Türk Damak Tadına Uygun Kore Yemekleri

Nedense çoğu kişide Asya yemeklerine karşı bir ön yargı var. Asya yemeği yiyelim mi, sorunuza karşılık olarak yüzünü ekşiterek cevap veren arkadaşlarınız vardır ya da: “Kebap varken ne gerek var ki?” tarzında cevaplar alabilirsiniz. En klişe cevaplardan birini unutmayalım: “Adamlar böcek yiyor ya!”. Evet, belki haklılar, içlerinde börtü böcek yiyenler mevcut ama bu tüm Asya yemeklerinin bundan ibaret olduğu anlamına gelmiyor. Şimdi ön yargıları kırmaya Kore yemekleri ile başlayabiliriz!

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Güney Kore’de yaşadığım bir sene boyunca 13 kilo aldım. Bu 13 kiloyu yemeklerin lezzeti konusunda sizlere somut bir kanıt oluşturması için belirtiyorum :)

Eğer acıyı seviyorsanız bilin ki Kore sizin için biçilmiş bir kaftan!  Ve şimdi karşınızda acılığıyla nam salmış, yerken bardak bardak su içtiren acı yemek kategorisinin bir numarası: Tteokbokki!

Acı soslu pirinç keki

Acı soslu pirinç keki(Tteokbokki)

Tteokbokki  oldukça ünlü bir sokak yemeğidir. Sokaklarda adım başı tteokbokki yapan birine rastlayabilirsiniz. Acı seven insanlar için bağımlılık yapacak derecede lezzetlidir. Bu yemeği Türkçeye “acı soslu pirinç keki” olarak çevirebiliriz.  Pirinç keki Kore’de hem tatlılarda hem de tuzlu yemeklerde  bolca kullanılır ve  yediğiniz çoğu yemeğin içinde bulunur. Bol acısıyla Türk damak tadına hitap edebilir.

Geldik ikinci yemeğimize: Dakgalbi! Galbi  ızgarada pişen et demek ve Dakgalbi’yi ızgarada pişen tavuk olarak çevirebiliriz.  Dakgalbi  tavuk, lahana, tatlı patates,soğan,biber salçası ve pirinç kekinin sıcak bir sac üzerinde ızgara usulü pişirilmesi ile oluşur.  Bu yemeğin en güzel yanı  masada gözünüzün önününde pişmesidir. Hatta elinizdeki tahta kaşıkla karıştırarak çabucak pişmesi için lahanaların gözünün içine bakarsınız. Dakgalbi’nin olumsuz yanı ise kokusunun her yere sinmesidir.  Kokusu saçlarınıza öyle bir siner ki ertesi sabah yastık kılıfınızın Dakgalbi koktuğunu fark edersiniz, kıyafetleriniz çamaşır makinesine gitmiştir yine ama siz tüm bunlara rağmen ertesi hafta Dakgalbi lokantasında bulursunuz kendinizi. Acılı biber salçasıyla Türk mutfağına oldukça uygundur.

Tteokbokki ve Dakgalbi Türk damak tadına uyan iki yemeğimizdi, “asla yemem” diyeceğiniz Kore yemeklerinden bir sonraki yazıda bahsedeceğim. O zamana kadar afiyetle kalın :)

Sossuz pirinç keki

Sossuz pirinç keki

 

dakgalbi

Kaynakça

Dakgalbi – Korean Dish

Leave a Reply