Vücuttaki Ağrılara Ağrı Kesicisiz Çözümler: Refleksoloji

Günlük hayat rutinimizin içinde hepimiz stresli durumların içine giriyor, stresi ve gerginliği vücudumuzda yaşıyoruz. Bu stresin seviyesi her bireyde farklı ancak stresin insan vücuduna verdiği sinyaller genellikle benzer oluyor.

Günlük yaşamın verdiği bu stres, vücudumuzda baş, mide ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklarla bir somutluk kazanıyor. Bu ağrılar baş gösterdiğinde birçoğumuz hemen ilaçlara koşuyoruz fakat ağrı kesicilerin fazla kullanımının da karaciğer yağlanması gibi sorunlara yol açtığı da bir gerçek. Bu yazıda sizlere ağrı kesicilere başvurmaksızın vücudumuzu nasıl rahatlatabileceğimiz ve ağrıları nasıl dindireceğimizden bahsedeceğim.

 

1348522_Wallpaper1

 

Öncelikle vücudumuzdaki bu ağrılara ve gerginliklere çeşitli masaj yöntemleriyle son veren tedavi yönteminin adı “refleksoloji”. Stres faktörü bünyemize girdiği andan itibaren vücudumuzdaki enerji oldukça düşük seviyelerde seyrediyor dolayısıyla vücut enerjisi kimi organa gereğinden fazla giderken kimi organlara da hiç ulaşamıyor, bu durum ise vücuttaki ağrıları doğuruyor. Refleksoloji tedavisi de vücutta tıkanmış olan bu enerji yollarını açıyor. Nasıl mı?

240_F_118767693_QHFFoXbQyeV47zxTxsspMTbgC6LGmmR3

 

Aslına bakarsak, vücudumuzdaki her bir organın ellerimizde ve ayaklarımızda bir “reflection”yani yansıması var. Bu yansımalar , vücudun sağ ve sol tarafı olarak ikiye ayrılıyor. Refleksoloji tedavisinde daha çok ayaklar kullanılsa da organlarımızın yansımaları ellerde ve hatta kulaklarda da mevcut.

Her biri için yansımalar sağ ve sol olarak ikiye ayrılıyor. Örneğin, sağ ayak vücudun sağ tarafında bulunan organlara etki ediyor, kalp ve akciğerler gibi… Sol ayaktaki noktalar ise vücudumuzun solunda bulunan, karaciğer ve safra kesesi gibi organların yansımaları. Terapistler bu tedaviyi uygulamadan önce kişinin ayağındaki belirli noktalara baskı uygulayıp bu baskılara verdiği tepkileri ölçüyor. Bu tepkiler, bizlere vücudumuzda hangi tür rahatsızlıkları ve ağrıları barındırdığımıza dair bilgi veriyor.

Aşağıdaki görsellerden yola çıkarak vücudunuzdaki ağrılar için küçük bir test yapabilirsiniz.

el_refleksoloji_(1)

ayak_tabanlari_saglik

Refleksoloji hakkında birkaç şeyden daha bahsedecek olursak, bu tedavinin yalnızca fizyolojik rahatsızlıklara değil aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklara da şifa olduğundan bahsedebiliriz. Öyle ki bu tedavi depresyon, anksiyete problemlerinde dahi kullanılıyor. Ayaklara yapılan basınçlı masajlar bir yandan kan dolaşımını hareketlendirirken diğer yandan da sinir sistemini rahatlatıyor.

Bunlara ek olarak, bu masajlar vücut enerjisini dengelediği için kan basıncını düşürüyor, bağışıklık sistemini de düzene sokuyor.

aid1927002-728px-Read-a-Hand-Reflexology-Chart-Step-8-Version-2

 

Bu tarz masajların daha çok konu hakkında eğitimli refleksologlar tarafından yapılması öneriliyor fakat bazı temel masaj tekniklerini kendiniz de uygulayabilirsiniz. Burada verimli bir sonuç elde etmek için en önemli nokta, masajları düzenli şekilde devam ettirmek çünkü refleksoloji tedavisi ilgili sorunlara zaman içinde yanıt veren bir tedavi.

Dolayısıyla “bir kere yaptım yeter”, “geçmedi, geçmiyor” gibi düşünmemek gerekiyor. Bu alternatif tedavi yöntemi, düzenli olarak her hafta, gerektiği durumlarda her gün, uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Bu durum, kolay yol olduğu için bizleri ağrı kesici almaya itse de aslında biraz sabır ve gayretle ve karaciğerimizi de koruyarak ağrılardan ağrı kesiciler olmadan kurtulabiliriz!

taking-pills-or-not-FFF631

 

Bu tedaviyi uygulamak için öncelikle organların ellerde ve ayaklardaki hangi noktalarda yansıması olduğunu kavramak çok önemli. Bunun için yukarıdaki görselleri kullanabiliriz.

Bu noktaları doğru şekilde kavradıktan sonra ise, noktalara hangi tür baskılarla gerekli masajları nasıl uygulayacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. Bu uygulamaları daha iyi kavramak ve yardımcı olması açısından sizlerle aşağıda bir link paylaşıyorum.

 

Kaynakça:

  1. http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/refleksoloji-ile-depresyon-ve-agrilara-cozum_18986.html1
  2. http://webnaturel.com/urunbilgi/id/823/katid/38/ustkatid/4/refleksoloji-el-ve-ayak-masajiyla-tum-organlara-yayilan-sifa.html
  3. https://www.romatem.com/refleksoloji-masaji/

Öne Çıkarılmış Görsel: https://twitter.com/StylistMagazine/status/773419553246285824

Leave a Reply