ ın önünde neden bu kadar kuyruk olduğunu anlamak çok da zor değil fakat tam da bu konuda Mustafa Demir’ i pazarlama taktiği için tebrik etmem gerek.

Abartıldığını söyleyenler de var, Mustafa’ yı sanatçı ilan edenler de fakat Gemüse Kebap’ ı hiç yememiş ve sadece Diesel reklamını izlemiş biri olarak söylemeliyim ki gurur duymadım değil. Yıllarca yurt dışındaki kaliteden ve pazarlamadan eser bile olmayan restoranlarda Türk mutfağının temsil edilmesinden sonra Mustafa Demir’ i bu şekilde bir kampanyada görmek Türk mutfağının reklamı için bir umut verdi. Mustafa’ nın kebaba çağ atlattığı izlenimi yaratılan reklam videosunu izledikten sonra ise aklıma ilk gelen şey ünlü tekila markası Patrón’ un sloganı oldu:

patron perfected it ile ilgili görsel sonucu


We didn’t invent tequila, we just perfected it.

(Tekilayı biz icat etmedik, sadece mükemmelleştirdik.)  

Koleksiyona gelecek olursam, Gemüse Kebap baskılı grafiksel t-shirt, şapka ve sweatshirtleri Diesel ruhuna, özellikle de bu aralar revaçta olan sokak ruhuna uygun buldum. 45 ile 160 euro fiyat aralığında olan ürünler için bir sürü kişinin Türkiye’ de olsa satın alınmazdı diyeceğini duyar gibiyim. Fakat Vetements’ ın  DHL t-shirtleri ve dahası, bir sürü markanın Pepsi ve McDonald’s baskılı ürünleri düşünüldüğünde Diesel x Mustafa’ nın da popüler olması şaşırtıcı olmaz.

MU-SAGRA, Black
MU-T-FLAB, White

3 Eylül’de seçili mağazalarda ve internet sitesinde satışa çıkan kapsül koleksiyon için elinizi çabuk tutmanızda fayda var çünkü sınırlı sayıda üretilen ürünler tekrar satışa çıkmayacak.

MU-CELEB, Black
MU-T-BALD, White

Diesel x Mustafa‘ yı  keşfetmek için tıkla.

Leave a Reply

4 comments

 1. nihan

  çok güzel bir yazı olmuş gerçekten de avrupada baya popüler döner. özellikle gençler kebapçılarla arkadaşlık etmekten, geceyi türk restaurantlarında bitirmek çok keyif alıyorlar.

 2. Mehmet Tekin

  Pazarlamada yenilik adına oldukça ilginç ve yararlı bir bakış açısı.

 3. Ünal Çelik

  Süpersin… Ben oraları iyi bilirim.İşin sırrı hazırlanan sosta… Bizdeki Vitamin büfeleri gibi… Hani Tunalıdaki meşhur vitamin büfeden sosisli yediğinde içindeki rus salatasının tadı var ya… İşte berlindeki dönerin sosundada o tat var… Adamlar işi biliyor… Et, süt, sebze hikaye…

 4. Ada

  Çok güzel olmuş karnım acıktı?