Yakın arkadaşlarımla yazı boş geçirmemek için önümüzdeki sene yapmamız gereken zorunlu stajı bu sene yapmaya karar verdik. Başvurular, görüşmeler vs sonrası kimimiz kamuda kendimize yer buldu, kimimiz özel sektörde.

Benim annem devlet memuru. 22 senedir Ankara’nın en sıkıntılı ilçelerinden birinde bir devlet okulunda öğretmenlik yapmakta. Kendimi bildim bileli her seminerler dönemi onla vakit geçirerek pek çok şeyi gözlemleme ve az da olsa devlet memurluğunun gerekliliklerini anlama fırsatı buldum. Babamın ise özel sektörde çalışıyor olması bana diğer koşulları da gözlemlemem için bir olanak verdi. Stajımı yaptığım Hill International ise uluslararası bir hak talebi firmasının Ankara ofisi, yani özel sektörün bir parçası. Geride bıraktığım 20 gün boyunca edindiğim iş kıyafet yükümlülüklerinin kamudan ne denli farklı olduğunu birinci elden gözlemleme fırsatımı sizlerle de paylaşmak istedim.women_in_business

6 farklı kadın, yarısı özel sektörü diğer yarısı ise kamuyu temsil ediyor. Kendilerine işe gelirken giydikleri ile sivil hayatlarındaki arasında ne kadar farklılık olduğu, nereleri tercih ettikleri, ne denli bakımlarına özen gösterdikleri gibi dokuz zoru yönelttim. İşte sonuçları:

  • Söz konusu günlük iş kıyafetleri olduğunda pantolon, etek, gömlek en çok tercih edilen parçalar. Ancak verilen cevaplar dolayısıyla kamudakiler özeldekilere göre kıyafet konusunda biraz daha katı. Kamudaki bayanların pantolonlarının ütüsünün dahi belirli özellikler doğrultusunda olması beklenmekte. Lakin özel sektörde; 5 gün çalışan şirketlerde cuma, 6 gün çalışanlarda cumartesi günleri nispeten serbestlik tanınmış. Bu günlerde aşırıya kaçmamak şartıyla daha rahat kombinler tercih ediliyor. Özel sektör kendi giyim tarzlarını “smart- casual” yani spor- şık olarak tanımlarken kamu ise tabiri caizse jilet gibi olmak durumunda.business casual
  • Hanımlar arasında en çok tercih edilen aksesuar küpe; hemen ardındansa kolye, saat ve bileklik geliyor. Hanımlar küpe tercihlerinde de daha minimalist davrandıklarını belirttiler.
  • Sivil yaşamın vazgeçilmez parçası kot ve spor ayakkabı. Mümkün oldukça babet ya da topuklu gibi uzun vadede konforu kaçıran ayakkabılar tercih edilmiyor.
  • Çalışma saatlerinin daha uzun olmasından ötürü olsa gerek özel sektördeki kadınlar internet üzerinden alışverişi daha sıklıkla kullanırken kamu çalışanları mağazaları gezip almayı tercih ediyor. Kamuda çalışan bayanlar deneyip görerek almayı daha çok sevdiklerini, internet üzerinden aldıkları istedikleri gibi çıkmazsa geri kargoyla uğraşmaya mecallerinin olmadığını belirtirken özel sektördekilerse avm gezmeyi vakit kaybı olarak nitelendirmekte.
  • Yerli markalardan DeFacto en sevilen marka. Sorularımı yanıtlayan herkes ne kadar sevdiğini anlatmış. Genel olarak ise kamuda çalışan bayanların çok yönlülük açısından daha şık tarzlara hitap eden mağazalara yöneldiği, özel sektördekilerin ise daha spor mağazalara yöneldikleri gözlemlenmekte. İş yaşantılarındaki kıyafetler günlük tarzlarının da bir parçası haline gelmiş denebilir.smart casual
  • Kıyafet yönetmeliklerine her iki taraf da son derece dikkat etmekte  ve mümkün olduğunca fazla açık ve cüretkar kıyafetleri tercih etmekten kaçınmakta. Kamuda çalışanlar kıyafet yönetmeliğine gelen rahatlıklardan genel olarak çok mutlular, pantolonu dahi çok büyük bir özgürlük diye belirtiyorlar. Kimi üniformalardan şikayetçi iken kimisi ise devlet memurunun ağırlığını koruması gerektiğine inanıyor. Herkesin gönlünden spor ayakkabılara özgürlük geçse de herkes iş yerinin ciddiyetinin korunması gerektiği konusunda hemfikir.
  • Katılımcıların hepsi makyajın sadeliğinden yana. Kimse sabahın erken saatinde makyajla uğraşmak istemiyor; kimi bir rimel bir eyelinerla işi bitirirken, kimi yalnızca bir ruj sürüp çıkıyor.
  • smart-casualFazla kafein tüketiminin cildi yorduğu aşikar. Ancak katılımcıların hepsi günlük çay-kahve tüketimlerini belli bir sınırda tutmaya özen gösterdiklerine dikkat çekmiş. Bilinçli ya da bilinçsiz yaptıkları bu tercihle kendilerini aşırılıktan koruyan kadınların hepsi ciltlerinde olumsuz bir etki görmediklerine değinmişler. Bir katılımcımız ise genç kalmanın mümkün olmadığından yakınmış.
  • İster 9-17 ister 8-20 çalışsın, hanımlar bakımlarından mümkün olduğunca taviz vermemeye çalışıyorlar. 6 katılımcıdan yalnızca 1!i aldığı ürünleri bozulmadan bitirememekten yakınmış. Geriye kalanlar ise iki eli kanda dahi olsa o kremler sürülecek diyenlerden.

Demem o ya özel sektör ya da kamu fark etmiyor, bazı konulara dair fedakarlık yapmak şart. Eninde sonunda özgür bir kadın olarak kendi topuklu ayakkabılarının üzerinde durmayı öğrenmek gerekiyor.

Bu  arada, bu birbirinden eğlenceli bayanlarla tanışmama vesile olan Dilvin Şenyaz ve Aysun Özçetin’e de yardımlarından ötürü buradan bir teşekkürü de borç bilirim. Soruları cevaplayan herkese de ayrıca tekrardan teşekkür ediyorum.

 

Leave a Reply