gggggg
Bruce Jenner’in Caitly Jenner reenkarnasyonu Vanity Fair’in haziran kapağına bomba gibi düştü. Hiç bir zaman monotonluğu sevmeyen moda dünyası için tam da Kardashianların Nü pozlarından sıkıldığımız bu günlerde adeta biçilmiş bir kaftan oldu. Sonrasında tahmin edileceği gibi E! Entertainmentte, Ryan Seacrets produksiyonluğunda bir reality basic show, davetler, kırmızı halılar… Ancak bu, işin tam da Kardashianlara yakışır popcorn yanı. Popüler kültürün ötesinde,transgender modeller ve cinsiyetsizleşen tasarımlar moda dünyasında yıllardır aldı başını gidiyor. Hatta etkileri o kadar büyük ki kanımca neo feminen akım Man’s Repeller, Busines of Fashion’ın moda yazılarında ya da plaza kadınlarının stil tercihlerinde ruh buluyor.

 

andre

Andreje Pejic

          Kulislere bakarsak, Androjen fiziksel özelliklere sahip Andreje Pejic kuşkusuz hem kadın hem de erkek modasını kasıp kavuran en somut örnek. Biyolojik anlamı her iki cinste de bulunan ve salgılanan madde olan androjeni, Andreja Pejic milyon dolarlık kara dönüştüren şanslılardan. Ortak bir tarih paylaştığımız Bosna’ da doğan Andreje hem erkek hem kadın giyim defilelerinde boy gösteriyor. Ocak 2011, Paris’ te Jean Paul Gaulter’ ın erkek ve kadın koleksiyonları için yürümüş, Marc Jacobs erkek defilesi için podyumda boy göstermişti. Daha ilginci, aynı sene TOP 50 erkek model listesinde 11. Sırada yer alırken, ünlü erkek dergilerinden biri FHM’in en seksi kadın modeller listesinde 98. sırada idi.

         Peki çağı yakalayan hatta çağın da ötesinde giden tasarımcıları bu durum nasıl etkiliyor? Kuşkusuz ki moda dünyasında yüksek moda dediğimiz haute couture den sokaklara, kadınlara hitap eden parça bulmak her zaman daha kolaydır. Fakat artık bu algı yıkılıyor. Yılın ilklerinden New York Moda haftası, yavaş yavaş cinsiyet kavramını flulaştırıyor. Kadınlar ve erkekler podyumda beraber yürüyor. Feminen ve maskunen kıyafetler arasında ki kesişen çizgiler kayboluyor. Kadınlar da erkekler de podyumda aynı renk kesim ve modelleri sergiliyor.

fashion156-rad-by-rad-hourani-fall-2012-03
Gucci’nin 2015 sonbahar kış defilesinde sergilenen kıyafetler bir önceki sezonun erkek koleksiyonun birkaç beden küçültülmüş hali idi denebilir. Ya da her adımı olay olan Kanye West’in Celine Kadın koleksiyonundan 2011 Coachella stili…

6f1b91f4-57d9-4d40-b7cb-acb3ce640bb1

Gucci

images

Kanye West, 2011 Coachella, Celine

Moda dünyası çok uzun süredir androciniyi kucaklayan, deneyimleyen zengin bir tarihe sahip. 20. Yüzyıl ‘Modern Kadın’ örneği olarak gösterilen Katherine   Hepburn bunun bedenen olmasa da akım olarak en büyük öncülerinden.Henüz moda dünyasına girmemişken pantolon giyen Hepburn, dönemin moda dünyasına bomba gibi düşmüştü. Androjenik kıyafetlerin alışılmışın dışında olduğu hatta unorthodox olarak adlandırıldığı dönemlerde, maskunen esintilere sahip blazerlarla Hollywood’un haylaz bir o kadar da saygın bir ismiydi.

Geniş kültürel kaymalarla beraber cinsiyet algısındaki değişim moda dünyasında ivme kazandı. Sonrasında trans modeller Andreja Pejic, Lea T bunu günümüze getirenlerden. Androgenitynin moda da yerini aldığı bu günlerde cinsiyet kavramı da bir ölçüde yerini kaybediyor. Büyük ses getiren ‘gender-neutral’ başlığı ile Oxford sokaklarında yerini alan Selfridges cinsiyet ayrımı gözetmeyen kıyafetler üreten tek marka değil. Agender dediğimiz bu akımı Prada, Givency, YSL gibi dev moda evleri cinsiyet gözetmeksizin tasarımları ve modelleri harmanlayıp dev bilboardlarda göz önüne seriyor. Yves Sint laurent in 1966 senesi Le Smoking kreasyonunun dönemin en cürretkar, unisex koleksiyonuydu.

06

Le smoking,YSL

hyyg
Asırlardır moda dünyasındaki kadın dominesi algısını bile yıkmayı göze aldırtan cinsiyetsizlik akımı, geçmişten bugüne bakarsak bunu başarmış gibi gözüküyor. Kadın bedeninden çok tasarımın ön planda olmasını, modelin olabildiğince geri planda olmasını savunan ben için bu gidişat içimi açıyor denebilir. Kadın ve erkek giyimini tek bir çizgide buluşturan başlıca özellik kuşkusuz çabasız şıklık. Günümüzün Kate Moss, Care Delevigne gibi itgirl lerinde bu oldukça hakim. Asırlardır moda dünyasına kan veren siyahın ışığında cinsiyetsizlik yeni siyah diyebiliriz.

 

 

Kaynaklar:

http://www.racked.com/2015/3/17/8218321/gender-neutral-clothes-unisex

http://www.takepart.com/article/2015/03/19/gender-neutral-clothing-future-fashion

Leave a Reply