Syllabus (İzlence) elinize geçti… Peki ya şimdi?

BUNLARI YAPIN:

  1. Öğretmeninizin ofis saatleri gibi, sonradan gerekecek bilgileri işaretleyin.

Bunları internetten öğrenme ihtimaliniz olduğu gibi, bazı öğretmenlerin bilgisi güncellenmemiş veya girilmemiş olabiliyor. Öğretmenin kendisine sormak da bir seçenek ama ona maille ulaşamıyor veya yüz yüze görüşemiyorsanız bu bilgiyi yalnızca izlencenizden alabilirsiniz.

  1. (Doğru) kitapları ve gereçleri aldığınızdan emin olun.

İzlencenizde belirtilen kitapları ve varsa diğer malzemeleri bir an önce almak, derslerin başladığı hafta önceden yapmanız gereken okuma gibi ödevleri yapmanız için size zaman sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken başka bir noktaysa doğru kitapları almak. Kaçıncı basım olduklarını izlenceden kontrol etmekte fayda var.

college-student-studying-with-laptop-and-earbuds-521716559-57bf03cc3df78cc16e13b572

  1. Ajanda veya takvim kullanıyorsanız, izlencedeki ödev teslim ve sınav tarihlerini bunlara işaretleyin.

İzlencenin en büyük jestti, dönem başından nasıl bir programla karşı karşıya olduğunuzu özetlemesi. Her şeye zamanında hazır olmak için izlencedeki sınav, quiz, ödev teslim tarihlerini takip etmek yeterli. İzlenceye sürekli bakmayacağınız gerçeği, ajanda kullanma huyunuzla birleşiyorsa yapmanız gereken tek şey, bu önemli tarihleri ajandanıza kaydetmek.

  1. Yapmanız gereken okumalar ve ödevleri, izlenceyi takip ederek önceden yapıp iş yükünüzü azaltabilirsiniz.

10-college-courses-that-didn-t-exist-20-years-ago-de13db2b46

Ödevlerinizin, yapmanız gereken araştırmaların ve kitaptan okuma yapma gibi diğer gerekliliklerin son tarihi izlencende yazdığı için, bunları programınıza göre düzenleyip zamanından biraz daha önce yaparak öteki işleriniz için fazladan zaman yaratabilirsiniz.

  1. Sınav ve öteki ödevlerin notunuzu nasıl etkileyeceğini öğrenin.

Not dağılımı hakkında bilgi izlencenizde vardır. Hangi ödeve ne kadar ağırlık vermeniz gerektiğini, hangi sorumluluğunuzu yerinize getirmezseniz bunun ortalamanızda nasıl bir etki yaratacağını, finale girmek için neler gerektiğini size en sadık dostunuz izlence, nam-ı diğer syllabus, söyleyecektir.

 

BUNLARI YAPMAYIN:

  1. Ödevlerin formatına dair kesin yönergeler varsa bunların yerine Comic Sans 18 puntoyla yazılmış ödevler teslim etmeyin.

Ödevlerine dair formatı izlenceye yazmış bir öğretmen, bunu dikkate almanızı bekleyecektir. Formatın çoğu ödevin notlandırılmasında hatrı sayılır bir ağırlığı var, bunu riske etmek sonradan pişmanlığa yol açabilir. (Kesin bir açıklama yoksa bile Times New Roman 12 puntodan şaşmayarak yeterince akademik davranmış olursunuz.)

  1. Zaten izlencede olan bir şeyi sorarak hocanızı kızdırmayın.

Öğretmenlerinizin en iyi ihtimalle yüz kadar öğrencisi olduğunu, zaten cevabı verilmiş bir soruyu elli kez açıklasa da ya elli birinci açıklamada, ya altmışıncıda, bir patlama yaşamasının kaçınılmaz olduğunu akıldan çıkarmamakta fayda var. Hiçbir zıtlaşmaya mahal vermeden, önce izlenceyi inceleyip sonra soru sormayı denemek karşılıklı güven açısından da iyi olacaktır.
syllabus-cartoon-1

  1. İzlence dağıtıldığında hemen orada okumayın, öğretmeninizin açıklamalarını dinleyin.

İzlenceyi ders bitince okuyun. Siz okurken öğretmeninizin orda olmayan veya daha derin açıklama gerektiren önemli bir şeyi belirttiğini kaçırmak istemeyebilirsiniz.

  1. İzlencenizi kaybetmeyin.

Derslerinizin için kullandığınız bir dosya varsa, izlencenizi dosyanın ilgili kısmına koyun. Sınav ve ödev teslim tarihleri konusunda en büyük yardımcınız olan izlencenin fazladan bir kopyası veya dijital ortamda güncellenmiş bir versiyonu olmayabilir.

prof

  1. İzlencede öğretmeninizin sınavlar ve ödevler için bilmenizi istediği şeylerin yazdığını ve bunları bilmenin notunuza katkı sağlayacağını unutmayın.

İzlencenin, derste işlenecek konuları başlıklar halinde ve kronolojik olarak gayet açık barındırması, sınavlara çalışırken onu baz alabileceğiniz anlamına geliyor. Notlarınızı düzenlerken, sınavlar için bir çalışma planı oluştururken, derse harcayacağınız zamanı planlarken, hangi konunun sınav tarihine daha yakın olduğunu ve sınavda daha fazla yer kaplayacağını kestirmeye çalışırken izlence size yardım edecek.

 

Görsel Kaynakları:

http://blog.cappex.com/blog/college-life/tips-to-get-to-know-your-professor/

https://www.thebalance.com/student-cover-letter-samples-2063664

http://melissadark.blogspot.com.tr/2011/03/oilcloth-binder-jacket-tutorial.html

College Online Courses

Leave a Reply