Bir bakmışsınız korseler içinde ayılıp bayılıyorsunuz, bir bakmışsınız olabilecek en maskülen şeyi giyiyorsunuz: Bir takım elbise! Peki nasıl? Ve en önemlisi, neden?

powersuits1

Nasıl:

Kadının siluetini, yine bir kadın, 1920’li yıllarda değiştirdi: Gabrielle Chanel’in korseleri atıp etekleri kestiği, şapkalardan tüyleri ve süsleri yolduğu ilham dolu anın sonucu olarak kadınların hayatına girdi döpiyesler. Erkekler gibi ceket giymek bile yeni bir fikir!
40’lı yıllarda, ünlü aktris Marlene Dietrich’in pantolonlu, çizgili bir takım giymesiyle başlayan takım elbise çılgınlığını, sık sık pantolonuyla kameralara yakalanan Katherine Hepburn daha da körükledi ve 1966 yılında Yves Saint Laurent’nin “le smoking”iyle pantolonlu takımlar moda dünyasına kendini kabul ettirdi.

takım elbisenin tarihi

Chanel’in tasarladığı ilk takımlar – Marlene Dietrich ünlü takımıyla – Yves Saint Laurent’in le smoking’i

1970’lerin bitimiyle büyüyen omuzlar, 80’lerin iri siluetine giden yolu açtı ve “power suit”, yani kalıplı ve kısmen erkeksi takım elbiseler, çalışan kadının üniforması oldu. 90’lı yıllar ise takımların yumuşatılması, Donna Karan gibi tasarımcıların etekli takımlara yönelmesi ile geçti. Günümüzde kadınların otorite sahibi olduklarını göstermek için erkek gibi giyinmeleri gerekmediği gibi, iş yerlerinde feminen bir şekilde giyinmek de hoş karşılanıyor. Yine de takım elbiseler hâlâ birer güç simgesi ve yarattığı otorite dalgalarıyla cazibesinden bir şey kaybetmesi imkansız.

Neden:

Çünkü ne Angela Merkel’i ne de Margaret Thatcher’ı takımları olmadan düşünemiyoruz. Takımlar, kadın politikacıların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

politics

Demir Leydi Margaret Thatcher – Pembe takımıyla TIME’ın “yılın adamı” seçtiği Merkel – eski Ukrayna Başbakanı Yulia Tymoshenko Thatcher’la

Çünkü Chanel, Chanel takımlarını her yıl yeniden, yine, ve belki de daha güzel tasarlamaya devam edecek.

Chanel-Fashion-Show-Fall-Winter-2016

Chanel sonbahar-kış 2016

Çünkü takımlar, popüler kültürün silinmesi imkansız bir parçası.

buried in our pop cult

88 yapımı Working Girl – Legally Blonde filminin ana karakteri Elle Woods’un Barbie bebeği – 95 yapımı Clueless’ın Cher Horowitz’i

Çünkü bir takımı giymenin onlarca farklı yolu var. Çünkü artık pantolonlar ve rahatlık kırmızı halıda bile şık.

different ways to do it

Şortla, kürkle, tek başına, tişört veya gömlekle… Bir takımla yapılabilecekler sınırsız.

 

Bonus: Amal Clooney ve Kate Middleton. (Çünkü hepimiz içten içte Kate Middleton olmak istiyoruz.)

gallery_5_3

Başarılı hukukçu Amal Clooney ve Cambridge Düşesi Kate Middleton beyazlar içinde

 

 

 

Leave a Reply