Danimarka merkezli bir oyuncak firması olan LEGO’nun, lego meraklılarının üretilmesi için fikirlerini sundukları bir platformu olan LEGO Ideas’ta sunulan, beş NASA çalışanı kadından ilham alınarak tasarlanmış lego seti, adaylar arasında en çok oy alan proje olarak üretilmek için onay aldı. Women of NASA adı verilen setin, 2017’nin sonunda satışa çıkması planlanıyor. Bilim ve teknolojinin erkek egemen alanlar olması gerektiği algısının yanlışlığının yakın zamanda vizyona giren ve 3 dalda Oscar adaylığı kazanan Hidden Figures ile tekrar gündeme geldiği ve Kadın Tarihi Ayı olarak anılan Mart ayının başladığı bu günlerde NASA’nın geri planda kalmış kadın yıldızlarını ölümsüzleştirmesi için bundan daha güzel bir yol olamazdı sanırım.

873

Setteki figürlere ilham veren beş kadın; hayatı Hidden Figures’e konu olan, Mercury ve Apollo programlarındaki hesaplamalarda rol alan matematikçi ve uzay bilimci Katherine Johnson, uzaya çıkan ilk Amerikan kadın olan fizikçi ve astronot Sally Ride, Apollo misyonlarında kullanılan yazılımı geliştiren bilgisayar uzmanı Margaret Hamilton, uzaya çıkan ilk Afrikan-Amerikan kadın olan fizikçi ve astronot Mae Jemison ve Hubble Uzay Teleskopu’nun planlanmasında aldığı rolden dolayı “Hubble’ın annesi” olarak bilinen astronom Nancy Grace Roman’dan oluşmakta.

imrs

Set, bu beş kadının figürleri dışında Apollo ve Mercury misyonlarının hesaplamalarında kullanılan araçların, Hubble Uzay Teleskopu’nun, harici tankı ve roket takviyeleri bulunan mini bir uzay mekiğinin de tasvirlerini içermekte.

2562120-o_1anrijo71oeo1ogl1h37jni11561f-full

Setin yaratıcısı olan bilim yazarı Maia Weinstock; ABD’nin uzay programlarında kadınların oynadığı kritik rollerin ya yeterince takdir edilmediğini, ya da tamamen görmezden gelindiğini düşündüğünü ve tasarladığı bu setle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlardaki kadınların tarihine ışık tutmayı amaçladığını belirtiyor.

2562123-o_1anrik6uaj9fae1cbb1g1u1qo81k-full

Set tasarımının henüz final aşamasında olmadığını belirten LEGO, setin klasik legoların sağladığı oyun deneyiminin yanı sıra insanlara ilham verme açısından taşıdığı değer için heyecanlı olduğunu söylüyor.

Set, hem yetişkinleri eğlendirebilen hem de bilim ve teknolojinin cinsiyet ayırt etmeyen alanlar olduğunu göstereceği için çocuklara iyi bir örnek teşkil edebilecek bir oyuncak alternatifi olacak gibi görünüyor.

Women of NASA lego seti ile ilgili gelişmeleri twitter adresinden takip edebilirsiniz.

 

Görseller https://ideas.lego.com’dan alınmıştır.

Leave a Reply