Avusturalyalı Ian Silva’nın en büyük hobisi şehirler kurgulayıp haritalarını yaratmak. Reddit’te üyelerin hobileri hakkında yorumlarda bulunduğu bir alt kategoride bu alışılmışın dışındaki hobisini anlatan Silva, dikkatleri üzerine topladı.  Sonrasında ise Wired sitesine verdiği röportaj ile Rhett McLaughlin ve Link Neal’ın günlük YouTube programı olan Good Mythical Morning’de bahsedilmesiyle tüm internetin konuştuğu biri haline döndü.

Silva’ya popülariteyi getiren çalışması ise Demokratik Koana Adaları Cumhuriyeti. Güney Ekvator’da Madagaskar, Endonezya ve Avustralya arasında yer alan ülke;  toplamda otuz iki ada ve on üç eyaletten meydana gelmekte. Dokuz adet büyük şehre sahip olan adanın toplam nüfusu ise doksan üç milyon. Çoğunlukla beyaz bir nüfusa sahip olan devletin vatandaşlarının büyük bir çoğunluğunun Avrupa kökenli olduğunu belirten Silva; içlerine kapalı ve dakik olduklarını ancak eğlenmeyi de sevdiklerinin altını çizmekte.

 

Koana Adaları Haritası

 

Koana Adaları Metro Haritası

 

Haritalarının tamamen kendi yaratıcılığıyla oluşturulduğunu belirten Silva, onların da tıpkı tablolar ya da kitaplar gibi içlerinde kaybolabileceğiniz dünyalar olduğunun altını çizmekte. Kendini büyük görüşleri olan sessiz biri olarak tanımlayan Silva için haritalar aynı zamanda da güncel olaylara bakış açısını oluşturmak için kullandığı bir yol. Her ülkenin tarihi, sosyal ve ekonomik yapısını da tek tek tasarlayan Silva, farklı ülkelerin aynı durumlara farklı tepkiler vereceğinin farkında ve bunu bir bulmaca gibi kullanmaktan ise oldukça memnun. Silva’nın bir sonraki hedefi kurguladığı şehirler için birer seyahat rehberi oluşturmak.

İşte Silva’nın diğer çalışmalarından bazıları:

 

New Auckland Haritası

 

Bayside Haritası

 

Vizhune Haritası

 

 

 

 

 

 

Wired makalesinin tamamı

Ian Silva’nın Reddit Kategorisi

Resimlerin telif hakkı Ian Silva’ya aittir. 

Leave a Reply